Mahalle bilgisayarcısındaki anılarınız

O zamanlar laptop vardı benim 100 kere adaptör kablosu bozuluyordu dolayısıyla yeni şarj almak zorunda kalıyordum adamı ben zengin ettim yan sanayi 😅

Adamdan 2 tane bilgisayar aldım oradayken CD-ROM'lar çalışıyordu evde bozuktu götürüyorduk 200 TL'ye yapıyordu şimdi anladım adam sadece SATA kablosu takıyormuş. Bir de Chrome'a girince çöküyordu bilgisayar Chrome kaldırmıyordu çünkü gitti bilgisayara sanal RAM uygulaması mı ne indirmiş çalıştı sonra bilgisayar bozuldu götürdüm adam bunun ayarlarıyla oynamışsın dedi. Bir arada ablamın bilgisayarını başka bir bilgisayarcıya (Turkcell) vermiştik yakın zamanda hatta. Adam anakart ve ekran kartı yanmış dedi.

1-Onun ekran kartı işlemciye gömülü/entegre edilmiş.
2-Anakartta hiç bir şey yok güç kablosu yanmış anakarta bağlı olan.

Ve adam RAM çalmış. Ben sinirlendim ama adama bir şey diyemedim çünkü bilgisayarcı dedemin oradaydı ve dedemde çok uzaktı. Telefon numarasını istedim adamın vermediler. O bilgisayarın SSD'sini alacağım geri kalanını satacağız.

Son olarak bilgisayar fanının soğutucuya bağlı şeyleri kırılmıştı kasayı çarpmıştım. Adam en kötü fanı getirdi taktı bilgisayar ölüyordu. Sonra da bilgisayarı değiştirdim şuan 2 GB RAM 333 Mhz DDR2 Intel HD Graphics ve Intel Pentium E2160 1.80 1.80Ghz işlemciye sahip bir bilgisayar kullanıyorum.

Şimdi öğrendim bilgisayarcı dükkanı satmış kuaförcü var dükkanda şuan. Sorun çıkınca kendim halledeceğim artık ki gitmese de ona vermezdim bilgisayarı. Olmayan ekran kartını çalar falan aman.

Yavaşladığı için format atmaya götürdüğümüz bilgisayarın formattan sonra daha beter olması. Meğerse içindeki parçalardan biri ( yanlış hatırlamıyorsam işlemci) değişmiş :D

RAM calmayi anlarim da islemci calmak da neymis.

Yaşım 10-11 falanken eski PC den yanık tarzı kokular geliyordu bilgisayarcıya götürmüştük yaptık deyip 200 TL almıştı eve geldik yine aynı koku vardı. Arayıp sormuştu abim kasayı tekrar getirdi 10 gün boyunca anca yapıldı.

Yeni konular

Geri
Yukarı