Malatya'da depreme dayanıklı diye satılan bina yıkıldı

Sabah uyanınca daha fazla ölüm sayısını görmekten korkuyorum. Uyuyabilecek miyim bu akşam? Daha doğrusu sıcak yatağımda, huzurlu bir şekilde uyumaya layık mıyım? Milyonlarca insan dışarıda, çadırlarda soğukta iken; muhtemelen binlerce kişi şu an enkaz ve kar altındayken?

Son düzenleme:
Sabah uyanınca daha fazla ölüm sayısını görmekten korkuyorum. Uyuyabilecek miyim bu akşam? Daha doğrusu sıcak yatağımda, huzurlu bir şekilde uyumak bana elzem mi? Milyonlarca insan dışarıda, çadırlarda soğukta iken; muhtemelen binlerce kişi şu an enkaz ve kar altındayken?
Tüm bu yaşananların üzerine, deprem bölgesinde yaşayanların sayısı da hayli fazla. Ben de 1. dereceden deprem bölgesinde oturuyorum ve gerçekten ne olacağı belli değil.
Bir yandan sönüp giden masum hayatlardan arta kalan kırıntıları görmek, bir yandan da benim de başıma gelebilir mi endişesi..

Bir yandan sönüp giden masum hayatlardan arta kalan kırıntıları görmek, bir yandan da benim de başıma gelebilir mi endişesi..
Aynı durumdayız hocam, özellikle 6.9'luk depremden sonra ne kadar ciddi olduğunu hepimiz gördük İzmir'de de. Artık ne zaman sallansak bina yıkılacak gibi hissediyorum, bir de sağlıksız bir binada yaşayınca.

Ben de 1. dereceden deprem bölgesinde oturuyorum ve gerçekten ne olacağı belli değil.
Ben de aynı durumu yaşıyorum hocam. Öyle ki mahallemizin altından geçen bir fay bile var. Yeni yapılmış, sağlam evlerde oturmak bile bizleri depremin getireceği zarardan mahrum bırakmıyor.

Aynı durumdayız hocam, özellikle 6.9'luk depremden sonra ne kadar ciddi olduğunu hepimiz gördük İzmir'de de. Artık ne zaman sallansak bina yıkılacak gibi hissediyorum, bir de sağlıksız bir binada yaşayınca.
Sizin durumunuz çok çok daha kötü.. Oturduğum binanın her ne kadar eski olsa da sağlam yapıldığını bildiğim için az da olsa rahat olabiliyorum bu konuda. Gönül ister ki, herkes bu kadar rahat olabilsin :(

Japonya'da can kayıplarının az olma nedeni uçuk teknoloji değil, kuralına göre yapılmaları. Osmanlı döneminden kalan 200+ yaşındaki binalarda çatlak bile olmuyorken, annenizin/babanızın yaptırdığı 20-40 yaş arasındaki bina yıkılıyorsa suçu teknolojiye atmamamız lazım.

Japonya'da can kayıplarının az olma nedeni uçuk teknoloji değil, kuralına göre yapılmaları. Osmanlı döneminden kalan 200+ yaşındaki binalarda çatlak bile olmuyorken, annenizin/babanızın yaptırdığı 20-40 yaş arasındaki bina yıkılıyorsa suçu teknolojiye atmamamız lazım.

20 yaş üstü bina diye gidiyor...

Al bir yaşında bina;

Malatya’da yeni yapılan konutlar böyle çöktü

Nerden çıktı bu yaş muhabbeti? Dandik bina 1 yaşında da olsa 40 yaşında da olsa gider.

1999'da depremi yaşayan binaların yüzde 1i yıkıldı. Geriye kalan yüzde 99'luk bina, demekki sağlamış.

Demek ki 2000 yılından evvelde sağlam yapan yapıyormuş...

Geri
Yukarı