MacBook vs Gaming Laptop

Bir MacBook bilgisayarın diğer bilgisayardan farkı, arkasında ki ısırılmış elma logosu ve verdiğiniz gereksiz paradan ibarettir çünkü donalımsal olarak bile bağımsız firmaların daha iyi iş çıkardığından eminim. Yani görüntüden ibaret bir bilgisayar. Bence işini gören bir laptop al hem oyunlar konusunda, hem de yazılım konusunda çok rahat olursun. Ayrıca öyle seni kısıtlamaz canını mı sıkıyor? Windows sil Linux kur veya Dual boot yap çokça seçeneğin var.
Konuyu baz alarak böyle bir yorum yaptım. Altına Apple'ın ürettiği işlemci hakkında yorum yapmanıza gerek yok. Piyasada işini fazlasıyla görecek işlemciler mevcutken MacBook almanın mantıksız olacağını savunuyorum.
Maxboota dünyanın en güçlü işlemcisi olan m1 kullanılıyor. İ3 12.nesil ile m1 proyu karşılaştırmak ta ne bilim

Yazılımcı olanmanın temel kuralı.
1-sevdiğin kız seni terk edecek.
2-MacBook alacaksın.
3-Starbucks'ta makiçino kokiçino içerken Instagram da paylaşacaksın.

Yani Mac almak zorundasın😎

Yorumlar komik biraz. Bu ihtiyacın ne olduğuna göre değişir. Gaming Laptop sadece oyun oynamaya yaramıyor arkadaşlar benim bir oyun için bot, trainer vb. uygulama yazma gibi bir amacım varsa MacBook bunu karşılayamaz. Premium muhabbetlerine girilecekse de Windows tarafında da gayet premium cihazlar var örneğin MSI Modern gibi.

Ne yapacağınıza henüz karar vermediyseniz Windows 'tan devam edin, ilerideki yöneliminize göre Macbook'u tekrar düşünürsünüz.

İnsan 3060 alabilecekken ekran kartsız MacBook almak mantıklı mı diye düşünmeden edemiyor.

MacBook M1 kullandım. Fansız olması büyük avantaj. Ve çok ince. Alacağın 3060 laptop Max. 9 saat gidecek ama MacBook 15 saate kadar gidiyor. Ayrıca M1 yaklaşık olarak masaüstü i5 11400F gücünde. Fansız olması da çok ısındığı anlamına gelmiyor. Neredeyse hiç güç tüketmediği için çok da ısınmadan sana çok güzel sonuçlar veriyor.

Tamamen amaca yönelik gerçekten. İki tarafında birbirine artıları ve eksileri var. Gözlemlediğim tarafıyla anlatmak gerekirse:

Mac cihazlar pil açısından gerçekten başarılı çoğu gaming windows cihaza göre. Ama böyle olmasının da sebepleri var. örneğin
maclerde m serisi işlemciler kullanılıyor ve mimarilarindan dolayı yazılım programlarında hatalara sebeb olabiliyor , yakın zamanda android studio da app geliştiren bir arkadaşım render problemi yaşıyordu . Çok zorlanmadan çözdü ama tuhaf sebepler sebebiyle hatalar alınabiliyor ve yeni öğrenen birinin canını sıkabilir.,
Benzer şekilde yapay zeka alanında da bazı problemler yaşandığını görmüştüm , Bunları geçelim , farzedelimki temel programlama konularını bir sekilde atlattınız ve oyun , web , veya başka bir alana yöneldiniz yeni öğreneceğiz için öğrenme sürecinde mümkün olduğunca hızlı ilerlemeniz lazım ve çok şey görmeniz lazım. Ama illaki problemler ile karşılaşacaksınız ve dediğim gibi çoğu kaynakta windows da gösteriliyor hatalar ve eğitim buda öğrenme sürecini zayıflatabilir mac kullanmada. Oyun geliştirdiğiniz de mac yetersiz gelebilir çünkü temel oyunlari geçtiğimizde artık oyunları geliştirir ken çok fazla kaynak gerekiyor. Ve bu kaynakların karşılığı Windowsta daha uygun en basitinden 40 bin tl ye alabileceğiniz bir laptop bakın , özelliklerine bakın sonra 40 bin tl lik bir macbook bakın. Windowsta kaynak daha fazladır ve ucuza yükseltilebilir , ram ssd vb. gibi. Desteklenen uygulama sayısı daha fazladır , donanım diğer işletim sistemleriyle daha uyumludur.
Mesela yine benzer şekilde genele baktığımızda c# asp.net gibi bir teknoloji var ve her ne kadar Core ile devam etsene form app yapmak isterseniz şuan sadece windows ta yapılabilir diye biliyorum.

Maclerin fiyatı uygun modellerinin ram i , ssd si azdır genelde macos çok ram yemez derler inanmayın , windowsa göre az yer ama gene oda kendince yiyor.
Ekranları küçüktür genelde uygun modellerinin bana hitap etmez şahsen iyi düşünülmeli.

Tabiki alternatif diller ve teknolojiler var java , swing vb var , artık web ile de masaüstü appler geliştirilebiliyor lakin bu aşamaya gelince kendi isteginkze uygun cihazı alabilirsiniz .

Bunları geçtim oyun oynayamazsınız , insan arada illaki açıp oynuyor. Pek oynamıyorsanız birşey diyemem.

macOs un artıları ise basit , stabil , uzun pil.
premium falan demiyorum çünkü iyi fiyata Windows tarafında da güzel cihazları var
Çoğu kişi 6 bin tl lik laptoptan mac e geçtiği için macı övüp övüp bitiremiyor.
Fan da bir avantaj değil , düzgün ayarlarsanız windowsta ta fan sesi duymazsınız.
Marka fanı olmamak lazım , ne lazımsa onu kullanmak lazım.

Son düzenleme:
Sen mac'i seversin ama cenazene windows gelir :)

Şaka bir yana ben 2 bilgisayara da sahibim. Macbook kalitesinin yanına yaklaşacak bir bilgisayar henüz üretilmedi. Fakat program ve yazılım uyumluluğu konusu söz konusu olduğunda windows tabanlı bilgisayar çok daha iyi bir seçenek. O yüzden macbook'u yalnızca sosyal uygulamalar ağırlıklı olarak, geri kalan tüm işler için ise güçlü bir gaming pc kullanmaktayım.

Sen Mac'i seversin ama cenazene Windows gelir :)

Şaka bir yana ben 2 bilgisayara da sahibim. MacBook kalitesinin yanına yaklaşacak bir bilgisayar henüz üretilmedi. Fakat program ve yazılım uyumluluğu konusu söz konusu olduğunda Windows tabanlı bilgisayar çok daha iyi bir seçenek. O yüzden MacBook'u yalnızca sosyal uygulamalar ağırlıklı olarak, geri kalan tüm işler için ise güçlü bir Gaming PC kullanmaktayım.

Mühendislik temelli uygulamalar dışında ben macOS tarafından bir sorun yaşamadım(elbette oyunları saymıyorum).

10 seneye yakındır MacBook kullanıyorum. Güncel olarak M2 Air kullanmaktayım. Benim sahsi düsüncem hiçbir dizüstü bilgisayar MacBook'a muadil değil. İlk MacBook'u 6 sene kullandım hala ilk günkü gibiydi satarken. Tasınabilirlik, şarj, ekran, ses sistemi bunların hepsinin iyi oldugu ve seni cok uzun seneler idare edecek baska bir laptop bilmiyorum. Oyun konusunda da artık iyi sistemi olan arkadaslarım bile GeForce NOW gibi servisler kullanıyor. Donanımın iyi olmasına gerek kalmıyor oyun oynamak icin son günlerde

Sizce bilgisayar veya yazılım muhendisligi hala okurken Windows veya macOS cihazlar bir avantaj olusturuyor mu?
Siz hangisini tercih ederdiniz?
macOS üniversite okurken bazı programlar da sorun çıkarıyor diye duydum siz ne düşünüyorsunuz?

Kısaca MacBook vs Gaming laptop hangisi avantajlı olur?
Ben MacBook yazılımsal olarak bazı programlari açmıyor o yuzden sorun oluyor diye biliyorum.

Hocam ben MacBook almanız taraftarıyım Gaming laptop alırsanız oyun oynarsınız yazılıma çalışmazsınız insana huy oluyor Mac alın oyun oynayamıyorsunuz diye en azından yazılıma çalışmış olursunuz 😂

Geri
Yukarı