macOS sistem dosyalarının bu kadar yer kaplaması normal mi?

akane

Decapat
Makaleler
1
RAM
8GB 2400MHz
SSD veya HDD modeli
240GB SSD
Ekran kartı
RX 570
Anakart
H110M-K
İşlemci
Core i5 [Kaby Lake 7th Gen]
240GB SSD uzerinde dualboot 135GB Windows 10 & 105GB macOS Monterey var. Depolamayi actigimda sunu gordum. Hem macOS adinda hem de sistem dosyalari adinda iki tane yer kaplayan baslik var. macOS zaten sistem dosyalarini karsilamiyor mu? Yoksa biri kitaplığı diğeri sistem klasorunu mu temsil ediyor?

Asıl sorumda şu bunların ikisinin yaklaşık 50GB yer kaplaması normal mi?
Sistem verileri: 21, 1GB.
macOS: 30, 8 GB.

Ekran Resmi 2023-04-14 02.08.08.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Birincisi Ventura degil sistemim konuda yazdigi uzere Monterey. Ikicisi cok copy paste bir makele gibi duruyor forumda boyle bir alinti yapicaksaniz translate etmek zorunlu degil mi?

Birincisi Ventura degil sistemim konuda yazdigi uzere Monterey. Ikicisi cok copy paste bir makele gibi duruyor forumda boyle bir alinti yapicaksaniz translate etmek zorunlu degil mi?
Sistem sürümünüzün çok da bir önemi yok, ben kendiminki referans olsun diye yazdım. Alttaki yazı ise Apple'ın depolama bölümüne entegre ettiği yardım sayfasından. Translate konusuna girmiyorum teknoloji dünyasında İngilizceyi reddetmek normal değil 😄

240GB SSD uzerinde dualboot 135GB Windows 10 & 105GB macOS Monterey var. Depolamayi actigimda sunu gordum. Hem macOS adinda hem de sistem dosyalari adinda iki tane yer kaplayan baslik var. macOS zaten sistem dosyalarini karsilamiyor mu? Yoksa biri kitaplığı diğeri sistem klasorunu mu temsil ediyor?

Asıl sorumda şu bunların ikisinin yaklaşık 50GB yer kaplaması normal mi?
Sistem verileri: 21, 1GB.
macOS: 30, 8 GB.

Eki Görüntüle 1739252
Kendi macOS Ventura sistemimde macOS 10,5GB iken Sistem verileri ufak değişikler ile 12GB. Normal değil diye düşünüyorum. Sistemi ne zaman kurdunuz? Güncelleme ile mi geçtiniz?

Kendi macOS Ventura sistemimde macOS 10,5GB iken Sistem verileri ufak değişikler ile 12GB. Normal değil diye düşünüyorum. Sistemi ne zaman kurdunuz? Güncelleme ile mi geçtiniz?
Sistemi uzun suredir yaklasik 7aydir kullaniyorum. Hayir guncelleme ile gecmedim Windows uzerinden split yapip direkt suan ki surum olan imaj ile kurdum. Ayrica suan bir sey fark ettim macOS uzerinde genelde tasarim islerim icin kullaniyorum, After Effects'in Cache dosyaları sadece kendi basına 18GB yer kaplıyormuş ve bu Kitaplık içindeki Application Sup. icinde oldugu icin sistem dosyasi adi altinda aliyor. Yine de bunu sildigimde bana bu kadar yer kaplamasi normal gelmedi. Seneler once mojave kullaniyordum ozaman hatirladigim ikiside max 20GB yer kapliyor idi. Acaba monterey yuzunden mi?
Sistem sürümünüzün çok da bir önemi yok, ben kendiminki referans olsun diye yazdım. Alttaki yazı ise Apple'ın depolama bölümüne entegre ettiği yardım sayfasından. Translate konusuna girmiyorum teknoloji dünyasında İngilizceyi reddetmek normal değil 😄
Hocam ingilizcem advanced duzeyinde macOS uzerinde hata aldigimda zaten turkce kaynak cok az, ben forum kuralları içinde bu yaptığınızın ihlal olduğunu belirttim, kurallari ben koymuyorum. Ventura Monterey demem deki fark etmez diyorsunuzda ikisi aynı alanı kaplamıyor ki nasıl Windows 10 ile 11 kaplamıyorsa.

Mesajın silindiğine göre kural olma ihtimali yüksek değil mi?
"58. Mesajlarda yabancı dilde makale/rehber bağlantısı verilemez. Bu tür içeriklerde yeterli düzeyde yerelleştirme yapılmalıdır.
Açıklama: Bu madde özellikle teknik konular tartışılırken verilen kaynakların anlaşılabilir olması için konulmuştur. "Bu konuda haksızsın al yabancı kaynak" değil "Bu konuyu şimdi detaylıca açıklıyorum, sebepler bunlardır. Bu da referans aldığım kaynaktır." şeklinde olmalıdır." Yoksa copy/paste yardım yapmak gayet kolay herkes öyle yapsın.

Mesajın silindiğine göre kural olma ihtimali yüksek değil mi?
"58. Mesajlarda yabancı dilde makale/rehber bağlantısı verilemez. Bu tür içeriklerde yeterli düzeyde yerelleştirme yapılmalıdır.
Açıklama: Bu madde özellikle teknik konular tartışılırken verilen kaynakların anlaşılabilir olması için konulmuştur. "Bu konuda haksızsın al yabancı kaynak" değil "Bu konuyu şimdi detaylıca açıklıyorum, sebepler bunlardır. Bu da referans aldığım kaynaktır." şeklinde olmalıdır." Yoksa copy/paste yardım yapmak gayet kolay herkes öyle yapsın.
Tesekkurler Yusuf, ben de tam atiyordum sen atmissin.

Geri
Yukarı