Logitech G413 Carbon Mekanik Klavye İncelemesi

Merhaba arkadaşlar.
Uzun inceleme ve araştırmalarım sonucu G413 Carbon mu? Yoksa HyperX Alloy mu? Derken G413'de karar kıldım. Hyperx Alloy'u deneyimleme fırsatı buldum gaming ürün satan bir dükkanda, blue switch versiyonu vardı ama zaten eski klavyemde blue switch idi.
bunun dışında TR layout yoktu o yüzden hyperx'i eledim. G413 alarak Doğru bir tercih yaptığımı düşünüyorum. G413'ü yaklaşık olarak 1 gündür kullanıyorum.
Önceki klavyemde G710 blue switch idi ona kıyasla G413 çok sessiz ve sade bir klavye.
Mekanik hissiyat olarak da orta seviyede diyebilirim. Çerçevesiz tasarım ve iskelet yapının zımparalanmış alüminyum magnezyum karışımı olması premium bir ürün hissiyatını arttırıyor. Carbon modelinde iskelet yapısında kullanılan materyal gerçekten muhteşem bunu bence görmelisiniz, sırf bu yüzden bile tercih edilebilir. Işıklandırma Carbon modelinde kırmızı renkte Silver modelinde ise beyaz renkte, cherry switchlerde ışık lambası switch'in üst kısmında yer alırken rommer G anahtarlarda tam merkezde yer alıyor buda karakter üzerinde daha iyi ışıklandırma sağlıyor. Önceki klavyemde bazı semboller ışıklandırma konumu kaynaklı tam aydınlanmıyordu Bunda öyle bir sorun yok. Türkçe dizilim şeklinde geliyor. Bu konuda Logitech'ye teşekkür etmek gerek piyasada ki bazı önemli markalar TR'de satış yapmasına rağmen klavyeleri TR layout olarak getirmiyor.

Teknik birkaç özellik:
1) Romer G anahtar ve tuş Ömrü 70 milyon (Cherry Mx Brown, Blue ve Red switchlerde bu rakam 50 milyon)
2) 1.5 mm kısa aralıklı işlem mesafesi buda diğer mekanik anahtarlara oranla %25 daha hızlı yanıt süresi anlamına geliyor. Özellikle Online FPS oyunlarında fark ettireceğini düşünüyorum.
3) 45 gram etkinleştirme (Cherry Brown ve Red 45g Blue 50g)
4) Işıklandırma efekti sadece 1 tane konulmuş LGS üzerinde sadece nefes alma efekti var. (Bir kaç efekt daha konulabilirdi. Yada ne bileyim çok sık kullanılan tuşların aydınlatılması yada dalga efekti gibi benim açımdan çok da önemli değil gerçi ama önemli diyenler için belirteyim dedim.)
5)4 Farklı seviyede aydınlatma ayarı var Fn+F7 tuşu ile ayarlanıyor.

Kutu içeriğinde:
Özel Kesim 12 adet Oyuncu Tuşu
Tuş Sökme Aparatı ile geliyor.
Garantisi 2 yıl

Bunların dışında 2 eksi yanı var.
1) Media Tuşları Ekstra olarak eklenmemiş Fn+F7 F8 F9 F10 vs. tuş kombinasyonuyla bu denetimler sağlanıyor. (-0.5)
2) Bileklik desteği yok. Bu konuda Logitech'i eleştirebilirim yani böyle bir ürüne konulması gerekirdi diye düşünüyorum.(-1.0)

Piyasa'da 390 ile 450 TL arası bulabilirsiniz. Bu fiyat aralığının gayet ideal olduğunu düşünüyorum. Daha fazlasını hak etmez.

Puanım 10 üzerinden 8,5

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

P_20171007_210108_vHDR_Auto.jpg P_20171007_210125_vHDR_Auto.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayırlı olsun. Ben de bu klavye' Silver versiyonu ve G810 arasında kaldım. Çok fazla klavyeyi oynatmadığım için RGB yönü ağır bastı. :)

Metal plakanın faydasını gördünüz mü merak ettim. Hayırlı olsun.

Bir faydasından çok ürünün daha kaliteli gözükmesini sağlıyor diyebilirim. Premium ürün hissiyatı veriyor daha çok, Bu Klavyeyi alırken sadelik ve alüminyum magnezyum karışımı kasa tasarımı dikkatimi çekmişti ve bu yüzden tercih ettim halen kullanıyorum.

Hayırlı olsun. Ben de bu klavye' Silver versiyonu ve G810 arasında kaldım. Çok fazla klavyeyi oynatmadığım için RGB yönü ağır bastı. :)

Metal plakanın faydasını gördünüz mü merak ettim. Hayırlı olsun.
Metal plakanın görünüş dışında benim gördüğüm tek artısı eğer klavye üzerine normalden fazla yük uygularsanız plastik olanlar bir miktar içe göçebiliyor metal olanlar ise baskıya direniyor. Günlük kullanımda yaşanabilecek bir senaryo değil.

Klavye güzel fakat mekanik hissiyatı biraz kötü, ben sadece bu yüzden hyperx alloy alirdim.

Ben tam geçen sene bu zamanlarda HyperX Alloy red switch olanından alıp 1 ay ancak kullandım.Alışamadım,çünkü klavyede türkçe dizilimi yoktu.Satıp G413 Carbon aldım.Cherry Mx Red switch'e göre pek bir fark göremedim kendimce.

logitech urunlerden artik uzak durucam cunku g810 aldim cift tiklama yapti g pro mouse aldim cift tiklama yapti suan g413 kullaniyorum ayni sorun bundada var garantide almiyor ben biktim parami bosa harcamaktan tavsiye etmiyorum eger fps tarzi oyun oynuyorsaniz cunku ince peeklenmiyor alloy fps in red switch versiyon cok daha iyi bu klavyeden

logitech urunlerden artik uzak durucam cunku g810 aldim cift tiklama yapti g pro mouse aldim cift tiklama yapti suan g413 kullaniyorum ayni sorun bundada var garantide almiyor ben biktim parami bosa harcamaktan tavsiye etmiyorum eger fps tarzi oyun oynuyorsaniz cunku ince peeklenmiyor alloy fps in red switch versiyon cok daha iyi bu klavyeden
aynı sorun şu an bende de var. Garantiden yenisini yolladılar. Satıp başka markaya yöneleceğim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı