LPG taktırmalı mıyım?

Turbo benzinli bir motor bahsettiğin araç. 1.0 TCe evet göründüğünden fazla yakan bir motor. 8.5-9 litre civarı görürsün diye düşünüyorum ama şehir içi için iyi bir performansı var ara hızlanmalar falan. Sağlam bir LPG taktırmanız lazım. Bir forumdan okuduğum kadarıyla adam yurtdışından orijinal fabrikada takılan LPG'den sipariş vermiş.

Şu videoyu izlemenizi öneririm.

SCE ise taktırabilirsiniz fakat TCE ise taktırmanızı önermiyorum. SCE motorda zaten hiçbir performans belirtisi yok ve bildiğim kadarıyla fabrika çıkışlı lpg modelleri bile var bu aracın. Fakat TCE motorda turbo olduğu için çok sağlıklı olmayabilir kanaatindeyim.

Hocam taktırma, kuru yakıt olduğu için ileriki dönemlerde (4-5 yıl) motora zarar verme ihtimali var.

Hocam taktırma, kuru yakıt olduğu için ileriki dönemlerde (4-5 yıl) motora zarar verme ihtimali var.
Tamamen zırva. Zarar verebilir ama bunu yıl ile değil km ile ölçersin. Zarar verebilir ama kuru yakıt olduğu için değil. Motorlar 2 zamanlı değil yakıtların yaptığı yağlamaya ihtiyaçları yok. Zaten yakıttan bağımsız yağlama sistemleri var.

Tamamen zırva. Zarar verebilir ama bunu yıl ile değil km ile ölçersin. Zarar verebilir ama kuru yakıt olduğu için değil. Motorlar 2 zamanlı değil yakıtların yaptığı yağlamaya ihtiyaçları yok. Zaten yakıttan bağımsız yağlama sistemleri var.

Tamam hocam araç alınca sen taktır birkaç yıl sonra motoru eline alırsın.

Zaten aracımda lpg var. Yıllardır kullanırım LPG kaynaklı hiçbir problem olmadı. Ayrıca tanıdık yakın akrabalarım 15-20 yıldır kullanıyor hiçbir sıkıntı yok. Ben hem bilgime hem de tecrübelerime göre konuşuyorum. Elbette uyumlu olmayan yeni nesil araçlar var bunlara taktırmanızı tavsiye etmem ama özellikle atmosferik japon araçlarında hiçbir sıkıntı açmayacağına garanti veririm.

0.9TCE kullandım. Eşim ve ablası kullandığında 8 - 8.5 litre ortalama tüketimleri oluyordu. Ben hiçbir zaman 6.5 litreyi(şehiriçi) geçtiğimi hatırlamıyorum. Arabayı kullanmayı bilmiyorsanız 10 litrede yakar.
Atmosferikler kadar uyumlu olmaz LPG. Yinede taktırılabilir. BRC tavsiye ederim F/P olarak. Ancak ben olsam 17.000km yi geçmiyorsam asla taktırmazdım ki lpgyi çok seven birisi olarak söylüyorum bunu.
ve yine performans vs. konuşan arkadaşlar benzin ile LPG arasındaki performans farkı %3'ü geçmez. O %3 ü de ne bu forumda ne türkiyede anlayabilecek tek bir şoför dahi yok. Yani sokaktan dolma bilgilerle insanlara bilgi aktarmayın lütfen.

Daha bayiden çıkmadan LPG taktırılıp 7 gün 20 saat çalışan taksiler var. Hangi taksiye binersem mutlaka muhabbetini açarım. 600-700 bin kmde daha motora bakım dışı el değmemiş rektifiye görmemiş yüzlerce taksiye bindim. Rektifiye yaptıranlarda ortalama 400 - 450 bin civarında yaptırdığını söylüyorlar.
Bu kadar bomboş saçma anlamsız bilgilerle insanları yanlış yönlendirmeyin.

0.9TCe kullandım. Eşim ve ablası kullandığında 8 - 8.5 litre ortalama tüketimleri oluyordu. Ben hiçbir zaman 6.5 litreyi(şehiriçi) geçtiğimi hatırlamıyorum. Arabayı kullanmayı bilmiyorsanız 10 litrede yakar.
Atmosferikler kadar uyumlu olmaz LPG. Yine de taktırılabilir. Brc tavsiye ederim F/P olarak. Ancak ben olsam 17.000km yi geçmiyorsam asla taktırmazdım ki LPG'yi çok seven birisi olarak söylüyorum bunu.
Ve yine performans vs. konuşan arkadaşlar benzin ile LPG arasındaki performans farkı %3'ü geçmez. O %3'ü de ne bu forumda ne Türkiye'de anlayabilecek tek bir şoför dahi yok. Yani sokaktan dolma bilgilerle insanlara bilgi aktarmayın lütfen.

Daha bayiden çıkmadan LPG taktırılıp 7 gün 20 saat çalışan taksiler var. Hangi taksiye binersem mutlaka muhabbetini açarım. 600-700 bin kmde daha motora bakım dışı el değmemiş rektifiye görmemiş yüzlerce taksiye bindim. Rektifiye yaptıranlarda ortalama 400 - 450 bin civarında yaptırdığını söylüyorlar.
Bu kadar bomboş saçma anlamsız bilgilerle insanları yanlış yönlendirmeyin.

Dostum saçma anlamsız bilgi değil yaşandı bu olay. Rektifiye sonrası aracı tüple kullandık tek piston subap kesti. Rektifiye sonrası araçlar bir süre LPG ile kullanılmaz. LPG performansı gereksiz şekilde düşürür Tofaş mesela LPG'de zorlasan maksimum 160 yaparsın benzine alırsan 200'e kadar yolu var. Araca LPG taktırmak maddi durumla alakalıdır. LPG taraftarı değilim araç fabrika çıkışlı benzin, dizel veya doğalgazlı ile araca o yakıttan başka bir yakıt takılması saçma dizele doğal gaz takıp binmek gibi saçma bir olay bu LPG.

Dostum saçma anlamsız bilgi değil yaşandı bu olay. Rektifiye sonrası aracı tüple kullandık tek piston subap kesti. Rektifiye sonrası araçlar bir süre LPG ile kullanılmaz. LPG performansı gereksiz şekilde düşürür Tofaş mesela LPG'de zorlasan maksimum 160 yaparsın benzine alırsan 200'e kadar yolu var. Araca LPG taktırmak maddi durumla alakalıdır. LPG taraftarı değilim araç fabrika çıkışlı benzin, dizel veya doğalgazlı ile araca o yakıttan başka bir yakıt takılması saçma dizele doğal gaz takıp binmek gibi saçma bir olay bu LPG.
Ne oldu yani yaşanınca? Bayiden 0 km mercedes bmw alıp 700km sonra motor kitleyen araba örnekleri var. LPG performans falan düşürmez güzel kardeşim. Düzgün montaj doğru ürün ile aradaki fark %3' ü dahi bulmuyor.
Sokakta abilerinden duyduğun lafları yazacağına youtubedan googledan yabancı kaynaklardan testleri karşılaştırmaları izlersen anlayabilirsin bunu.
Yukarıdaki yorumlarda kimse sana rektifiye sonrası arabayı LPG' de kullanında demedi.

Yeni konular

Geri
Yukarı