LPG taktırmalı mıyım?

Nicodoz

Hectopat
Araba konusunda Clio 1.0 Touch'a karar verdik gibi bir şey sayılır. Fabrika verilerine göre şehir içi 6.3 litre yaktığı gözüküyor ama ben buna inanmıyorum kesin 8 9 10ları görecektir. O yüzden sizce bu arabaya LPG taktırmalı mıyım LPG'nin yakıt konusunda büyük avantajı olur mu maddi açıdan?

Hocam kaba taslak bir hesap yapsak, LPG akaryakıtın yarısı desek, yakacağın miktarın yarısı kadar maddi açıdan öne geçersin. Lakin "gazdan benzine çekmek" tabiri vardır ya, performans açısından onu yaşarsın.

1.0 araca tüp taktırabilirsiniz ama sonuçta tüpünde bir masrafı var ve 1.0 olan bir arabanın performansını düşüreceğine inanıyorum. Bu benim fikrimdir hocam.

1.0 araca tüp taktırabilirsiniz ama sonuçta tüpünde bir masrafı var ve 1.0 olan bir arabanın performansını düşüreceğine inanıyorum. Bu benim fikrimdir hocam.
Performans istese 1.0 almazdı. Önemli olan ekonomik olması.

Arkadaşlar çok fazla uzun yol vs yapmayacağım için performansı çok fazla önemsemiyorum ve ilk arabam olacak öyle söyleyeyim yani 100 basayım 120 basayım uçsun kaçsın kafasında değilim ekonomik açıdan beni iyi etkilesin yeterli :)

İyi ve kaliteli LPG sistemlerine iyi para istiyorlar. Kendini amorti etmesi ve kara geçmesi genelde uzun yıllar sürer ve dezavantajlarını da düşünürsek fabrika çıkışlı olmadığı sürece mantıksız buluyorum.

Aracı işi bilen bir ustaya gösterin fikir alın. Bende 2013-2017 arası Suzuki SX4 vardı LPG'li. Rahmetli LPG'li de olsa benzini içerdi. Şehir içi 13-14lt arası gidiyordu. Ben çok saçma gazlıyorum ama siz dikkat ederseniz tüketim düşük olur. Genel olarak gözlemlerim şu şekilde. Şehiriçi tüple benzin arasında performans farkı yaşamadım. Dağ evine falan giderken 45-50dk ciddi bir yokuş çıktım araba yüklüyken orada biraz sıkıntı oluyordu. 1.6 glx model. Tüp taktıktan 2 sene sonra sibop sıkıntısı oldu. Servis tamir değil değişim istedi. Fiyat yüksek geldi. Sanayide bir ustaya o zaman için 400TL bir fiyata yaptırdım. 3.yılında çekiş ve ani hızlanma konusunda ufak ufak sıkıntı çıkarmaya başladı. Araçtan araca değişir tabii ki.

Geri
Yukarı