Maddi sıkıntılar

Derslerim iyi sınıfta çalışkanlar arasındayım. Özel okul param ve masraflarım konusu açılıyor. Yüzüme vuruluyor.
Bence ailene söyleyebilirsin. Özel okula gönderiyorsunuz, teşekkür ederim ama bunu her fırsatta yüzüme vurmanıza gerek yok. Zaten elimden geleni fazlasıyla yapıyorum. Olabildiğince az masraf yapmaya çalışıyorum vb.

Ailene bunu uygun bir biçimde ayarlayıp söyleyebilirsin. Belki sana karşı daha farklı davranırlar.

Bana kalırsa 1 kere düşüncelerini tamamıyla söylemek hiç söylememekten daha iyidir.

Ben de 4 yıl %80 bursla özel okula gittim. İlk yıl çok rahat ödenecek paraydı. 2. yıldan sonra fiyatlar artmaya başladı. Geçen sene de iyice arttı ama öyle böyle yine sıkıntı çekmeden geçirdik. Benim sana tavsiyem, derslerini hiç düşürmemeye bak. Derslerin zayıflarsa, sonra başına üşüşürler. "Neden böyle yaptın, biz sana o kadar masraf yapıyoruz." falan diyebilirler. Derslerini hep ilerletmeye bak. Zaten Lise veya Üniversiteye geçtiğin zaman (yaşını bilmediğimden ikisinden biri) güzel bir okul tutturursan senin için daha iyi olur. Hem ailen mutlu olur belki. Senin yaptığın davranışlar da güzel zaten. Yük olmamaya çalışıyorsun. Elinden geleni yap. Sonrası gelir zaten. Her çıkışın bir inişi, her gecenin bir sabahı vardır. Bu günler de gidecek.

Hocam, hayatta her şey başına gelebiliyor insanın. Zor olan ayakta durabilmek. Klişe bir tavsiye vermek istemem ama sürekli tekrar eden düşüncelerle yaşamak insanı karamsarlığa sürükler. Kendimden biliyorum. Bence kafanızı bu kadar yormayın.

Derslerim iyi sınıfta çalışkanlar arasındayım. Özel okul param ve masraflarım konusu açılıyor. Yüzüme vuruluyor.
Ortada hiçbir sebep yokken mi yüzüne vuruluyor? Ebeveynlerin ödemeler ağır olduğu için sürekli stres altında olabilirler.

Cevapların kısa ve detaysız olduğu için ancak genelleme bir tavsiye verebilirim. Ailenle otur ve konuyla ilgili nasıl hissettiğinden, onların sözlerinin seni nasıl incittiğinden bahset. İçini dök kısacası; bu tarz can sıkıntılarını çözmenin en iyi yolu sorunun kaynağına inmektir. Karşılıklı bilgi alışverişi olsun, hem kendi derdini anlat, ne kadar çabaladığını anlat hem de onların neden böyle davrandığını öğren.

Anlayabildiğim kadarıyla liseye gidiyorsun. Ailen seni artık yetişkin bir birey olarak görüyor olmalı. İkisiyle oturup uzun ve ciddi bir şekilde konuşmak dışında başka bir çıkar yol göremiyorum. Çok yakın arkadaşların varsa onlara da içini dökebilirsin, kimin sana nasıl yardımı olacağını bilemezsin.

Bol şans.

Ortada hiçbir sebep yokken mi yüzüne vuruluyor? Ebeveynlerin ödemeler ağır olduğu için sürekli stres altında olabilirler.

Cevapların kısa ve detaysız olduğu için ancak genelleme bir tavsiye verebilirim. Ailenle otur ve konuyla ilgili nasıl hissettiğinden, onların sözlerinin seni nasıl incittiğinden bahset. İçini dök kısacası; bu tarz can sıkıntılarını çözmenin en iyi yolu sorunun kaynağına inmektir. Karşılıklı bilgi alışverişi olsun, hem kendi derdini anlat, ne kadar çabaladığını anlat hem de onların neden böyle davrandığını öğren.

Anlayabildiğim kadarıyla liseye gidiyorsun. Ailen seni artık yetişkin bir birey olarak görüyor olmalı. İkisiyle oturup uzun ve ciddi bir şekilde konuşmak dışında başka bir çıkar yol göremiyorum. Çok yakın arkadaşların varsa onlara da içini dökebilirsin, kimin sana nasıl yardımı olacağını bilemezsin.

Bol şans.
Teşşekür ederim ailevi problemlerimiz var belkide o yüzden streslilerdir.

Özel okula gitmek zorunda mısın?
İyi bir eğitim için evet. Ailem gönderiyor.

Geri
Yukarı