LPG zararlı mı?

Atmosferik motorlu benzinli araçların çoğu çok yakar az kaçar. Ve hemen hiçbirinde ECU'yu modifiye etme imkanı yoktur. Böyle araçlara güncel ve kaliteli bir LPG kiti takıldığı zaman, LPG'de kullanımda hem daha az yakar hem de LPG ECU'sunu modifiye etme imkanı vardır.
LPG montajı yaptığınız zaman, ECU ayarlarını karşılaşabileceğiniz şartların hemen hepsi test edilerek, hani şu "AFR ayarı" denen yolda yapılan ayarı yaptırın. Benzinli halinden daha performanslı kullanabilirsiniz bile.
Bu arada böyle araçların bujilerinin GAP aralığı (tırnak aralığı) 0.7 - 0.8mm olmalı. Araçtaki bujiler öyle değilse değiştirilmeli. Normal (nikel) bujiler en fazla 4 yıl kullanılmalı.
Aracın her yıl periyodik bakımı yapılmalı. 4 yılda bir benzin filtresi değiştirilmeli. Diğer filtreler her yıl, hatta bizim tozlu memleketimizde 6 ayda bir hava filtresini değiştirmek lazım.
Ek olarak her yıl LPG bakımı da yapılmalı. Aracın gaz kelebeği her yıl temizlenmeli.
Bakımlı aracın motoru kolay kolay arıza yapmaz.

Japon grubu eksantrik zincirli, Euro 4, Euro 5, Euro 6 motorlu araçlara her yıl 5w40 tam sentetik, kaliteli yağ koyun. Yarı sentetik 10w40 gibi yağlar bu motorlara göre değil. Bu tip motorlara 10w40 yarı sentetik yağ koyan ustalardan uzak durun.

Sanayide çalışıyorum eğer LPG araca uygun kit takılır ve düzgün montaj afr ayarı ve diğer ayarlar vs ve bakımlar düzgün yapılırsa hiçbir zararı olmaz.

Sonradan aracın kullandığı yakıt cinsinin değiştirilmesiyle yapılan tadilat şekli olan LPG dönüşümü mutlaka yetkili dönüşüm servisleriyle Mak. Müh. Odası' nın onayından geçmiş olan araç dönüşüm merkezlerinde yapılarak bu dönüşümden sonra da bu odanın uygundur onayı ile (zaten araç muayene istasyonlarında 1 veya 2 yılda bir yapılan denetimlerde bu tadilatın sıkıntısız ve tankın sızdırmazlık raporu bu kurumdan alınmış haliyle mutlaka belgelendirilmesi isteniyor) bu dönüşümler yapılmış olmalıdır. Şimdiye kadar açık atmosfer (karbüratörlü) motorlu ve benzin enjeksiyonlu 2 benzinli araca sahip olup ikisine de LPG taktırmadım, çünkü araç km 'sini sınırlı araç kullanıp yükseltiyorum.

Araç çok fazla benzin yakmadıkça ve yıl içinde de çok fazla km. ler yapılmadıkça LPG dönüşümü yapılmasının motorun toplam kullanım ömrünü mutlaka kısaltacağını düşünüyorum. Sadece orijinal fabrika çıkışlı olarak kendi orijinal çıkışında LPG tankıyla birlikte gelen araçlarda motor ömrünün orijinal benzinli yakıt kullanımında olunduğu gibi motor ömrünün ancak bu durumda sonradan yapılan tadilattan etkilenmeyeceğini düşünüyorum. Kolay gelsin.

Geri
Yukarı