LPG taktırmalı mıyım?

Dostum saçma anlamsız bilgi değil yaşandı bu olay. Rektifiye sonrası aracı tüple kullandık tek piston subap kesti. Rektifiye sonrası araçlar bir süre LPG ile kullanılmaz. LPG performansı gereksiz şekilde düşürür Tofaş mesela LPG'de zorlasan maksimum 160 yaparsın benzine alırsan 200'e kadar yolu var. Araca LPG taktırmak maddi durumla alakalıdır. LPG taraftarı değilim araç fabrika çıkışlı benzin, dizel veya doğalgazlı ile araca o yakıttan başka bir yakıt takılması saçma dizele doğal gaz takıp binmek gibi saçma bir olay bu LPG.
Suç LPG'de değil rektefiyede. Rektefiye işlemi ustadan ustaya çok farklılık gösteriyor. Örneğin rektefiye yaparken subaplar değişti mi kapak değişti mi taşlandı mı subaplar değiştiyse yeni takılan subaplar ne kadar kaliteliydi? LPG yanma sıcaklığı dolayısıyla subaplara zarar verebilir. LPG ile kullanacak insan rektefiye yaparken güçlendirilmiş çelik subap taktırarak böyle bir sorunun önüne geçer. Bu yüzden önceki mesajımda belirttim atmosferik japon araçlarında çok az sorun yaşarsınız diye. Burda suçu LPG de değil rektefiyede aramalısınız. 160 gider 200'e kadar yolu var derken de kusura bakmayın ama saçmalamışsınız. LPG nin ana amacı ekonomidir o hızlarda ekonomi aranmaz zaten o şekilde performanslı kullanacaksanız tek tuşla benzine geçmek de mümkündür.

Ne oldu yani yaşanınca? Bayiden 0 km Mercedes BMW alıp 700km sonra motor kitleyen araba örnekleri var. LPG performans falan düşürmez güzel kardeşim. Düzgün montaj doğru ürün ile aradaki fark %3'ü dahi bulmuyor.
Sokakta abilerinden duyduğun lafları yazacağına YouTube'dan Google'dan yabancı kaynaklardan testleri karşılaştırmaları izlersen anlayabilirsin bunu.
Yukarıdaki yorumlarda kimse sana rektifiye sonrası arabayı LPG'de kullanında demedi.

Hocam sokakla alakam yok LPG kuru yakıt gerçekten performansı aşırı etkiliyor.

Suç LPG'de değil rektefiyede. Rektefiye işlemi ustadan ustaya çok farklılık gösteriyor. Örneğin rektefiye yaparken subaplar değişti mi kapak değişti mi taşlandı mı subaplar değiştiyse yeni takılan subaplar ne kadar kaliteliydi? LPG yanma sıcaklığı dolayısıyla subaplara zarar verebilir. LPG ile kullanacak insan rektefiye yaparken güçlendirilmiş çelik subap taktırarak böyle bir sorunun önüne geçer. Bu yüzden önceki mesajımda belirttim atmosferik japon araçlarında çok az sorun yaşarsınız diye. Burda suçu LPG de değil rektefiyede aramalısınız. 160 gider 200'e kadar yolu var derken de kusura bakmayın ama saçmalamışsınız. LPG nin ana amacı ekonomidir o hızlarda ekonomi aranmaz zaten o şekilde performanslı kullanacaksanız tek tuşla benzine geçmek de mümkündür.
Demek istediğimi en sonda belirtmişsinç :D

Demek istediğimi en sonda belirtmişsinç :D
Siz komple takmayın diyorsunuz ben sizin demek istediğiniz bir şeyi belirtmedim. LPG performans için değil ekonomi için kullanılan bir yakıt ve motora öyle söylenildiği gibi bir zararı yok. Ha performans istediğinizde araçta lpg kiti bile olsa anında benzine alabileceğinizden bahsettim. Ayrıca @samc34 hocama da katılıyorum öyle ahım şahım performans farkı da olmuyor. Hiç olmuyor dersek yalan söyleriz ama öyle insanları etkileyecek bir durum ortada yok. Sürekli gazlayacağım kafasındaki bir insan zaten lpg taktırmaz. Fakat şöyle bir durum da var kimse sce motor clioyu da gazlamak için almaz. Kolay gelsin.

Halen aynı şeyde ısrar ediyorsun. Kardeşim aç testlere karşılaştırmalara bak. Güvenilir kaynakların testlerine bak. Adamların yaptığı araştırmalar var. Bilimsel gözünle görüp aa evet diyeceğin şeye halen bir şeyler anlatıyorsun. Performansı aşırıyı bırak etkilemiyor bile. %2 civarında kaybı kimse hissedemez!

Halen aynı şeyde ısrar ediyorsun. Kardeşim aç testlere karşılaştırmalara bak. Güvenilir kaynakların testlerine bak. Adamların yaptığı araştırmalar var. Bilimsel gözünle görüp aa evet diyeceğin şeye halen bir şeyler anlatıyorsun. Performansı aşırıyı bırak etkilemiyor bile. %2 civarında kaybı kimse hissedemez!
Hisseder hocam birşeyi içinde yaşamaz isen o şeyi doğru düzgün anlamazsın istediğin kadar internetteki testleri izle bu seni ikna edemez.

Yılda 10 bin kilometre yol yapmıyorsanız LPG masrafına girilmesinin hiç bir anlamı yok. Örnekte ki Clio 1.0 TCe aracın performansını sorgulayanlar aracı kullanmamıştır varsayıyorum.

Yılda 10 bin kilometre yol yapmıyorsanız LPG masrafına girilmesinin hiç bir anlamı yok. Örnekte ki Clio 1.0 TCe aracın performansını sorgulayanlar aracı kullanmamıştır varsayıyorum.
Sce için performanssız dedim tce için değil. Yılda 10 bin km yapmasanız bile enflasyon yüzünden amorti ediyor. 5-6 bin km yapanlar için de öneriyorum.

Sce için performanssız dedim tce için değil. Yılda 10 bin km yapmasanız bile enflasyon yüzünden amorti ediyor. 5-6 bin km yapanlar için de öneriyorum.
Yazılanları hiç okumadım inanın, ne yazdığınızı görmedim. İlk sayfada ismi zikredilen aracın altına devam eden yorumları görünce yazdım sadece. Sce dediğiniz gibi, iyi bir motoru yok. TCe eski atmosferik turbo beslemeli motorlar gibi değil.

Enflasyon oranında kendini amorti etmesi için biraz daha fazla yol yapılması gerektiğini belirtmek istedim. Taktıracağınız tüp, bakımı, masrafı vs.

Hisseder hocam birşeyi içinde yaşamaz isen o şeyi doğru düzgün anlamazsın istediğin kadar internetteki testleri izle bu seni ikna edemez.
Milyar dolarlık arge çalışması yapan kişiler bilmiyor. Kaç yüz bin dolarlık dyno testleri bilmiyor yanlış ölçüyor. Ama hydra.X aracı sürdümü şap diye hissedip anlıyor :D Gerçekten üzüldüm senin adına. Bu at gözlüğü bakış açısı çok zor.

Araba konusunda Clio 1.0 Touch'a karar verdik gibi bir şey sayılır. Fabrika verilerine göre şehir içi 6.3 litre yaktığı gözüküyor ama ben buna inanmıyorum kesin 8 9 10ları görecektir. O yüzden sizce bu arabaya LPG taktırmalı mıyım LPG'nin yakıt konusunda büyük avantajı olur mu maddi açıdan?
Bende 99 Doğan S var. Benzine kıyasla performans konusunda biraz yavaş kalıyor. Ama bütçe dostu olduğu gerçek.

Geri
Yukarı