Logitech G512 Blue Switch uzun süreli kullanım inceleme

Logitech G512 Blue Switch modelini yaklaşık olarak 6 ay boyunca sıkıntısız bir şekilde kullandım. Ancak sonrasında Key chattering (tuşa basında 2 kez basılmış gibi ya da hiç basmama durumu) pek çok tuşta olmaya başladı. Switch'lerin içine basınçlı havayla üfleme yaptım ancak çok yararı olmadı. Ardından bir anda u tuşumda gariplik fark ettim Keycap'i çıkarıp bakayım dedim bir baktım Switch'i tutan kısım ortadan bölünmüş. Fotoğrafta görebilirsiniz.

WhatsApp Image 2020-11-03 at 16.07.12.jpeg

Logitech'e mail attım böyle böyle sıkıntı var Keycap için değişim durumu söz konusu mu? Attıkları mailde sadece Keycap'i çıkarıp içine üflemem söylendi. Okunmamıştı bile. Garantiye vermeyi düşündüm ancak muhtemelen para iadesi olacaktı ve o zaman aldığımda klavye 574 liraydı şu an o fiyata güzel bir mekanik klavye almak pek mümkün değil. Sonrasında yine bir sıkıntıyla karşılaştım ve bu çok şaşırtıcı çünkü bu durum sadece alt seviye olan mekanik klavyelerde görülen bir durum. M tuşuna kenardan bastığımda tuş kendi kendine çıkıyordu.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Linkte görebilirsiniz. Romer G versiyonunda arkadaşlarımda da bolca key chatter ve tuş fırlaması oldu.
Sonuç olarak kimseye bu klavyeyi ve diğer Logitech mekanik klavyelerini önermiyorum. İyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende de aynı klavyenin MX Blue versiyonu var. Chattering u tuşunda başladı benim de 11 aylık kullanım sonrasında. Şu an göndermedim garantiye pandemiden dolayı. Bakalım gonderdiğimizde ne diyecekler.

Logitech G512 Blue Switch modelini yaklaşık olarak 6 ay boyunca sıkıntısız bir şekilde kullandım. Ancak sonrasında Key chattering (tuşa basında 2 kez basılmış gibi ya da hiç basmama durumu) pek çok tuşta olmaya başladı. Switch'lerin içine basınçlı havayla üfleme yaptım ancak çok yararı olmadı. Ardından bir anda u tuşumda gariplik fark ettim Keycap'i çıkarıp bakayım dedim bir baktım Switch'i tutan kısım ortadan bölünmüş. Fotoğrafta görebilirsiniz.

Eki Görüntüle 724649

Logitech'e mail attım böyle böyle sıkıntı var keycap için değişim durumu söz konusu mu? Attıkları mailde sadece Keycap'i çıkarıp içine üflemem söylendi. Okunmamıştı bile. Garantiye vermeyi düşündüm ancak muhtemelen para iadesi olacaktı ve o zaman aldığımda klavye 574 liraydı şu an o fiyata güzel bir mekanik klavye almak pek mümkün değil. Sonrasında yine bir sıkıntıyla karşılaştım ve bu çok şaşırtıcı çünkü bu durum sadece alt seviye olan mekanik klavyelerde görülen bir durum. M tuşuna kenardan bastığımda tuş kendi kendine çıkıyordu.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Linkte görebilirsiniz. Romer G versiyonunda arkadaşlarımda da bolca Key chatter ve tuş fırlaması oldu.
Sonuç olarak kimseye bu klavyeyi ve diğer Logitech mekanik klavyelerini önermiyorum. İyi forumlar.

1 yıl olacak kullanmaya başlayalı ve ben hiçbir sorun yaşamadım yani. Yaşadığım tek sorun klavyeden elimi çizmem sürekli. O da benim davarlığım.
İstisnalar kaideyi bozmaz benimki sorunsuz çıkmış olabilir tabii ama ben bunu kullanım şeklinize bağlı olarak değerlendiriyorum.

1 yıl olacak kullanmaya başlayalı ve ben hiçbir sorun yaşamadım yani. Yaşadığım tek sorun klavyeden elimi çizmem sürekli. O da benim davarlığım.
İstisnalar kaideyi bozmaz benimki sorunsuz çıkmış olabilir tabii ama ben bunu kullanım şeklinize bağlı olarak değerlendiriyorum.
Klavyelerle içli dışlı olup, custom klavye yapan birisi olarak söyleyebilirim ki kullanımım da herhangi bir sıkıntı yoktu. Switchlerin lehimleri paslanmış gibi duruyor. (Ankara'da yaşıyorum nem 0) Ayrıca tuş fırlama olayı tamamen keycaplerin kalitesizliğinden. Etrafımda ne kadar insan bu tarz logitechten klavye kullandıysa aynı sıkıntıları çekti bunu da belirtmek isterim.

Logitech'den gelen cevap bence sizin iyi iletişim kuramamanızdan alakalı. Taa 2016'da, spacebarı kırılan G710+ klavyem için, İngilizce ve Türkçe yazışmalar sonucu ücretsiz bir şekilde tam set keycap takımı göndermişlerdi. Yine birçok arkadaşımın kırılan Romer G klavyelerini, Logitech'in garantisi sayesinde değiştirtti. Burada iletişiminiz ve sabırlı olmanız önemli. Derdinizi iyi anlatmanız da önemli tabii.

Her şeyin ötesinde, bu tür klavyelerde kaliteli keycap beklemek bana göre doğru değil. Fİyatı ne olursa olsun, bir kalvye "oyuncu" etiketi ile satılıyorsa, tuşları ve gövdesi ne kadar sağlam olursa olsun keycapleri kötü oluyor.

Logitech maalesef Cherry anahtarları bırakıp kendi Romer G anahtarlarına geçtiğinden beri dikiş tutturamadı. Anahtarların birçok sorunu var, kronik sorun birçoğu da. Mesela klasik Romer-G'lerde, tuşlar ayrılabiliyordu. Bu yeni, Cherry Mx'e benzeyen tuşlarda da kronik sorunlar var gibi duruyor.

Klavyelerle içli dışlı olup, Custom klavye yapan birisi olarak söyleyebilirim ki kullanımım da herhangi bir sıkıntı yoktu. Switch'lerin lehimleri paslanmış gibi duruyor. (Ankara'da yaşıyorum nem 0) ayrıca tuş fırlama olayı tamamen keycaplerin kalitesizliğinden. Etrafımda ne kadar insan bu tarz Logitech'ten klavye kullandıysa aynı sıkıntıları çekti bunu da belirtmek isterim.

Dediğim gibi. İstisnalar kaideyi bozmaz. Bende sorun çıkmadığı için ben istisnayımdır ya da tam tersidir oranları bilmiyoruz.

Logitech'den gelen cevap bence sizin iyi iletişim kuramamanızdan alakalı. Taa 2016'da, spacebarı kırılan G710+ klavyem için, İngilizce ve Türkçe yazışmalar sonucu ücretsiz bir şekilde tam set keycap takımı göndermişlerdi. Yine birçok arkadaşımın kırılan Romer G klavyelerini, Logitech'in garantisi sayesinde değiştirtti. Burada iletişiminiz ve sabırlı olmanız önemli. Derdinizi iyi anlatmanız da önemli tabii.

Her şeyin ötesinde, bu tür klavyelerde kaliteli keycap beklemek bana göre doğru değil. Fİyatı ne olursa olsun, bir kalvye "oyuncu" etiketi ile satılıyorsa, tuşları ve gövdesi ne kadar sağlam olursa olsun keycapleri kötü oluyor.

Logitech maalesef Cherry anahtarları bırakıp kendi Romer G anahtarlarına geçtiğinden beri dikiş tutturamadı. Anahtarların birçok sorunu var, kronik sorun birçoğu da. Mesela klasik Romer-G'lerde, tuşlar ayrılabiliyordu. Bu yeni, Cherry Mx'e benzeyen tuşlarda da kronik sorunlar var gibi duruyor.
Derdimi iyi anlattığımı düşünüyorum ancak dediğiniz gibi biraz daha sabırlı olsaydım ve peşine düşseydim halledilebilirdi. Ancak ben bununla uğraşmak durumunda bile kalmamalıyım. Bana 70 milyon tuş vuruşuna kadar klavyenin çalıştığı söylenip 10000. tuş vuruşunda keycap fırlayacaksa bu fiyatlara satılması saçma. "Her şeyin ötesinde, bu tür klavyelerde kaliteli keycap beklemek bana göre doğru değil." söyleminize katılmıyorum, dediğim gibi custom klavye yapıp çevremde satan da birisi olarak keycap fiyatlarına ve yapımına da hakimim. Logitech'in bu kadar yüksek fiyatlara klavye satıp, alüminyum kasa yapıp banggood'daki 80 liralık keycaplerden bile kötü keycap takılması anlayışla karşılanabilecek bir durum değil bana kalırsa. Ama dediğiniz gibi genel olarak bu ünlü markaların klavyelerinde belli bir kullanımdan sonra olan bir sıkıntı, özellikle "GAMING" adı altında satılan. Ha şöyle de bir durum var klavye gerçekten çok şık ve sade bir tasarıma sahip, keşke keycapler daha uzun ömürlü olsaydı.
Dediğim gibi. İstisnalar kaideyi bozmaz. Bende sorun çıkmadığı için ben istisnayımdır ya da tam tersidir oranları bilmiyoruz.
Güle güle kullanın, umarım bir sıkıntı çıkmadan kullanmaya devam edersiniz. Keşke ben de sizin kadar şanslı olabilseydim :)

Geri
Yukarı