LoL görüntü ayarlarındaki dikey senkronizasyon ne işe yarar?

jackarmis

Kilopat
Arkadaşlar selam. Hangi yayıncıya sorsam bu işaretin tikini kaldırmış. Fakat ben tikini kaldırdığım zaman mouse ile bir anda sağ-sol yaparsam hafif kasma oluyor, sanki böyle ağır ağır ilerliyor, görüntü gecikmeli geliyor gibi. Tikleyince bu sorun ortadan kalkıyor. O zaman tikle oyna diyeceksiniz ama merak ettiğim konu herkes tiklemeden sorunsuz oynarken ben de neden böyle oluyor? Bilgisi olan var mı?

PC özellikleri: i5-9600K, 1660 Ti Ventus XS OC, 16 GB RAM, 480 GB SSD. Monitör ise ViewSonic XG2401.

Düzenleme : Araştırdım VSYNC veya açılımıyla Vertical Synchronization, bilgisayar oyunlarında görüntü oranını monitörün yenilenme hızıyla eşleştirmenize yardımcı olan bir seçenektir. ... VSYNC, birçok oyuncu tarafından tam olarak mantığı kavranamamış bir terimdir. VSYNC opsiyonu açıldığı anda oyun içerisinde FPS kaybı yaşandığı doğrudur

.

Dikey senkronizasyon V-sync yani FPS'inizi sabitlemenize ise yarar. Buyuk ihtimalle yuksek FPS'lerde bir donanim yuzunden bozulma olusuyor.

O ayar aldığınız FPS'i monitör tazeleme hızına (Hz) sabitlemeye yarar. Kapalı iken ekranda yırtılmalar vs yaşanabilir.

Hocam sizin bilgisayarınız iyi açmanızı öneririm nedenini ben bilemiyorum ama kaldırınca kötü bilgisayarlarda daha çok fps alınıyor.
Dikey senkronizasyon V-sync yani FPS'inizi sabitlemenize ise yarar. Buyuk ihtimalle yuksek FPS'lerde bir donanim yuzunden bozulma olusuyor.
O ayar aldığınız FPS'i monitör tazeleme hızına (Hz) sabitlemeye yarar. Kapalı iken ekranda yırtılmalar vs yaşanabilir.
Teşekkür ederim arkadaşlar baya aklıma takılmıştı. Ama merak ettiğim bir diğer konu benden daha iyi pc ye sahip olan LoL yayıncıları var. Onlar bu tiki işaretlemesine rağmen neden benim yaşadığım sorunu yaşamıyorlar? Bir ayarı falan mı var acaba?
Ekran kartımda falan bir sorun mu olabilir yani? Çok anlamıyorum da bu işlerden duruma göre ekran kartımı test edeyim?

Monitörünüzün gösterebildiğinden fazla FPS alırsanız ekranda yırtılmalar oluşur, v-Sync (dikey senkronizasyon) FPS inizi monitörün yenileme hızına eşitler, dolayısıyla yırtılmalar kalkar.

Teşekkür ederim arkadaşlar bayağı aklıma takılmıştı. Ama merak ettiğim bir diğer konu benden daha iyi PC'ye sahip olan LoL yayıncıları var. Onlar bu tiki işaretlemesine rağmen neden benim yaşadığım sorunu yaşamıyorlar? Bir ayarı falan mı var acaba?

Ekran kartımda falan bir sorun mu olabilir yani? Çok anlamıyorum da bu işlerden duruma göre ekran kartımı test edeyim?

Monitörün tazeleme hızı ile alakalı. Monitör 60Hz ise 200FPS alsanız bile 60FPS görüntü verecektir monitör ve yırtılmalar olacak. Yayıncılar da 144Hz 165Hz civarı monitörler + Gsync desteği olduğu için aşağı yukarı FPS değerleri de bu civarlarda olduğu için takılmalı görüntü yaşamazlar.

Geri
Yukarı