LoL eşleştirme sistemi neden böyle?

Boş yapmış. Oyun sadece lig atlamayı hak ediyor musun hak etmiyor musun onu kontrol ediyor bence. Çıkmaman için yapıyor bunları. Ama ona rağmen çıkarsan o ligi hak ediyorsundur.
Boş yapmamış, oyundaki eşleştirme sistemi kazanma ve kaybetme oranınızı kontrol ederek eşleştirme yapabiliyor. Belki her 10 oyunda yapmıyor ancak genel olarak bakıldığında doğru liglere yerleştirme yapmak ve oyuncuların yetenek seviyelerini daha iyi anlayabilmek için arkada dönen bir sürü etken var.

Riot Games'in League of Legends'ta nasıl bir eşleştirme formülü kullandığını bilmiyoruz ama hocam size şöyle bahsedebilirim. Eşleştirme sisteminin yapmaya çalıştığı şeyler (kesin olmasada) şudur:
  1. Sizi istediğiniz pozisyonda oynayabileceğiniz bir lobiye getirmek
  2. İki takımda eşit şartlarda olmalıdır
  3. Hızlı eşleştirme süreleri
Eğer iyi oyuncuysanız ve karşıdaki rakipler sizden kötüyse, size nazaran biraz daha kötü oyuncular vererek dengelemeye çalışır. İki takımında kazanma oranları %50'ye yakın kazanma oranına yaklaştırılmaya çalışılır. Son maçlarda lose streak almanız veya win streak almanızdan öte genel olarak "elo"nuza göre eşleştirme yapar. Her zaman tam olarak doğru çalışacak diye bir şey yok.

Ayrıca oyuncular her zaman rütbelerine göre performans gösteremeyebiliyorlar, sizin rütbenizde oyuncuların o seviyeye şansa gelebilme ihtimali çok yüksek. Bu yüzden düşük elolarda kaliteli eşleştirme beklemek zor (Türkiye sunucusunda maalesef yüksek elolarda da eşleştirme rezalet).
1 ayda 50 maç atarsam yemin ederim 38 inde bootlane feedliyordur

1 ayda 50 maç atarsam yemin ederim 38 inde bootlane feedliyordur
O zaman elohell'e düşmüş olabilirsiniz. Tabi daha yüksek ihtimal şans faktörü. Maç kaybetme ihtimaliniz kazanma ihtimalinize göre %50'den çok çok daha fazla bence.

Boş yapmış. Oyun sadece lig atlamayı hak ediyor musun hak etmiyor musun onu kontrol ediyor bence. Çıkmaman için yapıyor bunları. Ama ona rağmen çıkarsan o ligi hak ediyorsundur.

Bu maçın sence kazanılma ihtimali var mı? Maalesef asıl sen boş yapmışsın. Lig atlamayı kontrol etse böyle bir maçla kontrol etmesi komik olurdu. Takımında %13, %27 kazanma oranına sahip kişileri Faker bile taşıyamaz. Dengesiz olduğunu kabul etmiyorsun da "bakalım ligini hak ediyor musun?" diye oyunun sorduğunu kabul ediyorsun. 😃

O zaman Elohell'e düşmüş olabilirsiniz. Tabii daha yüksek ihtimal şans faktörü. Maç kaybetme ihtimaliniz kazanma ihtimalinize göre %50'den çok çok daha fazla bence.

S12 Pyke TR1 EU West chalanger bir arkadaşım var öyle dedi yeni hesap aç demişti 1 yıl önce keşke açsaydım şu an hesapta bayağı kostum falan var çünkü.

1691790323323.png

1691790470772.png

S12 Pyke TR1 EU West chalanger bir arkadaşım var öyle dedi yeni hesap aç demişti 1 yıl önce keşke açsaydım şu an hesapta bayağı kostum falan var çünkü.

Eki Görüntüle 1899309
Eki Görüntüle 1899313
😀 Hocam +19 LP alıp -28 LP kaybederek işiniz biraz zor gibi. Yeni hesaba geçmek şart olmuş. Benim de hesabımın MMR'ı baya kötü, şu sıralar eğlencesine oynuyorum ve çok dereceli oynamıyorum diye yeni hesaba ihtiyaç duymadım ama oynasam bende kesinlikle başka hesaptan oynardım.

😀 Hocam +19 LP alıp -28 LP kaybederek işiniz biraz zor gibi. Yeni hesaba geçmek şart olmuş. Benim de hesabımın Mmr'ı bayağı kötü, şu sıralar eğlencesine oynuyorum ve çok dereceli oynamıyorum diye yeni hesaba ihtiyaç duymadım ama oynasam bende kesinlikle başka hesaptan oynardım.

Zor değil imkansız 💀

Hayatımda bir kere altın oldum neredeyse her maç taşıdım top mainim SUP gelirse bc ile taşırım o derece güveniyorum kendime bronz 4 düm 2 gündür ne çıkıyorum ne düşüyorum bir de mid alayım dedim midde taşıdım 70k hasar attım maçta benden sonra en çok hasar 42K rakip ADC artık bıktım bronzdan demire düştüm yine rank atlayamıyorum demirden çıktım tekrar demirim artık vallaha bıktım artık arkadaşımla bot pre yapıyoruz bu sefer diğer laneler çöp oluyor bıktım usandım artık ulan suport mainleri anlamıyorum bc ile s+ alıyorum +15 veriyor maç kaybediyorum -29 veriyor ben bundan ne anladım killim az diye neden artı alamıyorum sonra tüm koridorlar kaybetse kazanan koridor olmasa bile ff de vermiyorlar adamlar illa oyunu Full bitirecekler chat banı yiyorum sürekli bu yarım akıllılar yüzünden bıktım usandım artık.

O hesap batmış, o hesapla oynamak kendine eziyet etmekten başka bir şey değil. Arkadaşlarla oynadığım hesabım bir yerden sonra Bronz 4'de takıldı kaldı, bir maç +11 LP görünce hesabı bıraktım. Yeni hesap ile tek başıma 1 ayda Gold'a çıktım. Kazanınca +15 gibi puanlar veriyorsa o hesaptan ümidi kesmek lazım.
1691790546860.png
Hesabının gidişatından memnun olmayan yeni hesap açsın, genelde işe yarıyor. Ne kadar Bronz arkadaşım varsa yeni hesap açtırdıktan sonra hayatları değişti, artık Bronz stresini yaşamıyorlar.

O hesap batmış, o hesapla oynamak kendine eziyet etmekten başka bir şey değil. Arkadaşlarla oynadığım hesabım bir yerden sonra bronz 4'te takıldı kaldı, bir maç +11 LP görünce hesabı bıraktım. Yeni hesap ile tek başıma 1 ayda Gold'a çıktım. Kazanınca +15 gibi puanlar veriyorsa o hesaptan ümidi kesmek lazım.

Hocam bırakırım bırakmasında +30 seviye hesap lazım nasıl kasacağım o kadar.

Geri
Yukarı