MacBook Air M.2 (2022) mi MacBook Pro M1 Pro (2021) mi?

slyrzx

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, üniversiteye başlayacağım. Yazılım, devre tasarımı, video edit vb tarzda işlerle uğraşacağım. Bu iki MacBook modeli arasında kaldım. Aralarında buluduğum kadarı ile 4000 TL'lik var var bu iki bilgisayarı almaya da bütçem yetiyor. Aradaki bu fiyat farkını vermeye değer mi sizce? Eski model ama daha güçlü bir bilgisayar almak mı yoksa en son model ama diğerine göre daha güçsüz bir bilgisayar almak mı mantıklı olur? (not: İki bilgisayar da 16 GB RAM ve 512 GB SSD şeklinde alınacak.)

Anladığım kadarıyla mühendislik okuyacaksın, mühendislik ile ilgili çoğu programlar MacOS üzerinde çalışmıyor. Özellikle devre tasarımı alanında. Eğer Mac konusunda eminsen M1 Pro her türlü daha avantajlı.

Taşınabilir olması ne kadar önemli, yapacağınız işler cihazı yük altında ne kadar bırakacak? Bu ikisine göre ihtiyacınız olan Mac’i alın.

Anladığım kadarıyla mühendislik okuyacaksın, mühendislik ile ilgili çoğu programlar macOS üzerinde çalışmıyor. Özellikle devre tasarımı alanında. Eğer Mac konusunda eminsen M1 Pro her türlü daha avantajlı.

Çalışmayanlar emulator yardımı ile çözülür diye düşünüyorum zaten desteklemese bile Windows'tan daha stabil çalışır gibi uygulamalar. Hiç halledemezsem elimde Win cihaz var bir şekilde hallederim.

Taşınabilir olması ne kadar önemli, yapacağınız işler cihazı yük altında ne kadar bırakacak? Bu ikisine göre ihtiyacınız olan Mac'i alın.

İleri vakitte tam olarak ne kadar ihtiyacım olacağını bilmiyorum ama Air model fansız filan diye biraz tedirgin oldum ondan M1 Pro çipsetli olanı biraz aklımı çeldi.

Çalışmayanlar emulator yardımı ile çözülür diye düşünüyorum zaten desteklemese bile Windows'tan daha stabil çalışır gibi uygulamalar. Hiç halledemezsem elimde Win cihaz var bir şekilde hallederim.

İleri vakitte tam olarak ne kadar ihtiyacım olacağını bilmiyorum ama Air model fansız filan diye biraz tedirgin oldum ondan M1 Pro çipsetli olanı biraz aklımı çeldi.
Apple Silicon cihazlarda 3. parti emülatörler iyi çalışmıyor maalesef. Çoğu teknik uygulama problem çıkartabilir, tecrübe ile sabit.

Anladığım kadarıyla mühendislik okuyacaksın, mühendislik ile ilgili çoğu programlar MacOS üzerinde çalışmıyor. Özellikle devre tasarımı alanında. Eğer Mac konusunda eminsen M1 Pro her türlü daha avantajlı.
Devre tasarımı, 3d modelleme, video randeri gibi işlerde fanın olmaması bir sıkıntı yaratır mı ?

Apple Silicon cihazlarda 3. parti emülatörler iyi çalışmıyor maalesef. Çoğu teknik uygulama problem çıkartabilir, tecrübe ile sabit.
Bunca yıl win kullandım 2. cihaz olarak farklı bir işletim sistemine geçmek istemiştim win'den devam etmesem macos'a geçsem çok şey kaybeder miyim. Elimdeki win cihaz masaüstü biraz daha portatif ve güçlü bir cihaz istiyorum o güçte çoğu bilgisayar kocaman oluyor ve herhangi bir yerde çıkardığında çok garip gözüküyorlar.

Devre tasarımı, 3d modelleme, video randeri gibi işlerde fanın olmaması bir sıkıntı yaratır mı ?
Kısa cevap evet.
Uzun cevap; uygulamaya göre değişir. Eğer uygulama Apple Silion native geliştirilmişse genel mühendislik kullanımında hiçbir sıkıntı olmaz. Ancak Rosetta veya emülatör kullanıyorsan çok ciddi bir performans farklı oluşuyor. Bu durumda fana kesinlikle ihtiyaç olacaktır.

Ek olarak bir örnek vermek gerekirse Fusion 360 Rosetta 2 ile çalışıyor ve inanılmaz bir performans düşüşü var. O kadar ki insanın programı kullanası gelmiyor. GT 1030 ekran kartlı Windows PC daha iyi çalıştırıyor.

MacBook Pro adı üzerinde profesyoneller için tasarlanmış bir cihaz. Ancak MacBook Air lise, teknik olmayan üniversite ve ev kullanımı için tasarlanılmış bir cihaz.

Kısa cevap evet.
Uzun cevap; uygulamaya göre değişir. Eğer uygulama Apple silion native geliştirilmişse genel mühendislik kullanımında hiçbir sıkıntı olmaz. Ancak rosetta veya emülatör kullanıyorsan çok ciddi bir performans farklı oluşuyor. Bu durumda fana kesinlikle ihtiyaç olacaktır.

Ek olarak bir örnek vermek gerekirse Fusion 360 rosetta 2 ile çalışıyor ve inanılmaz bir performans düşüşü var. O kadar ki insanın programı kullanası gelmiyor. GT 1030 ekran kartlı Windows PC daha iyi çalıştırıyor.

MacBook Pro adı üzerinde profesyoneller için tasarlanmış bir cihaz. Ancak MacBook Air lise, teknik olmayan üniversite ve ev kullanımı için tasarlanılmış bir cihaz.

O zaman illa Mac alınacaksa M1 Pro çipsetli olanı alıp biraz daha rahat etmek en mantıklısı gibi görünüyor. Sizin elinizdeki cihaz neydi acaba?

Yeni konular

Geri
Yukarı