LoL'de PvP için kendimi nasıl geliştiririm?

godZwany

Decapat
Yer
İstanbul/Maltepe
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Excalibur G770
i5-9300H CPU 2.40GHz
16GB
GTX 1650
Meslek
Öğrenci
Merhabalar, bir heves ile LoL başladım Gwen, Veigo falan oynuyorum çok zevkli geliyor istediğimi alıyorum; fakat PvP'ye açılamıyorum beceremiyorum. Yapay zekada ısınıyorum. 30 Killer'e kadar çıkıyorum ama PvP girince çöpe dönüyorum resmen. İnsanların oyununu batırmamak için de girmiyorum daha. Sizden ricam bu oyunu nasıl iyi oynayabilirim bana anlatır mısınız? Taktikler yapmam gerekenler vesaire; ayrıca birkaç sorum var oyun bilgisi hakkında. Hangi yetenek en çok hangi durumda işe yarar? 1V1 atmaya kalktığımda canımın aniden bitmemesi için ne yapmalıyım, oyun başı hızlı gelişmek için ne yapmalıyım, son olarak da kulelere yetenekler işliyor mu? Yardımcı olursanız çok sevinirim oynamak için çok hevesim var ama beceremiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
LoL; tıpkı CS:GO gibi zaman, emek, kan, ter ve göz yaşı isteyen bir oyun.

Ben ilk olarak, oyunu Altın seviyesinde olan kuzenlerim sayesinde gördüm, onları izledim. İlk başlarda Master Yi ve Jax oynadım. Ama 10 oyunumun 9'u Master Yi.

Sebebi çok basit. Sağ tıklıyorsun vuruyor, Q atıyorsun görünmez oluyor, W basıyorsun canın doluyor. R'ye basıyorsun koşuyor.

Yi ile oyunun basit mekaniklerini ve ezberlemen gereken şeyleri öğrendim. Ejder, Alamet, Baron, Blue ve Red Buff gibi şeyleri öğrendim. Ama tüm itemleri ezbere alıyordum. Bütün oyunlara aynı item. Aynı rün.

Daha sonra Elayja'nın Jungle videosunu izledim, oradan da çok şey öğrendim.

Ama, o sıralar üstte Garen oynuyordum. Sürekli Vayne banlıyordum. Çünkü karakter sürekli görünmez oluyor, duvara vuruyor, takla ve kite atıyor. Ve dövüşçü şampiyonun yapacak bir şeyi kalmıyor (kısa sürede mesafe kapatma veya kendine çekme gibi CC yeteneği olan şampiyonlar hariç. Örnek Darius, Sett, Cho, Malphite)

Daha sonra dedim ki, sürekli banlamak yerine, ben bu çarı oynayayım, öğreneyim. İlk oyunumu hatırlıyorum, manuel kite deniyorum. Hem yola, hem düşmana tıklamaya çalışıyorum, yeni oynadığım için imkansız. Alıştırma modunda çok denedim kite atmayı, başardım.

Ama Vayne, oynaması çok zor, mesafesi kısa (550) ve erken oyunda güçsüz şampiyon. İyi bir peeler support (Lulu, Yuumi, Soraka) veya koruyucu support (Nautilus, Leona) lazım.

Ama sevdim şampiyonu. Elim de alışınca bayağı iyi skorlarla oyunu taşıdım. Bronz 4'ten Bronz 1'e kadar sadece Vayne oynayarak çıktım hızlıca.

Daha sonra Adroit kanalı ile tanıştım. Oradan da ADC'nin nasıl oynaması, Adro'nun nasıl oynadığını, nerede - nasıl tepki verdiğini, nerede saldırıp nerede geri çekildiğini izledim.

O gün bu gündür ADC Mainim, ama hala Bronzum. Çıkamıyorum.

LoL; tıpkı CS:GO gibi zaman, emek, kan, ter ve göz yaşı isteyen bir oyun.

Ben ilk olarak, oyunu Altın seviyesinde olan kuzenlerim sayesinde gördüm, onları izledim. İlk başlarda Master Yi ve Jax oynadım. Ama 10 oyunumun 9'u Master Yi.

Sebebi çok basit. Sağ tıklıyorsun vuruyor, Q atıyorsun görünmez oluyor, W basıyorsun canın doluyor. R'ye basıyorsun koşuyor.

Yi ile oyunun basit mekaniklerini ve ezberlemen gereken şeyleri öğrendim. Ejder, Alamet, Baron, Blue ve Red Buff gibi şeyleri öğrendim. Ama tüm itemleri ezbere alıyordum. Bütün oyunlara aynı item. Aynı rün.

Daha sonra Elayja'nın Jungle videosunu izledim, oradan da çok şey öğrendim.

Ama, o sıralar üstte Garen oynuyordum. Sürekli Vayne banlıyordum. Çünkü karakter sürekli görünmez oluyor, duvara vuruyor, takla ve kite atıyor. Ve dövüşçü şampiyonun yapacak bir şeyi kalmıyor (kısa sürede mesafe kapatma veya kendine çekme gibi CC yeteneği olan şampiyonlar hariç. Örnek Darius, Sett, Cho, Malphite)

Daha sonra dedim ki, sürekli banlamak yerine, ben bu çarı oynayayım, öğreneyim. İlk oyunumu hatırlıyorum, manuel kite deniyorum. Hem yola, hem düşmana tıklamaya çalışıyorum, yeni oynadığım için imkansız. Alıştırma modunda çok denedim kite atmayı, başardım.

Ama Vayne, oynaması çok zor, mesafesi kısa (550) ve erken oyunda güçsüz şampiyon. İyi bir peeler Support (Lulu, Yuumi, Soraka) veya koruyucu Support (Nautilus, Leona) lazım.

Ama sevdim şampiyonu. Elim de alışınca bayağı iyi skorlarla oyunu taşıdım. Bronz 4'ten Bronz 1'e kadar sadece Vayne oynayarak çıktım hızlıca.

Daha sonra Adroit kanalı ile tanıştım. Oradan da ADC'nin nasıl oynaması, Adro'nun nasıl oynadığını, nerede - nasıl tepki verdiğini, nerede saldırıp nerede geri çekildiğini izledim.

O gün bu gündür ADC Mainim, ama hala Bronzum. Çıkamıyorum.

Yazının çoğunu anladım ama hala anlamadığım terimler var bunlara bakacağım. Master Yi çok severim sağlam şampiyon, ama oynayasım gelmemişti ben de almadım main hesabımda Darius var başlangıçta alınanlardan; ayrıca kendim aldığım Gwen, Viego (sanırım böyle yazılıyordu) ve Rell var. Şu anda Soraphine miydi neydi onu kasıyorum Support lazım olursa diye. Gwen sevdiğim için onu oynuyordum hep ama ben daha yeniyim hiçbir şey bilmiyorum bıraktım dövüşçü oynamayı Viego alıp Jungle oynuyorum. Görevleri yapmada sanırım eksiklerim var ama toparlayacağım. Şu anki durumumda öğrenmem gereken ana nokta 1V1 atmak çünkü yaptığım tek şey yeteneklerimi kendimce sırasıyla atıp karşımdakini düşürmeye çalışmak taktik falan bilmiyorum, item olayına gelirsek beynim akıyor her baktığımda; ben de önerilenleri alıyorum. Öğrenmem gereken çok şey var ama hevesimi söndürmeyeceğim, oynamayı çok istiyorum.

Yardımcı olan herkese teşekkürler.

Yazının çoğunu anladım ama hala anlamadığım terimler var bunlara bakacağım. Master Yi çok severim sağlam şampiyon, ama oynayasım gelmemişti ben de almadım main hesabımda Darius var başlangıçta alınanlardan; ayrıca kendim aldığım Gwen, Viego (sanırım böyle yazılıyordu) ve Rell var. Şu anda Soraphine miydi neydi onu kasıyorum Support lazım olursa diye. Gwen sevdiğim için onu oynuyordum hep ama ben daha yeniyim hiçbir şey bilmiyorum bıraktım dövüşçü oynamayı Viego alıp Jungle oynuyorum. Görevleri yapmada sanırım eksiklerim var ama toparlayacağım. Şu anki durumumda öğrenmem gereken ana nokta 1V1 atmak çünkü yaptığım tek şey yeteneklerimi kendimce sırasıyla atıp karşımdakini düşürmeye çalışmak taktik falan bilmiyorum, item olayına gelirsek beynim akıyor her baktığımda; ben de önerilenleri alıyorum. Öğrenmem gereken çok şey var ama hevesimi söndürmeyeceğim, oynamayı çok istiyorum.

Yardımcı olan herkese teşekkürler.
Her şampiyonun bir karşı taktiği vardır. Mesela Master Yi vs Jax savaşında, Jax E yeteneğini kullandığı zaman Yi'nin düz vuruşu hasar vermiyor.

Bu yüzden Yi'nin, Jax E açtığı zaman, açtıktan 2 saniye sonra Q atarsa, E yeteneği boşa kullanır, en son E patlaması ve kitle kontrolü dogelar.

Ama Yi, Jax'ın E yeteneğini dogelamak için Q kullanmazsa, Q yeteneğini rastgele atarsa, Jax her türlü Yi'yi keser.

Bu zamanla oynayarak, tecrübe ile öğreneceğin bir şey. Ya da profesyonellerin maçını izleyerek öğrenebileceğin bir şey.

Geri
Yukarı