Mahkeme kararı ile zorla evden alınmak

OrganikYumurta

Hectopat
Yer
Yalova
Daha fazla  
Dün sabah kaldığım eve 1 komiser ve 2 polis gelerek beni hakkımda çıkarmış olduklarını iddia ettikleri mahkeme kararı ile alıkoyarak götürdüler. Çıkardıkları belgede ise alıkoyulma nedeni olarak, 'akli dengesi yerinde değil ve kendine bakamayacak düzeyde' diye bir ifade vardı. Reşitim bu arada 22 yaşındayım. Annem, ablam ve bazı akrabalarım ile sorunluyum ve kavgalıyım onu belirtmek istiyorum. Ne yapacağımı şaşırdım açıkçası böyle bir şey beklemiyordum, evden gelipte zorla alınmak gibi bir durumu yani. Annem ve ablamda polislerin yanında idi. Komiserin dediğine göre hakkımda çevreden şikayette bulunulmuş akli dengesi yerinde değil diye ve buna takiben sadece mahkeme emri çıkarmaları yetmiş. Bu sayede de kolayca alıp götürebiliyorlarmış. Komiserin ayriyeten 'ben zaten istesem seni evinden gelip kolayca alırım' (mahkeme kararına ihtiyacım yok hesabı) diye artistik yaparcasına ve kişilik haklarıma müdahale edercesine ifadelerine değinmiyorum bile ve tahmin ederseniz ki sağlık kurulu raporu için polis zoru ile psikiyatr ve diğer sağlık bölümlerine götürdüler. 22 yaşındayım bu arada tekrardan belirtmek istiyorum :) sağlık raporu sırasında kendi zorlamam ile bu mahkeme kararına bakabildim az çok ve hakkımda yazılar şeyler, iddialar aşhağılayıcı, onur kırıcı boyutta idi.

Sadece 1 doktor dışında zorla hepsini hallettikten sonra her şey ertesi güne kaldı. Ertesi gün tekrardan emniyete gittim ve komisere hakkımda çıkartılan mahkeme emrine bakmak istediğimi, bir avukata göstermek için kopyasına ihtiyacım olduğunu söyledim. Kendisi yasak dedi :D (muhtemelen saf salak ya da sahipsiz görüpte yönlendiriyorlar) neyse işte sonrasında ise arada kaynayarak aldım mahkeme emrini. Avukat kelimesini geçirdim cümlemin içerisinde bilmiyorum herhangi bir şekilde avukata başvuracağımı tahmin ediyorlar mıydı? Sonrasında ise hakkımda akli dengesi yerinde değil adlı mahkeme iddiasını ortaya çıkaran kişiyi sordum, bana kalırsa beni kim şikayet etti ise bunu öğrenmek hakkım idi çünkü. Bende böyle bir iddia da bulunulması ile alakalı olarak kendisini şikayet edebilmek için. Ancak oda yasak dedi. Gene çevreden şikayet var senin hakkında dediler (çok ses yapma ile alakalı) :D (üst katın milyon kere daha fazla ses yaptığına yemin edebilirim) bu ses yapma olayı tamami ile zorla götürmek adına bahane kısmı tabii ki onu biliyorum, ancak bu kadar kolay şekilde beni nasıl onayım olmadan doktora yönlendirebiliyorlar, (ailem ya da akrabalarım hakkındaki açık şekilde iddialarımdan dolayı) bu kadar kolaymı bir insanı akıl hastası ilan etmek? ya da hakkımı savunamayacağımımı düşünüyorlar? Bu çevreden şikayet var durumu ile alakalı ise zorla götürdükleri doktordan sonra gittim apartman yöneticisi ile konuştum, dedim böyle bir durum var hakkımda akli dengesi yerinde değil ve ses yapıyor ile alakalı bir şikayet var diye, kendisi öyle bir durum olsa zaten önce ona gidileceğini belirtti. Bunu ertesi gün komisere belirttiğimde ise kendisi 'zaten böyle bir durum olsa bile yönetici sana belirtmez bunu' dedi :D gülüyorum sadece. Yaptıkları tek şey akıl karıştırıpta yönlendirmek oradan oraya. İdrar ve kan tahlili yapılmıştı ayriyeten madde durumu için, polislerin beni alıkoyduğu gün. Onun ertesi günü tekrardan görüşmeye gittiğimde onların sonucu çıktığında rapor vereceğini söyledi. Pazartesi günü kararın verileceğini söyledi.

Psikiyatr ile ertesi gün 5 dk görüşme rica ettim bu konu hakkında. Kendimi anlatabildiğim kadar ifade etmeye çalıştım vs.

Bu arada 1.5 2 yıldır evde tek başıma kalıyorum, ayriyetende gayet memnunum bu durumdan. Polisler geldiklerinde ise evin temizlenmemiş halini gördüler ve bunu aleyhime karşı delil olarak kullanmak amacı fotosunu çektiler. Ayriyeten daha öncesinde aile ve akrabalara karşı bulunduğum iddialar ile alakalı olarak(hakaret etmiştim) aleyhime karşı kullanabilirler mi bunu bilmiyorum, yani merak ettiğim şey her küfür ya da hakaret eden kişi kolay yoldan akıl hastası olarakmı yargılanacak ya da kolay bir şekilde tanıdık bir komiser tarafından evinden alınabilecek? :D sonrasında ise hakkımda bu iddialarda bulunan kişiler ile alakalı olarak ben herhangi bir karşı dava bile açamayacağım çünkü adları verilmeyecek güya mahkeme emri ile imiş :) avukat kelimesini geçirdikten sonra ise sulh mahkemesinden öğrenirsin falan diyor polis, ne yapacağımı bilmiyorum şu anda.

Yani olayın şoku ile sorgulamaya sonrasında başladım açıkçası. Yani nasıl bu kadar kolay şekilde zorla alıkonularak psikiyatriste götürülebiliyorlar beni benim herhangi bir onayım olmadan? ya da önceden herhangi bir şekilde bildirim verilmeden. Polis ise bana bu konuda her şey kendi kontrolü altında imiş gibi racon kesebiliyor? 'seni zaten istesem Emir olmadan kolayca götürürüm' diyerek.

Arkadaşlar ne yapabilirim bu konuda sizce, yardımcı olabilecek birisi var mıdır? Bu kanun konularında bilgili bir avukat falan? Her şeyden önce benim rızam olmadan bu şekilde doktora götürülmem suç değil midir?

Belirtmek istediğim başka bir konu ise, daha öncesinde devlet hastanesine 1 yıl boyunca giderek antidepresan kullandım.Depresyon ve anksiyete ile ilgili.Sonrasında ise başka bir psikiyatriste gittim ancak sorunlarıma ve anlattığım olaylara taraflı yaklaştığını, beni direk bir kalıba soktuğunu ve objektif olmadığını düşündüğümden dolayı gitmeyi bıraktım.Benim kararımdı tamami ile 'olması gerektiği gibi'.Herhangi bir şekilde toplum sağlığını tehdit edecek ve kalıcı olabilecek, kendime olan yeterliliğimi ortadan kaldıracak bir akıl hastalığına sahip olduğumu düşünmüyorum.Böyle bir karar alınmasına neden olabilecek bir hastalığım yok.Ancak insanın aklına her şey geliyor durum ile alakalı.Acaba yanlış bir teşhis alırımda bu sicilime işlenirmi korkusu var.Sadece yaklaşık 4-5 aydır yada daha fazla bir işte çalışmıyorum ve ne kadar ona güvenmesem ve istemesemde ablam hesabıma para atıyor.

Belirtmediğim başka bir durum ise Ege üniversitesi Gıda mühendisliği öğrencisiyim.1 yıl okula devam ettim ancak okuyup okumama durumundan emin olamadığımdan ve gelecekle alakalı başka planlarım olduğu için düşünme süresine aldım kendimi.Hayatı kendim tecrübe etmeye çalışacaktım.Annemden kalan evde boştu ayriyetten, kimse kalmıyordu yani :D

Olayla ilgili yada ondan ayrı olarak herhangi bir şekilde merak ettiğiniz bir ayrıntıyı cevaplayabilirim bu arada.Sadece sormanız yeterli.

Yazmayı unuttuğum bir şey ise, mahkeme emrinde 'akli dengesi ve kendine yeterliliği olmadığı için vasi tayini' gibi bir ibare var.Yani şimdi bu yazıdan sonra artık ne desem bilemedim.Bir insan nasıl bu kadar kolay küçük düşürülebilir diye düşünüyorum ve gülüyorum yani :D

Birileri sizi hazmedemiyor gibi.

@Jira bilgili belki yardımı olur.

Hocam bir tahminim var bu konuda. Ancak bunu ifade etsem ki az çok etmiştim şu ana kadar, her şey benim aleyhime gözüktüğünden dolayı gene ben hasta olacağım. Yani ben çırpındığımda daha derine batacağımı hissediyorum nedense :/ elimden geleni yapmaya çalışıyorum ancak iddialarım en kötü ihtimal olarak hakaret olarak sayılmıyorda sanki bir akıl hastasının sanrıları imiş gibi düşünülüyor. Ayriyeten psikiyatriste herhangi bir şekilde hastalık durumum olmadığını kanıtlayabilmek için okula devam edeceğimi söylemeye çalıştım. Kesin olarak da devam etmeyeceğim diye bir düşüncemde yoktu zaten ki ben neden bunu kanıtlamaya çalışıyorum? ya da bu konuda konuşmam gerekiyor. Neden gelecek planlarım hakkında konuşma zorunluluğu hissediyorum mesela yani? Güya okula devam etmeyince affedersinizde 'düştü' ya da 'kırık' muamelesi görmeniz çok kolay :/ ve okulu kesin olarak bıraktım diye bir karar vermememe ve bu şekilde bir şey ifade etmememe rağmen sanki ben bir hastalık yüzünden okulu bırakmışım gibi bir düşünce seziyorum. Psikiyatr bana sakin bir şekilde 'okulu bırakmışsın' diyor. Bende 'ben öyle bir şey demedim', 'onlar öyle diyor' demek zorunda kaldım :/ oyun baştan kurulmuş gibi geliyor nedense. Ne desem boş.

Sonuç ne oldu hocam?
sonucu almak için gittiğimde idrar tahlilinin çıkmadığını söylediler, 4-5 gibi çıkacak dediler.O saate de doktor kalmadığından yarın sabaha kaldı iş.
ekstazi.jpg

idrar tahlilim çıkmış...
evde kaldığım 1.5 2 yıl boyunca sulu sulu karıştırarak bunları kullanıyormuşumda benim haberim yokmuş anladığım kadarı ile.Yada ağır bir hastalığım var, ben ne yaptığımı bilmiyorum unutuyorum sadece yaptığım şeyi akjsdajsk Fight club hesabı.Psikiyatrist bana ekstazi çıkmış idrar tahlilinde diyor.Ben o anda yükseldim biraz şaşırdım hatta nasıl olur böyle bir şey diye. kendisi bana söylediğinden kendisi bile emin olmayarak '65 yaş üzerinde falan çıkabiliyor ilaç kullanımına bağlı olarak' dedi.Parol kullanıyorsan falan filan diye saçmaladı biraz.Bunu söylerkende kesin ve kendinden emin bir şekilde söylemiyor belirteyim.Kullandığım ilaçlarda sadece korona döneminde tavsiye edilen mikrobesinlerin ilaç formu.Ya sağlık bakanlığı bu ilaçların içinde madde bulunduruyor yada yukarıda yazdığım ihtimal geçerli.Başka bir ihtimal daha var ancak onu belirtmeme gerek yok sanırım.

Rapor ise haftaya pazartesi çıkacak dediler değerlendirmesini yaptığını söyledi psikiyatrist ve başka bir hastaneye yönlendireceğim dedi.Adli psikiyatrimidir yada başka bir yermidir orasını bilmiyorum.Kendisine 'bakırköy'mü ?' diye sordum, yok en yakın bursada da var dedi sonra çıktım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı