M1 MacBook Air 8 GB RAM vs 16 GB RAM

Dostlar merhaba. Ben eski bilgisayarımı sattım ve üstüne epeydir biriktirdiğim paramı koydum. 11500 liraya Pt'den 16 RAM'li MacBook Air siparişi verdim. Fakat biraz üzülüyorum açıkçası bu parayı bilgisayara verdiğime. 8 GB daha fazla RAM için 2500 lira daha fazla ödemek benim huzurumu kaçırıyor. Parayı kolay biriktirmedim, yakın zamanda maalesef telefon almam da gerekebilir. Ondan dolayı da böyle aklımda şüphelerim var, acaba 8 GB RAM bana yeter mi, 8 alsam da param cebimde kalsa diye.

Şimdi ben size bilgisayar kullanım senaryomdan bahsedeyim, sizlerde beni ona göre yönlendirirsiniz. Eğer 8 GB RAM yetiyorsa, 16'yı iptal edip 8'i alacağım.

Ben bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim. Bu sene hazırlıktayım. Bölüme seneye başlıyorum. Arduino ile ilgilenmeyi seviyorum ondan dolayı C diline biraz bakınıyorum. Onun dışında geleceğimi mobil uygulama ve bilgisayarlı görü (farkındayım çok ayrı sektörler 😄) ile şekillendirmeye çalışıyorum. Zaten ilk 1-2 sene çok ağır işler yapacağımı sanmıyorum. O yüzden 8 GB yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Fakat daha uzun bir kullanım senaryosunda 8 GB RAM yeter mi onu merak ediyorum.

Yabancı kaynaklardan baktığım kadarıyla 8 GB RAM ile de epey bir iş yapılıyor fakat çok ciddi oranda “Swap Memory” kullanıyor. Bu da SSD'nin ömrünü kısaltır diye düşünüyorum. 2 sene sonra garantisi bittiğinde SSD‘si öldüğü için elimizde kalmasın alet diye korkmuyor da değilim. Bu da 8 GB RAM'i seçme konusunda beni şüpheye düşürdü.

Kafam biraz karışık. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Hocam yanlış anlamayın, M1 zengin işi. Ürün amacı daha çok zaten surf yapmak ve elma logosu, ince olması ve hoş görünmesi dışında çok özelliği yok. M1 gibi laptoplar yerine MSİ gibi markaların GTX 1660 laptopları alınabilir.

Hocam yanlış anlamayın, M1 zengin işi. Ürün amacı daha çok zaten surf yapmak ve elma logosu, ince olması ve hoş görünmesi dışında çok özelliği yok. M1 gibi laptoplar yerine MSİ gibi markaların GTX 1660 laptopları alınabilir.
Eskiden öyle olmuş olabilir ama değişti o işler hocam :D

Hocam M1 mükemmel bir şey. O 1660 bulunan çoğu bilgisayarı yeniyor. Ayrıca bunu 1.2kg ve 1 cm incelikten bir bilgisayarda yapıyor. Ekranı müthiş.

Yazılım yaparken aynı anda birçok uygulamayı aynı anda kullanmanız gerekiyor. Tarayıcı üzerinden çok fazla sekme, emülatörler, kod editörleri, Spotify, Photoshop gibi programları aynı anda kullanmanız bilgisayarı yoracaktır. Uzun vade için 16GB güzel bir tercih. (Okulu bitirene kadar muhtemelen sizi üzmez.)

Ben şahsen iadeye yolladım.
Forumda 5-10 dakika takılınca insanlar bana M1'in çok iyi olduğuna inandırıp satın aldırmıştı.
Safaride ve Chromeda dona dona 20FPS tarayıcıda gezmek, 3 tane browser sekmesi açınca 8 GB Ramın 7 GB sini tüketmek istiyorsan hayırlı olsun.

Yaşadığım sorunu tüm M1 kullanıcıları yaşıyor.

Wooow dünyanın en iyi işlemcisi hayaller: technopat

Gerçekler: Choppy scroll on M1 Chip Macbook Air - Apple Community

Forumda 5-10 dakika takılınca insanlar bana M1'in çok iyi olduğuna inandırıp satın aldırmıştı.
Safaride ve Chromeda dona dona 20FPS tarayıcıda gezmek, 3 tane browser sekmesi açınca 8 GB Ramın 7 GB sini tüketmek istiyorsan hayırlı olsun.

Bende dediğiniz sorunlar yok. Çökmeler vardı onlarda 11.4 ile tamamen kalktı.

Herkes yaşadığı şeylere farklı tepkiler verebilir. Bunun bir kıstası yok. M1 övecek de değilim. Mediamarkt'tan 1günlük yanlış fiyatlama ile aldım :) Memnunum. Kimse de zaten inanılmaz grafik gücü var vs. demiyor. Ultra taşınabilir, kaliteli ekranı olan, sağlam ve görece uzun ömürlü bir alet. Seçim meselesi tamamen. Bu cihazdan önce iki defa mac maceram oldu ve en fazla 2 hafta dayanabildim. Bunun dışında performans olarak geride kaldığı bir sürü nokta var, arm desteği halen çoğu architecture uygulamasına uyumlu değil. Standart bir kullanıcının her işini yapabileceği bir bilgisayar, bir technopatın ise anca ikinci bilgisayarı olur :)

Komik bir yorum olmuş. M1'in içindeki GPU GTX 1650'den daha iyi. Ürün Ultrabook iş ve üretkenlik alanlarında kullanılıyor. MSI'ın Ultrabookları Apple cihazlarından daha pahalı ve daha gerideler. Cihazları iş ve günlük amaçta pratik ve pil ömrüne bağlı olarak kullanacak kişilere kaba ve anlamsız oyun bilgisayarları önermeyi de bırakın artık. Her konuda böyle kişilere denk geliyorum.

Herkes yaşadığı şeylere farklı tepkiler verebilir. Bunun bir kıstası yok. M1 övecek de değilim. Mediamarkt'tan 1günlük yanlış fiyatlama ile aldım :) Memnunum. Kimse de zaten inanılmaz grafik gücü var vs. demiyor. Ultra taşınabilir, kaliteli ekranı olan, sağlam ve görece uzun ömürlü bir alet. Seçim meselesi tamamen. Bu cihazdan önce iki defa mac maceram oldu ve en fazla 2 hafta dayanabildim. Bunun dışında performans olarak geride kaldığı bir sürü nokta var, arm desteği halen çoğu architecture uygulamasına uyumlu değil. Standart bir kullanıcının her işini yapabileceği bir bilgisayar, bir technopatın ise anca ikinci bilgisayarı olur :)
Technopat'ın ikinci bilgisayarı olur demek saçma. Bir süre sonra uyumluluk problemler kalmayacak ve her Technopat üyesi "Architecture" uygulamaları kullanmıyor. Yazılımcı kitle mutlu mutlu M1 ile takılıyor. Ayrıca cihaz fazlasıyla güçlü. Tek çekirdekte piyasa kralı idi ve GPU olarakta GTX 1650'yi deviriyor ve bunu 15W'lık TDP ile 10+ saat ekran sürelerini rahatça vererek yapıyor. Rakibi yok anlayacağınız. M1X ve M2 ile bu farklar devasa seviyelere çıkacak.

Arızalı cihaza denk gelmişsiniz. İki tanıdığım M1 kullanıyor ve problemleri yok. Birinde ilk aldığımızda BT problem çıkarmıştı ki yazılım güncellemesi ile düzeltildi. Ayrıca forumda fazlasıyla M1 kullanan var ve Profesyonel alanda M1'e geçen kitlelerde var YT'da video bol. Apple servisi en iyi servislerden biridir probleminizi halledebilirlerdi. İadeden sonra ne almayı düşünüyorsunuz?

Komik bir yorum olmuş. M1'in içindeki GPU GTX 1650'den daha iyi. Ürün Ultrabook iş ve üretkenlik alanlarında kullanılıyor. MSI'ın Ultrabookları Apple cihazlarından daha pahalı ve daha gerideler. Cihazları iş ve günlük amaçta pratik ve pil ömrüne bağlı olarak kullanacak kişilere kaba ve anlamsız oyun bilgisayarları önermeyi de bırakın artık. Her konuda böyle kişilere denk geliyorum.

Technopat'ın ikinci bilgisayarı olur demek saçma. Bir süre sonra uyumluluk problemler kalmayacak ve her Technopat üyesi "Architecture" uygulamaları kullanmıyor. Yazılımcı kitle mutlu mutlu M1 ile takılıyor. Ayrıca cihaz fazlasıyla güçlü. Tek çekirdekte piyasa kralı idi ve GPU olarakta GTX 1650'yi deviriyor ve bunu 15W'lık TDP ile 10+ saat ekran sürelerini rahatça vererek yapıyor. Rakibi yok anlayacağınız. M1X ve M2 ile bu farklar devasa seviyelere çıkacak.

Arızalı cihaza denk gelmişsiniz. İki tanıdığım M1 kullanıyor ve problemleri yok. Birinde ilk aldığımızda BT problem çıkarmıştı ki yazılım güncellemesi ile düzeltildi. Ayrıca forumda fazlasıyla M1 kullanan var ve Profesyonel alanda M1'e geçen kitlelerde var YT'da video bol. Apple servisi en iyi servislerden biridir probleminizi halledebilirlerdi. İadeden sonra ne almayı düşünüyorsunuz?
Okuduğunuzu farklı anlamışsınız. Technopat derken üyeleri kastetmedim. Tekonoloji tutkunu veya daha fazlasını isteyenler demek istedim. Hatta kastetmediğim çoğu şeyi bir şekilde söylemişim gibi algılamışsınız. Birinin düşüncesine saçma demeden önce anlatılanı iyice anlamış olmak gerekiyor maalesef. Bakın ben size "saçma" demedim mesela. Ya da "karar mercii sen misin?" demedim. Her neyse kolay gelsin. "Architecture" misal olarak kullanıldı, 3d/2d, cad/cam veya başka yazılımlar da olabilir. Test verileri üzerinden değerlendirme yapmak kullanıcı için önem arz etmiyor, bahsedilen donanımlar kadar diğer türde yazılımlarda da optimize hale gelirse karşılaştırma imkanımız olur. Grafik ve 3d modelle uğraşan birisi olarak ben eksikliğini çekiyorum. Yani drekt ilk elden test ederken, sentetik testlerden örnek vermeniz de mantıklı gelmedi. Ben kullanıcısı olarak memnunum, bu kadar yeterli sanırım.

Son düzenleme:
Hocam M1'in APU'su 2060 Mobile'yi geçiyor neredeyse.
Ayrıca 5 NM ve 5W TDP.
Not:bilmeyenlere söyleyeyim,bu işlemci oyun için pek uygun değil.

Bence çok saçma,Atom E8000 işlemci bile kasmıyor iken o nasıl kassın hocam?

Hocam M1'in APU'su 2060 Mobile'yi geçiyor neredeyse.
Ayrıca 5 NM ve 5W TDP.
Not:bilmeyenlere söyleyeyim,bu işlemci oyun için pek uygun değil.

Bence çok saçma,Atom E8000 işlemci bile kasmıyor iken o nasıl kassın hocam?
APU bir işlemci RTX 2060 ile kapışması imkansız değil mi hocam?

Yeni konular

Geri
Yukarı