MacBook'lar Neden Sevilmiyor?

ai.Wxby

Kilopat
Daha fazla  
Profil Kapağı
1524848434
Merhabalar değerli Technopat sakinleri,

MacBook Air 2018 ve MacBook Pro 2018 modelleri hakkında yapılan videoları seyrediyordum ve yorumlardaki çoğu insanın MacBook'lardan pek hoşlanmadığını hatta kimilerinin nefret ettiğini gördüm. Bunların arasında uzun süre boyunca MacBook ürünlerini kullanmış insanlar da var. Gördüğüm kadarıyla insanlar şu sorunlardan şikayetçi;
  • Fiyatını hak etmiyor olması.
  • Yenilenen modellerin beklentileri karşılamaması, gülünç iyileştirmeler yapılması.
  • Modellerin yenilenmesine rağmen hala daha iki çekirdekli işlemciler kullanıyor olmaları. (MacBook Air 2018)
  • Sadece iki adet Thunderbolt 3 çıkışı olması. (MacBook Air 2018)
  • Sıcaklığın %97'ye kadar çıkması. (MacBook Pro 2018)
  • Her M.2 SSD'nin uygun olmayışı. Rastgele bir M.2 SSD alınarak yükseltme yapılamıyor olması.
Bunlar benim gördüğüm yorumlardaki eleştirilerdi. Bu konuyu çok merak ediyorum çünkü ben MacBook'un tasarımlarını çok beğeniyorum. Çok şık ve ince gözüküyorlar. Ayrıca MacOS çok stabil çalışıyor diye biliyorum. Lütfen beni yanlış anlamayın. Sadece neden bu kadar nefret edildiğini anlamaya çalışıyorum. Yorumları görünce çok şaşırdım. Sizin bu konu hakkında düşünceleriniz nelerdir acaba? Lütfen bu konuyu tartışalım.

MacBook'tan tam anlamıyla nefret ediyorum. Bırak 2'yi, 1 programı bile zor çalıştırıyor. Ha bire eror falan veriyor yeniden başlatıyorum. Üstüne bir de uygulamaların yarısından azı yükleniyor. Dediğiniz gibi fiyat/performansı da berbat. Hard disk yerel olarak kullanılmıyor, o da var. Çok berbat bir bilgisayar bence.
Kullandığınız Macbook'a göre değişir performansı. Mesela kullandığım 2015 Pro 13 inç model 6 yıllık olmasına rağmen gayet hızlıydı, yalnızca artık video edit gibi işlerde zorlanıyordu. Yeni çıkan M1 işlemcili Macbook'lar da şu an tam f/p canavarı, o boyutta yakın performans veren laptoplar 14000 lira falan. O yüzden satabilirsem M1 işlemcili olanı almayı düşünüyorum.
Bu arada 2019 için konuşursak ben de konu sahibini onaylardım. 2018-2020 ( early) Air bilgisayarların soğutması çok kötü. Fan ile işlemci arasında bakır bir boru yok; yani işlemci pasif soğutuluyor, fan ise kasadaki havayı dışarı atıyordu. Haliyle günlük kullanımda bile 80 derecenin üzerinde dolaşıyordu PC. Hatta bu sebepten işlemcilerini i5-i7'ye yükseltenler yeterli performans alamıyordu. Pro'da yine zar zor 4 çekirdekli işlemciye geçti ( base modelde ), onun soğutması ve performansı fena değildi ama yine aynı fiyata çok daha iyi PC'ler alınabiliyordu o dönemde.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı