MacBook Pro 13 inç vs. 16 inç

İşlemciden bağımsız olarak (M1 pil ömrü ve performans olarak daha iyi) 13' alınmasın daha makul gibi. Aradaki fiyat farkıyla 24, 27' monitör alıp keyfinize bakabilirsiniz.

Yalnız 16 inç olan M1 değildir sanki. Ayrica yaninda AMD Radeon Pro 5500M adında harici bir güçlü GPU var.
İşlemciyi bilmem ama bu grafik birimi, M1 dekinden guclu bir grafik birimi.

Öğrenci iseniz öğrenci indirimi ile 16 GB RAM'li M1 Macbook Air alabilirsiniz. Tonla video var Youtube'da onları da izleyip fikir sahibi olabilirsiniz ancak 16 inç versiyon Development işi için aşırı gereksiz.
Macbookların RAM kullanımı normal PC'lere göre daha iyi olduğu için, kodlamada 8 GB'da sıkıntı yaşayacağını sanmam. Ama bazı yerlerde makine öğrenmesi ile uğraşanların 8 GB RAM ile sıkıntı yaşadıklarını okumuştum. Aman dikkat. Bu arada, enerji tüketimi ve termall bakımından M1'i gözünüz kapalı alabilirsiniz. Ben de bu sonbahar bir Macbook almayı planlıyorum, o yüzden çok fazla video izledim bu konu ile alakalı. Dikkat etmeniz gereken tek şey, kullanacağınız uygulamaların ARM uyumlu olup olmaması. Şu anda bilinen çoğu uygulamanın ARM sürümü var, ancak yine de içinizi rahatlatmak için bu siteye bakabilirsiniz. Visual Studio, Jetbrains ürünleri ve Sublime Text ARM sürümlere sahip diye hatırlıyorum. Ancak ARM desteği yoksa yine de üzülmeyin, Rosetta 2 diye bir olay var. Yüzde 20-30 kayıp ile, x86 programları yine M1 Macbooklar üzerinde çalıştırabilirsin. Muhtemelen bunların çoğunu biliyordun, ama yine de söyleyesim geldi :)

@dilekeda bence M1 daha iyi büyük ekran istiyorsan da biraz daha bekleyip yeni çıkacak MacBook'lardan al ama illa şimdi alacaksan M1 çipli al yanına da monitör al ekran küçükse ama gayet yeterli bence.
eğer daha büyük olanı
Macbookların RAM kullanımı normal PC'lere göre daha iyi olduğu için, kodlamada 8 GB'da sıkıntı yaşayacağını sanmam. Ama bazı yerlerde makine öğrenmesi ile uğraşanların 8 GB RAM ile sıkıntı yaşadıklarını okumuştum. Aman dikkat. Bu arada, enerji tüketimi ve termall bakımından M1'i gözünüz kapalı alabilirsiniz. Ben de bu sonbahar bir Macbook almayı planlıyorum, o yüzden çok fazla video izledim bu konu ile alakalı. Dikkat etmeniz gereken tek şey, kullanacağınız uygulamaların ARM uyumlu olup olmaması. Şu anda bilinen çoğu uygulamanın ARM sürümü var, ancak yine de içinizi rahatlatmak için bu siteye bakabilirsiniz. Visual Studio, Jetbrains ürünleri ve Sublime Text ARM sürümlere sahip diye hatırlıyorum. Ancak ARM desteği yoksa yine de üzülmeyin, Rosetta 2 diye bir olay var. Yüzde 20-30 kayıp ile, x86 programları yine M1 Macbooklar üzerinde çalıştırabilirsin. Muhtemelen bunların çoğunu biliyordun, ama yine de söyleyesim geldi :)
Öncellikle çok teşekkür ederim. Yakından takip ediyorum ama her iki tarafı çalışmıyor olanlar var onları nasıl çözüyorlar bir bilgin var mı? Mesela bu şekilde,
1618865819993.png

Bir de böyle olanlar var.
1618865852413.png

MacBook'ların RAM kullanımı normal PC'lere göre daha iyi olduğu için, kodlamada 8 GB'da sıkıntı yaşayacağını sanmam. Ama bazı yerlerde makine öğrenmesi ile uğraşanların 8 GB RAM ile sıkıntı yaşadıklarını okumuştum. Aman dikkat. Bu arada, enerji tüketimi ve termall bakımından M1'i gözünüz kapalı alabilirsiniz. Ben de bu sonbahar bir MacBook almayı planlıyorum, o yüzden çok fazla video izledim bu konu ile alakalı. Dikkat etmeniz gereken tek şey, kullanacağınız uygulamaların ARM uyumlu olup olmaması. Şu anda bilinen çoğu uygulamanın ARM sürümü var, ancak yine de içinizi rahatlatmak için bu siteye bakabilirsiniz. Visual Studio, Jetbrains ürünleri ve Sublime Text ARM sürümlere sahip diye hatırlıyorum. Ancak ARM desteği yoksa yine de üzülmeyin, Rosetta 2 diye bir olay var. Yüzde 20-30 kayıp ile, X86 PROgramları yine M1 MacBook'lar üzerinde çalıştırabilirsin. Muhtemelen bunların çoğunu biliyordun, ama yine de söyleyesim geldi :)

Lakin M1Air'larin performansı ilk açılışta bir 20dk içinde iyi. Cihaz ısınınca performansı düşüyor bayağı. Yanı render gücü düşecek sürekli kullanımda.

Fani olmadığı için, mecbur makine gücünü düşüyor ısınmamak için. Bence M1 Pro ve 16 GB modelleri tercih edilmeli. M1 Pro'larda Fan var galiba.

Ben almayı planlıyorum ileri ki zamanlarda ama duruma göre, Hackintosh Big Sur ile uyumlu 4/8 çekirdekli Intel işlemcili ve harici AMD ekran kartlı bir normal bir notebook alip kullanacağım bu ihtimal ile. Çünkü ARM olması da su anlık bir dezavantaj benim için.

Lakin diğer donanımların da kalitesi yüzünden Mac alirim ya ben. Tam uyumlu olsun.

Son düzenleme:
Eğer daha büyük olanı

Öncellikle çok teşekkür ederim. Yakından takip ediyorum ama her iki tarafı çalışmıyor olanlar var onları nasıl çözüyorlar bir bilgin var mı? Mesela bu şekilde,Eki Görüntüle 982836
Bir de böyle olanlar var.
Eki Görüntüle 982838

Kullanamazsınız diye biliyorum. Firmanın optimize etmesini beklemeniz lazım.

Lakin M1Air'larin performansı ilk açılışta bir 20dk içinde iyi. Cihaz ısınınca performansı düşüyor bayağı. Yanı render gücü düşecek sürekli kullanımda.

Fani olmadığı için, mecbur makine gücünü düşüyor ısınmamak için. Bence M1 Pro ve 16 GB modelleri tercih edilmeli. M1 Pro'larda Fan var galiba.

Ben almayı planlıyorum ileri ki zamanlarda ama duruma göre, Hackintosh Big Sur ile uyumlu 4/8 çekirdekli Intel işlemcili ve harici AMD ekran kartlı bir normal bir notebook alip kullanacağım bu ihtimal ile. Çünkü ARM olması da su anlık bir dezavantaj benim için.

Lakin diğer donanımların da kalitesi yüzünden Mac alirim ya ben. Tam uyumlu olsun.

Ancak testlerde render konusunda MacBook Pro ile çok yakın süreler sunuyor.

1) Birkaç dakika benim için sorun değil.
2) Fan sesi duymak istemem, sadece birkaç dakika daha hızlı olması için.

Tabii bunlar benim tercihlerim, sizi bilemem.

Geri
Yukarı