LOTR vs Harry Potter

Bence çoğu Harry Potter diyecek ama bence LOTR.

İkisi de Legend yapımlar. Tercih yapılmamalı. Ağızda bıraktıkları tatları ayrım yapılmayacak kadar güzeldi. Bazen o yıllara dönüp ilk defa izliyor gibi izlemek isterdim. Özellikle LOTR'yi. Gandalf'ı çok özlüyorum.

@LOTR Manyağı hocam Nick'ten dolayı aklıma geldiniz.

İkisi de Legend yapımlar. Tercih yapılmamalı. Ağızda bıraktıkları tatları ayrım yapılmayacak kadar güzeldi. Bazen o yıllara dönüp ilk defa izliyor gibi izlemek isterdim. Özellikle LOTR'yi. Gandalf'ı çok özlüyorum.

@LOTR Manyağı hocam Nick'ten dolayı aklıma geldiniz.
Teşekkür ederim. Bu konuda ne yazık ki dürüst fikir beyan etmem gerekir. Daha önce bir konuya yazmıştım.

Orta Dünya hikayesi hakkında bilgisi olmayan arkadaşların HP demesini anlayabilirim ancak LOTR bir evrendir. Yani Yüzüklerin Efendisi buzdağının sadece görünen kısmıdır bir o kadar da yerin altında vardır. Ancak HP ne ise odur. Filmde gördüğünüz hikayeden başka hikayesi ya da geçmişi yoktur. LOTR'de ise filmi izledikten sonra araştırırsanız asıl Orta Dünya hikayesini keşfetmiş olursunuz. Orta Dünya 4 adet çağa ayrılan ve bu çağların içinde binlerce hikayeyi barındıran kocaman bir evren. Çok geniş bir aklın eseri. Sadece LOTR filmlerinden oluşmaz. Kaldı ki HP kitabının yazarı dahi kitabı yazarken Tolkien'den etkilendiğini söylüyor. Yani manasız bir karşılaştırma :)

1656681386739.png
1656681430871.png

Bir tarafta 1000 civarı karakteri işleyen, uğrunda diller ve alfabeler yaratılmış, baba-oğul toplamda 100 yıla yakın süre emek verilmiş, temelini mitolojisinden alan ve evrensel mekaniklerini buna göre kurallaştırabilmiş bir külliyatın ufak bir parçası olan LOTR var. Savaşlarla coğrafyanın bile değiştiği, haritaların ve çağların külliyatının tutulduğu bir evrenin en önemli hikayelerinden biri olan LOTR...

Diğer tarafta evrensel hiçbir mekaniğini bir temele oturtamamış, serinin baş kötüsünün bir okulu bile ele geçiremediği, yazarının aklına estikçe yazıp geçtiği ve özensizliği her yerinden akan bir seri var. Gülesim geldi kıyaslamayı yaparken. :D

Evren yaratımı konusunda, detaylar ve mekanikler konusunda zaten tartışılacak bir şey olduğunu sanmıyorum. Ortada Tolkien külliyatı gibi coğrafi haritaların, mitolojinin, dillerin ve alfabelerin, yüzlerce karakterin olduğu bir evren gerçeği var. Tabii okurken ya da izlerken insanların daha fazla keyif aldığı şeyler değişebilir, özellikle bu tür evrenlerde atmosferin kişiyi ne kadar içine çekebildiği de önemlidir. Benim için seçim net şekilde LOTR ve ardındaki Tolkien eserleri olur.

Geri
Yukarı