MacBook'lar Neden Sevilmiyor?

ai.Wxby

Kilopat
Daha fazla  
Profil Kapağı
1524848434
Merhabalar değerli Technopat sakinleri,

MacBook Air 2018 ve MacBook Pro 2018 modelleri hakkında yapılan videoları seyrediyordum ve yorumlardaki çoğu insanın MacBook'lardan pek hoşlanmadığını hatta kimilerinin nefret ettiğini gördüm. Bunların arasında uzun süre boyunca MacBook ürünlerini kullanmış insanlar da var. Gördüğüm kadarıyla insanlar şu sorunlardan şikayetçi;
  • Fiyatını hak etmiyor olması.
  • Yenilenen modellerin beklentileri karşılamaması, gülünç iyileştirmeler yapılması.
  • Modellerin yenilenmesine rağmen hala daha iki çekirdekli işlemciler kullanıyor olmaları. (MacBook Air 2018)
  • Sadece iki adet Thunderbolt 3 çıkışı olması. (MacBook Air 2018)
  • Sıcaklığın %97'ye kadar çıkması. (MacBook Pro 2018)
  • Her M.2 SSD'nin uygun olmayışı. Rastgele bir M.2 SSD alınarak yükseltme yapılamıyor olması.
Bunlar benim gördüğüm yorumlardaki eleştirilerdi. Bu konuyu çok merak ediyorum çünkü ben MacBook'un tasarımlarını çok beğeniyorum. Çok şık ve ince gözüküyorlar. Ayrıca MacOS çok stabil çalışıyor diye biliyorum. Lütfen beni yanlış anlamayın. Sadece neden bu kadar nefret edildiğini anlamaya çalışıyorum. Yorumları görünce çok şaşırdım. Sizin bu konu hakkında düşünceleriniz nelerdir acaba? Lütfen bu konuyu tartışalım.

Tasarım anlamında çok iyiler fakat Hackintosh olayını unutmamak lazım. Donanımsal olarak düşük seviyede cihazlar fakat yazılım optimizasyonu iyi, e fiyatları da yüksek olunca insanlar nefret ediyor tabiki. Haklılarda. İstenen fiyatlar çok yüksek.

Ilk basta hem zarif, hem hafif hem de pil omru cok iyiydi. Air ilk lanse edildiginde izlemistim, dunyanin en ince notebook u deniliyordu. Dogruydu.

Artik daha hafif, daha uzun pil omru olan cihazlari alabiliyorsun. Apple in istedigi fiyatlari da bayilmaya gerek yok. Apple bana gore inovatif yonunu buyuk olcude kaybetti, ayni seyin lacivertini daha pahaliya satmaya calisiyor. Tasarim konusunda bence hala 1 numara. Eskiden macbook klavyesi bir baskaydi. Simdi daha iyi klavyeye sahip bir suru laptop var. Zaten o yuzden ucretsiz klavye degisim paketi veriyor.
Nefret cok guclu bir kelime, yersiz kullanmayin. Sevmeme nedeni diyelim ona.
Benim sevme nedenlerim:
1) Uyumluluk. Cihazlarin yazilim donanim uyumu, cross cihazlarin ( tablet, telefon, notebook ) ayni ekosistemde cok basarili entegre olabilmesi.
2) Gorsel dizayn. Bu konuda Apple in eline su dokebilen yok. Cidden cok şekil duruyor cihazlar. Hemen taklitleri cikiyor piyasaya.
3) Satis sonrasi destek. Dunyada ustune yok.

Sevmeme nedenlerim:
1) O fiyatlari kesinlikle hak etmiyor. Istesem her ay macbook pro alabilecek durumdayim, fakirlik degil burada mesele. O urun o fiyati etmez arkadasim.
2) Stabilite konusunda pohpohlanmasi. Bana gore dogru customize edilmis bir Linux ya da Windows makine de en az MacOS kadar stabildir.
3) Yeni bir seyler bulamamasi. Bu biraz haksiz bir elestiri aslinda ama dogru. Kimse Toshiba'ya bu sene ne yaptin diye sormuyor ama mesele Apple olunca inovatif bir sey uretemeyince o fiyatlari hakli cikaramiyor. Ya siradan oldugunu kabul edip ona gore fiyatlandiracaksin, premium fiyat istiyorsan da masaya farkli bir seyler koyacaksin. Apple son senelerde bu konuda cuvalliyor. Kendi islemcisiyle belki durum degisir, gorucez.

Eğer hobbit değilseniz 13 inç ekranlı modellerini kullanamazsınız.
Fiyat olarak 15 inç modeli kurdan dolayı 512 GB SSD versiyonu 22 bin Türk Lirası.
Türk lirası ile para kazanan biri için pahalı.
Amerika'da veya Avrupa'da yaşasam ya da dolar kuru 2, 3 lira olsa eskisi gibi, Macbook alırım, herkes macbook alır burada. Yurt dışında elektronik ürüne bakış farklı, onlar parasına göre değil ihtiyaca göre değerlendirme yapıyorlar. 3000 euro maaş alıyor, i3 ile i5 arasında 50 euro fark var, gidip i3'ü alıyorlar, İhtiyaca göre. Zaten param var deyip gidip i7 almıyorlar.

Oyun oynamak için konsol ve masaüstü kullanıyorlar. Neden GTX ekran kartlı laptopa ihtiyaç duysun ki o adam. İncelik, hafiflik, uzun pil ömrü, güzel tasarım, garanti arıyorlar. Üstüne tasarım işlerinde kullanılan programların Apple ile organik bağı var, uyumluluk ve performans olarak daha iyi. Ama Türkiye'de genelde insanların tek bir bilgisayarı var ekonomiden dolayı. O yüzden buradaki laptop anlayaşı farklı. Yabancıların anlayışına göre her açıdan mükemmel.

O urun o fiyati etmez arkadasim.
Istesem her ay macbook pro alabilecek durumdayim,
Tl olarak o kadar kazansanda Dolar olarak düşünmen daha iyi olur. Dolar olarak kesinlikle ediyor fiyatını. Hatta dolar bir anda yükseldiği zaman fiyat güncellemesi yapamadılar ve dünyadaki en ucuz Apple ürünleri Türkiye'deydi kısa bir süre için. Fiyat güncellemesi olunca haberlere çıktı.
Yukarıda söylediğim gibi laptop dediğinde beklentiler Türkiye ve hindistanda yada doğu avrupa ülkelerinde dünyadakinden çok farklı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tl olarak o kadar kazansanda Dolar olarak düşünmen daha iyi olur.

Ben dolar olarak dusunuyorum zaten. Amerika'da bir insanla bu meseleyi tartissan onun da overpriced dedigini duyarsin cogunlukla. 2000-3000$ bandinda cok daha iyi laptoplar var bana gore. Ya da 1000-1500$ bandinda o kadar da kotu olmayan laptoplar var. Tercih meselesi.

Dedim ya, her ay macbook pro alabilecek olan insan icin de pahali. Ben 1 tane macbook pro alacagim fiyata, Amerika'da rakamlarla konusuyorum, sifirdan oyun bilgisayari dizip, uzerine de nintendo switch ve televizyon alabilirim. Switch 200-250 dolar, 280$ a 4K TV alirsin, 1500$ a da PC dizersin. Ayni isi yapmadiklarinin farkindayim ama dolar ile para kazanan insan icin Apple urunleri gorece ucuzluyor argumani bence mantiksiz, cunku yerine koyabilecegi diger urunler de gorece ucuzluyor. Yine overpriced.

Bu arada herhangi bir universiteye gitsen Amerika'da, herkesin elinde Macbook gorursun. Gayet ulasilabilir fiyatlari var. Mesele "pahali" olmasi degil, o fiyati hak etmemesi zaten.

...Nefret cok guclu bir kelime, yersiz kullanmayin...
Yersiz kullanmadım zaten. Kimi insanlar nefret ediyor dedim ki yorumlarda gördüğüm kadarıyla firmaya, ürüne hatta ürünün kullanıcılarına hakaret ve küfür bolca kullanılmıştı. Bu nefret değilse nedir?

Zaten bu yorumların çoğu yabancılardan gelmişti. Türkiye'deki durum hakkında bir fikrim olsun diye burada konu açtım. Peki sizce fiyatı makul olsaydı alınabilir miydi? Açıkçası keşke daha alınabilir olsalardı diyorum. Çok hoşuma gidiyorlar. Tasarımlarımı bu ürünlerde yapmak ayrı bir zevkli olurdu.

Peki sizce fiyatı makul olsaydı alınabilir miydi?
Ben satın almadım ama iş dolayısıyla kullandım. Yurtdışına gidip ilk maaşımı alınca alacağım :) Ekranının alternatifi yok.

Bu arada herhangi bir universiteye gitsen Amerika'da, herkesin elinde Macbook gorursun. Gayet ulasilabilir fiyatlari var. Mesele "pahali" olmasi degil, o fiyati hak etmemesi zaten.
Reis işte fiyatını hak etmiyor diye kıyasladığın laptopların özellikleri başka. İşlemci, RAM, Ekran kartı değil sadece kıyaslanacak şey. Taşınabilirlik, tasarım, garanti, profesyonel iş, ekran, ekosistem, klavye, pil kullanım süresi gibi faktörler var. Biz Türk olduğumuz için sistem özelliklerine bakıp karar veriyoruz, onlar bizim gibi şeyleri hiçbir zaman düşünmedikleri için, Apple lansmanında artık 1 saat daha uzun kullanabileceksiniz dendiğinde hunharca alkışlayabiliyorlar.
Bu arada, Macbook klasmanında olan laptoplar ile macbook arasında pek fiyat farkı yok. Bence de pahalı ama diğer bilgisayarlarla kıyaslandığında pahalı olduğunu düşünmüyorum. Satışları yüksek olduğu için yüksek fiyata satabiliyorlar. Kendi işlemcilerini bile aldığı fazla paralarla tasarlıyorlar.

Ben satın almadım ama iş dolayısıyla kullandım. Yurtdışına gidip ilk maaşımı alınca alacağım :) Ekranının alternatifi yok.

Reis işte fiyatını hak etmiyor diye kıyasladığın laptopların özellikleri başka. İşlemci, RAM, Ekran kartı değil sadece kıyaslanacak şey. Taşınabilirlik, tasarım, garanti, profesyonel iş, ekran, ekosistem, klavye, pil kullanım süresi gibi faktörler var. Biz Türk olduğumuz için sistem özelliklerine bakıp karar veriyoruz, onlar bizim gibi şeyleri hiçbir zaman düşünmedikleri için, Apple lansmanında artık 1 saat daha uzun kullanabileceksiniz dendiğinde hunharca alkışlayabiliyorlar.
Bu arada, Macbook klasmanında olan laptoplar ile macbook arasında pek fiyat farkı yok. Bence de pahalı ama diğer bilgisayarlarla kıyaslandığında pahalı olduğunu düşünmüyorum. Satışları yüksek olduğu için yüksek fiyata satabiliyorlar. Kendi işlemcilerini bile aldığı fazla paralarla tasarlıyorlar.

Hayir ben de tasinabilirlik ve tasarim konusuna cok onem veririm. Mesela bana gore Lenovo X1 Carbon, klavye tasarimi, hafifligi ve pil omru olarak Macbook Pro'dan daha iyi ( Kullaniyorum 2 senedir kendisini ). Ustelik fiyati da daha dusuk. Direkt hardware olarak karsilastirsan zaten laptop almazsin, zira o fiyata cok kuvvetli masaustu toplanabilir. Burada is donup dolasip su noktaya geliyor, Apple'in sagladigi tasarim, ICloud, teknik destek vs aradaki fiyat farkina deger mi? Ben degmedigini dusunuyorum. Cunku mesele donanimsa bizim Monster'dan alacagin kalin kafali bir laptop daha kuvvetli olacaktir, ama pili 2 saat yeter, adaptoru tugla gibidir, tasirken sirtin agrir vs.
RAM eklemek istesen yapamazsin, ekstra SSD eklemek istesen aradaki fiyat farki en kral SSD den pahaliya gelir vs. Apple seven insanlari anliyorum, hatta bence fanboy olmakta da sorun yok. Insan bir sirkete sempati besleyebilir, bunu herkes yapiyor aslinda. Su anda en hafif laptop Macbook Air degil, en uzun batarya suresi pro'da degil. En iyi donanim ( salt CPU & GPU gucu ) tabi ki Macbook Pro'da degil. En ince laptop? yine Macbook degil. Eskiden bunlarin neredeyse hepsi Macbook'ta idi.
Apple pazarlama isini cok iyi yapiyor. Dell 4K diye pazarlarken Apple "Retina" diye pazarliyor. Sony 46 Mpixel kamera diye pazarlarken Apple on numara fotograf koyup altina "Iphone ile cekilmistir" yaziyor. Insanlarin genelinin pek umrunda degil acikcasi aldiklari laptobun sogutma performansi ya da disk W/R hizlari. Tasarimina bakiyor, sekil duruyor ve aliyor. Ben oyun oynamak icin Macbook Pro alan 2 kisi taniyorum mesela. Bir sekilde en iyi onda oyun oynanabilecegine ikna olmus adamlar. Bu insanlar da oyle cahil tipler degil, 2 si de doktor arkadasim.
Yersiz kullanmadım zaten. Kimi insanlar nefret ediyor dedim ki yorumlarda gördüğüm kadarıyla firmaya, ürüne hatta ürünün kullanıcılarına hakaret ve küfür bolca kullanılmıştı. Bu nefret değilse nedir?

Zaten bu yorumların çoğu yabancılardan gelmişti. Türkiye'deki durum hakkında bir fikrim olsun diye burada konu açtım. Peki sizce fiyatı makul olsaydı alınabilir miydi? Açıkçası keşke daha alınabilir olsalardı diyorum. Çok hoşuma gidiyorlar. Tasarımlarımı bu ürünlerde yapmak ayrı bir zevkli olurdu.

Bence tabi ki alinir. Hatta mevcut fiyatiyla da alinabilir, cogu kisi aliyor zaten. Isin bu kismi subjektif. Alan adam ayni fiyata cok daha iyi CPU & GPU kombinasyonu olan bir makine alabileceginin farkindadir, fakat Macbook'un diger nimetlerinin aradaki fiyat farkini hak ettigini dusunuyordur. ( Bence kesinlikle hak etmiyor ). Ona bir sey diyemem. Ayrica ekleyeyim, touchpad konusunda da en iyisi Apple bana gore. Yalniz o verdikleri magic mouse bir b*ka yaramaz, bu da kisisel gorusum : )

Son düzenleme:

Geri
Yukarı