Mahkeme kararı sonucu nedir?

Rhutles

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Ben bu kararı tam anlayamadım anlayan varsa bana bir yardımcı olabilir mi? Çok önemli.

"-Kasten yaralama suçu bakımından;-sanıkların üzerine atılı kasten yaralama suçunu işledikleri tüm dosya kapsamıyla sabit olduğundan sanıkların eylemine uyan 5237 sayılı tck 86/1 maddesi gereğisuçun işleniş şekli, suç konusunun önem ve değeri, sanıkların ve sosyal ve ekonomik durumu dikkate alınarak taktiren ayrı ayrı1 yılhapis cezası ilecezalandırılmasına,-sanıkların eylemi sonucunda mağdurda orta (2) derecede kırık meydana geldiğinden sanıkların cezasının tck 87/3 maddesi gereği takdiren 1/6 oranında arttırılarak ayrı ayrı1 yıl 2 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına,-olay sırasında ilk haksız hareketin kim tarafından başlatıldığı kesin olarak belirlenemediğinden ve bu hususta şüphe bulunduğundan şüpheden sanık yararlanır ilkesi gereği sanığın üzerine atılı suçu haksız tahrik altında işlediği kanaatine varıldığından sanıkların cezasının tck 29 maddesi gereği takdiren 1/4 orarında indirilerek ayrı ayrı 10 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına, -sanıkların duruşmadaki hal ve davranışları lehine taktiri indirim kabul edilerek sanıklar hakkında tck 62/1 maddesi gereği 1/6 oranında indirim yapılarak ayrı ayrı 8 ay 22 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına, -sanıkların bu cezasından başkaca kanuni ve takdiri artırım veya indirim yapılmasınayer olmadığına,-sanıkların kasten işlemiş olduğu suçtan dolayı verilen hapis cezasına mahkumiyetin kanuni sonucu olarak 24/11/2015 tarih ve 29542 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan anayasa mahkemesinin 08/10/2015 tarih ve 2014/140 e. 3015/85 k. Sayılı kararındaki iptal edilen hususlar ve 15/04/2020 tarihinde yürürlüğe giren 7242 sayılı kanunun 10.maddesi ile 5237 sayılı tck 53 maddesinin 3.fıkrasının birinci cümlesinde yapılan değişiklikler gözetilmek suretiyle5237 sayılı Tck'nun 53/1-2-3 madde fıkralarının tatbikine-sanıkların kasıtlı suçtan engel mahkumiyetinin ve olay sebebiyle oluşan bir zararınbulunmaması ve sanıkların bir daha suç işlemeyeceği yönünde mahkememizde olumlu kanaat oluştuğundan sanıklar hakkında yukarıdakurulan hükmün, 5271 sayılı CMK'nın 231/5-6maddesi gereğince hükmün açıklanmasının ayrı ayrı geri bırakılmasına,-5271 sayılı CMK'nın 231/8 maddesi gereğince sanıkların 5 yıl süre ile denetim süresine tabii tutulmasına,-5271 sayılı CMK'nın 231/8 maddesi gereğince sanıkların kişiliği ve suçun işleniş özelliğine göre sanığa denetimli serbestlik tedbiri olarak yükümlülük yüklenmesine takdirenyer olmadığına,-5271 sayılı CMK'nun 231 maddesinin 10-11. fıkrası uyarınca, denetim süresi içinde kasten yeni bir suç işlenmediği takdirde, açıklanması geri bırakılan hüküm ortadan kaldırılarak, davanın düşmesine karar verileceğinin; aksi taktirde mahkemece hükmün açıklanacağının sanıklara ihtarına, (ihtarat yapılamadı)-hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına dair iş bu kararın kesinleşmesini müteakiben bunlara mahsus bir sisteme kaydedilmesi içinbir suretinin kesinleşme şerhi ve tali karar fişi ile birlikte cumhuriyet başsavcılığına gönderilmesine-5271 sayılı yasanın 231/7 maddesi uyarınca hükmedilen hapis cezasının ertelenmesine veya seçenek yaptırımlara çevrilmesine yer olmadığına-sanıkların sarfına neden oldukları 3 ATK gideri 1.750, 00TL, 4 tebligat gideri 184, 00TL, 6 posta gideri 147, 00TL olmak üzere toplam 2.081, 00TL yargılama giderinin sanıklardan tahsili ile hazineye irat kaydına,"

Böyle bir durumun içine düştüyseniz mutlaka bir avukat atanmış olmalı veya bir avukatınız olmalı. O'na sorsaydınız ya? Sorunuzun cevabına gelecek olursak "sanıklar" denetimli serbestlik ile serbest bırakılmış.

Böyle bir durumun içine düştüyseniz mutlaka bir avukat atanmış olmalı veya bir avukatınız olmalı. O'na sorsaydınız ya? Sorunuzun cevabına gelecek olursak "sanıklar" denetimli serbestlik ile serbest bırakılmış.

Uyarınca hükmedilen hapis cezasının ertelenmesine veya seçenek yaptırımlara çevrilmesine yer olmadığına ne demek istiyor peki burada.

Uyarınca hükmedilen hapis cezasının ertelenmesine veya seçenek yaptırımlara çevrilmesine yer olmadığına ne demek istiyor peki burada.
Durumun ne olduğunu bilmiyorum ancak önce bu şahıs veya şahıslar bilerek adam yaralamaktan ceza almışlar, sonrasında 2020'de düzenlenen kanun sebep gösterilerek denetimli serbestlikle serbest bırakılmışlar.

- hükmün açıklanmasının ayrı ayrı geri bırakılmasına
- sanıkların 5 yıl süre ile denetim süresine tabii tutulmasına
- sanıkların kişiliği ve suçun işleniş özelliğine göre sanığa denetimli serbestlik tedbiri olarak yükümlülük yüklenmesine takdirenyer olmadığına
- denetim süresi içinde kasten yeni bir suç işlenmediği takdirde, açıklanması geri bırakılan hüküm ortadan kaldırılarak, davanın düşmesine karar verileceğinin
Konunun uzmanı değilim fakat lehte bir sonuç çıkmış görünüyor şu kararlardan dolayı.

Alınan ceza ertelenemez ve ya paraya çevrilemez demek denetimli serbestliği yaktığı an yatar içeride erteleme ve paraya çevirme olmaz diyor.

5 yıl boyunca bir suça karışmaman gerekiyor. karıştığın takdirde kesinleşmiş 8 ay 22 gün cezan var. Uyarınca hükmedilen hapis cezasının ertelenmesine veya seçenek yaptırımlara çevrilmesine yer olmadığına burada anlatılmak istenen de hükmün açıklanması geri bırakıldığı için hapis cezasının ertelenmesine veya para cezasına çevrilmesine gerek yok diyor. yani mahkumiyet vermediğini belirtiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı