Maket silahlı adamı vuran ABD polisi

Şüpheli etkisiz hale getirildikten sonra her durumda zaten yardıma gidilir. Şüphelinin çevreye ve karşısındakine zarar veremeyecek durumda olduğunda daha ateş etmenin bir manası yoktur ve ateşi bırakıp şüphelinin sağlık durumuna bakılmaya gidiler.

ABD'de bu tür şarjör boşaltma olayları çok normal ve sonucunda yaşayan insanlar da var. 9mm mermilerin bir şarjör boşaltılmasıyla hayatta kalınabiliyor ki 3-4 mermi yediği halde çatışıp sonrasında kan kaybı yüzünden bayılanlar var. O yüzden o kadar mermi sıkılıyor, karşındaki etkisiz hale gelene kadar ateş etme hakkına sahipsin.

Bu tür yetkileri de var ve o çatışma sonrası aracın camını büyük ihtimal bölgedeki polis departmanı kendi bütçesiyle yenilemiştir. Fakat Türkiye'de baktığınız zaman polis aracını çizseniz bile parasını sizden alırlar. Kovalamacada olmanız ya da katili takip etmenizin hiçbir önemi yok. O yüzden Türk polisleri araçla müdahale konusunda zayıf kalıyorlar.
Evet orada müdahale anında oluşan zararı kurum karşılıyor. Türkiye'de bu denli müdahale zaten prosedüre aykırı diye biliyorum. Aşırı güç kullanımına girer.

Evet orada müdahale anında oluşan zararı kurum karşılıyor. Türkiye'de bu denli müdahale zaten prosedüre aykırı diye biliyorum. Aşırı güç kullanımına girer.
Türkiye'de silah kullanma hakkı olayı biraz garip ve çoğu durumda doğmuyor. O yüzden tam bir yorum yapmanın doğru olduğunu düşünmüyorum. Amerikanlar kadar açık ve net silah kullanma hakkı yok bizimkilerin. Aslında olmamasını da anlıyorum. Çünkü buradaki insanların %90'ı, Amerikanlar gibi değil. Orada polise karşı saldırılar vb. şeyler çok olurken Türkiye'de polis otoriter güç olarak tanılıyor.

Türkiye'de silah kullanma hakkı olayı biraz garip ve çoğu durumda doğmuyor. O yüzden tam bir yorum yapmanın doğru olduğunu düşünmüyorum. Amerikanlar kadar açık ve net silah kullanma hakkı yok bizimkilerin. Aslında olmamasını da anlıyorum. Çünkü buradaki insanların %90'ı, Amerikanlar gibi değil. Orada polise karşı saldırılar vb. şeyler çok olurken Türkiye'de polis otoriter güç olarak tanılıyor.
Aynen hocam bu yetki farkının bana göre 2 sebebi var. Amerika'da ateş açma kararının esnek tutulmasının nedeni 1) Bireysel silahlanmanın çoğu eyalette yasal ve yaygın olması. 2) madde kullanımının yaygın olması. Şüphelinin ne içtiği belli değil, kolu kopsa farkedemeyecek durumda. Böyle anlarda sözlü uyarı yada uyarı atışı yapacak zaman olmayabilir. Şüpheli silahlı olabilir. Ayrıca orantılı güç kapsamında yaralama amacıyla bile ateş edilse adam madde etkisinden tehlike arzetmeye devam edebilir. Burada da elbette bu tür riskler var ama nisbeten daha az.

Replika olmasaydı ilk yardım yerine 1 şarjör daha mı boşaltacaklardı? :D
Adam yaralı olmasına rağmen silah kullanabilir. Olay yeri güvenliğini sağlamadan silahları bırakıp ilk yardıma başlamazlar. Ülkesine hizmet eden memurun canının silahlı bir suçludan daha önemli olduğuna inanıyorlar.

Amerikan polisi bu adama silah doğrultuğun anda vurur seni hiç düşünmeden.

Geri
Yukarı