LoL'de kariyer için Destek rolü oynamak mantıklı mı?

Brummbar

Hectopat
Yer
Bursa
Daha önce ki paylaşımımda yazmıştım ben Support mainim diye EUW elmas 1'im.
Açıkca hedeflerimde profesyonel bir oyuncu olmak var eğer olabilirsem kendimden eminim.

Fakat hepimiz biliyoruz ki profesyonel oyuncular 25-27 yaşlarından sonra takımlardan alınıyor sebebi ise refleksleri azaldığı için insanların eğer kalırsan koç olarak falan devam edebilirsin fakat diyelim koç olamadınız Support main bir e-sporcu sizce yayın açsa hayatını devam ettirebilir mi?

Yani hepiniz biliyorsunuz e-spordan emekli olup yayıncı olan kişileri ve genelde hepsi mid, top, jung, ADC oyuncuları yani ben hiç çok izlenen veya orta izlenen bir Support yayıncı göremedim şimdi ben LoL'de e-sporcu olup daha sonra emekli olursam ve yayın açmaya başlasam insanlar izler mi? Yani siz olsanız elwind gibi Crystal gibi kişileri mi izlerdiniz yoksa gelip SUP oynayan birini mi izlemek isterdiniz?

Yani buna çok beyin yoruyorum 2.mainim Jungle acaba diyorum Jungle olarak mı takımlara girsem tavsiyeleriniz neler?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yayıncılık konusunda size katılıyorum açıkçası. Support rolünde oynayan yayıncılar genelde daha az izleniyor. Fakat takımlarda Support olarak oynayıp, emekli olduktan sonra yayınlarda istediğiniz rolü oynayabilirsiniz diye düşünüyorum. Yanlış düşünüyor da olabilirim tabii ki.

Yayında tutunmak istiyorsan farkını ortaya koymalısın, diğer insanlardan ilgi çekici bir farkın olmalı. Support konusuna gelecek olursak, yaklaşık 7-8 yıldır LOL oynayan biri olarak şunu söyleyebilriim ki supportta aktif bir şekilde TF'ye farkını koyarsan izlenir diye düşünüyorum. Örneğin Nautilus, Leona, Senna gibi çarlar ile mükemmel bir oynanışla güzel bir etken olabilir. E-spor için yorum yok.

Yayıncılık konusunda size katılıyorum açıkçası. Support rolünde oynayan yayıncılar genelde daha az izleniyor. Fakat takımlarda Support olarak oynayıp, emekli olduktan sonra yayınlarda istediğiniz rolü oynayabilirsiniz diye düşünüyorum. Yanlış düşünüyor da olabilirim tabii ki.
Ya evet orası öyle ama gelişim süreci olacak bi tık mesela şuan ki emekli profesyonel oyunculara baktığımız zaman kendi lanesinden farklı laneler oynuyorlar ama support bambaşka rol olduğu için çünkü support dediğin hasar vermez haritayı gezer totem koyar adc'yi korur farm almaz falan supporttan başka laneye geçince farm falan kesmek zor olabiliyor bu düşündürdü beni

Support rolünü izlemek bana zevksiz geliyor. Bana daha çok uçup kaçan ve tek atan şeyleri oynayan yayıncılar zevkli geliyor. Bunun dışında sohbet iyiyse yine izlerim.

Support rolünü izlemek bana zevksiz geliyor. Bana daha çok uçup kaçan ve tek atan şeyleri oynayan yayıncılar zevkli geliyor. Bunun dışında sohbet iyiyse yine izlerim.
Evet bende ondan bahsediyorum yani supportta çok aksiyon olmuyor adc'nin arkasından git ve koru ha sohbetin iyise belki sarar da biraz oynanıyışta lazım eğer oyun yayıncısı olacaksan yoksa just chatting yaparsın elraen gibi veya kendine müzisyen gibi

10 senedir oynuyorum Support mainim 3 sene West'te GM chal takıldım şampiyon havuzum çok genişti ona rağmen 20'li yaşlarda olduğum için takımlara giremedim. Emin ol West'te Master'dan sonra 600 lp kasmak çok zor. 1-1.5 senedir oynamıyorum iş güç bıraktım maaşlı çalışıyorum anlayacağın. Support ise görece en basit rol olduğu ve fazla refleks gerektirmediği için daha çok tecrübe gerekir hatta %90ı tecrübedir bu rolün. Takımlar Support oyuncusuna para harcamak istemez çünkü tecrübe odaklıdır 32-33 yaşa kadar Support oyuncusu gördüm takımlarda eğer biri tutuyorsa oynatıyorlar.
Fanatic Support'u 26 yaşında.
Mad lions 23.
100t (closer'ın takımı) 27 yaşında.
Tsm geçen sene gönderdi 25 yaşındaydı.
Team Liquid 27. bunlar benim adını bildiğim takımlar diğerlerine bakmadım.

Mesela Çin Kore takımlarına bakarsan 10 oyuncusu varsa 3'ü toplane 2 mid 2 Jungle filan oluyor ama Support tek oyuncudur genelde yedeği bile olmaz. Yaşın 12-17 arasıysa gelecek sezon başlar başlamaz GM-chal olabilirsen bir takım bulabilirsin. Ama 17 üstüyse benden sana tavsiye kariyer odaklı ilerlemen. Ben yıllarca boşa çabaladım ama durumum yine de iyi yazılım uzmanıyım 5 sene içerisinde oyun veya masaüstü program geliştiricisi olarak yurt dışına gitmeyi hedefliyorum. Ha bu hale gelemeseydim ve sırf oyun oynadığım için şu an vasıfsız asgari ücretle çalışan biri olsaydım bu oyunu evrenden silmek isterdim :)

10 senedir oynuyorum Support mainim 3 sene West'te GM chal takıldım şampiyon havuzum çok genişti ona rağmen 20'li yaşlarda olduğum için takımlara giremedim. Emin ol West'te Master'dan sonra 600 lp kasmak çok zor. 1-1.5 senedir oynamıyorum iş güç bıraktım maaşlı çalışıyorum anlayacağın. Support ise görece en basit rol olduğu ve fazla refleks gerektirmediği için daha çok tecrübe gerekir hatta %90ı tecrübedir bu rolün. Takımlar Support oyuncusuna para harcamak istemez çünkü tecrübe odaklıdır 32-33 yaşa kadar Support oyuncusu gördüm takımlarda eğer biri tutuyorsa oynatıyorlar.
Fanatic Support'u 26 yaşında.
Mad lions 23.
100t (closer'ın takımı) 27 yaşında.
Tsm geçen sene gönderdi 25 yaşındaydı.
Team Liquid 27. bunlar benim adını bildiğim takımlar diğerlerine bakmadım.

Mesela Çin Kore takımlarına bakarsan 10 oyuncusu varsa 3'ü toplane 2 mid 2 Jungle filan oluyor ama Support tek oyuncudur genelde yedeği bile olmaz. Yaşın 12-17 arasıysa gelecek sezon başlar başlamaz GM-chal olabilirsen bir takım bulabilirsin. Ama 17 üstüyse benden sana tavsiye kariyer odaklı ilerlemen. Ben yıllarca boşa çabaladım ama durumum yine de iyi yazılım uzmanıyım 5 sene içerisinde oyun veya masaüstü program geliştiricisi olarak yurt dışına gitmeyi hedefliyorum. Ha bu hale gelemeseydim ve sırf oyun oynadığım için şu an vasıfsız asgari ücretle çalışan biri olsaydım bu oyunu evrenden silmek isterdim :)

Doğru diyorsun Support oynamak dediğin gibi kolay gibi gözüken ama tecrübe gerektiren bir rol mesela mid oyuncusu olsam yapabileceklerini biliyorsundur güzel bir hareket ile oyunu döndürürsün falan ve Jungle olup taktiksel oynayabilirisin ama Support dediğin zaman bütün lanelere bir kontrol etmen gerekiyor lane de ağırlını koyman gerekiyor haritada kritik yerlerde totem olmalı gibi gibi evet e-spor konusunda Support'lar genelde ADC mainler oynuyor diye duymuştum hatta elwind yayında demişti eğer bir takım Support bulamadıysa ADC main adam geçiyormuş e-spor konusunda Support'luk yapan az yapanda harbi yapıyor üstte bir arkadaş demişti e-spor da Support oyna sonra rol değiştir o da mantıklı geldi açıkca.

Yeni konular

Geri
Yukarı