Manevra Bakımından Rus vs Batı Uçakları

Rus uçakları ile ilgili çok önemli bir kişiden şu güzel cümleleri eklemek istiyorum;
WhatsApp Image 2020-11-08 at 01.28.46.jpeg

WhatsApp Image 2020-11-08 at 01.28.46 (1).jpeg

Rus uçakların manevra kabiliyetleri gerçekten iyi ama tek başına bir etmen değil.
Konuya sadece manevra bakımından bakıyoruz. Başlıkta Rus vs Batı uçakları yazmışlardı, bilerek manevra kabiliyeti olarak düzelttirdim. Her etmeni işin içine sokacak olsak direkt Batı vs Rusya derdim :)

@KazımS Yazıda belirtildiği gibi Rusların ekonomik sorunu birçok projelerini baltalıyor. Ekonomik sorunları olmasa havacılık konusunda batıya üstünlük kuracak mühendislikleri ve havacılık tecrübeleri var.

Son düzenleme:
Yok biliyorum sadece manevra performansını karşılaştırdığını. Farklı bir görüş belirteyim dedim😀
Önceki mesajındaki söylediklerine katılıyorum ancak aerodinamik ve mekanik olarak Rusları daha başarılı buluyorum. Zira bu manevra performansının tek açıklaması aerodinamik mükemmelikte ve mekanikte yatıyor.

Fly by wire teknolojisi ile batı uçakları çok fazla sınırlandırıldı. Mekanik ve hidrolik ile sınırları daha fazla aşıyor Ruslar.

İşte bu manevra kabiliyetinin eksisi gövde ömrü ve motor ömrü olarak geri dönüyor olabilir. Özellikle motor ömrü Batılı muadillerine göre çok kısa olduğu belirtiliyor.

İşte bu manevra kabiliyetinin eksisi gövde ömrü ve motor ömrü olarak geri dönüyor olabilir. Özellikle motor ömrü Batılı muadillerine göre çok kısa olduğu belirtiliyor.
Rus sivil uçaklarında da gövde ve motor ömrü büyük problem. Airbus ve Boeing'lerdeki motorların sesine laf atanlar bir Rus sivil uçağına binse kulaklık + son ses müzik ile ancak rahatlar :)

Bu konular genel sorunları. Batı daha dengeli gelişmişken Ruslar bir konuda iyiyken diğer konuda eksik kalmışlar. Ben bunu yine ekonomik sorunlar yüzünden yetersiz AR-GE çalışmalarına bağlıyorum. Sınırsız bütçe ile Rusların çok başarılı işler yapabileceğini hep söylüyorum bu tarz konularda.

Rus sivil uçaklarında da gövde ve motor ömrü büyük problem. Airbus ve Boeing'lerdeki motorların sesine laf atanlar bir Rus sivil uçağına binse kulaklık + son ses müzik ile ancak rahatlar :)

Bu konular genel sorunları. Batı daha dengeli gelişmişken Ruslar bir konuda iyiyken diğer konuda eksik kalmışlar. Ben bunu yine ekonomik sorunlar yüzünden yetersiz AR-GE çalışmalarına bağlıyorum. Sınırsız bütçe ile Rusların çok başarılı işler yapabileceğini hep söylüyorum bu tarz konularda.
Zaten Amerika’yı güçlü yapanda bu Ar-Ge bütçesi değil mi? Rusların altyapısı güçlü ama bütçesi yok. Aslında havacılık konusunda Ukrayna’da iyi bir ülke geçenlerde işbirliği için anlaşma imzalanıyor gibi haberler çıkmıştı umarım doğrudur. Ukraynalıların havacılık teknolojisini alırsak iyi bir adım olur.

Ukraynalıların havacılık teknolojisini alırsak iyi bir adım olur.
Onların da havacılık altyapısı Sovyetlere dayanıyor. Bildiğin gibi Antonov dönemin SSCB'si için çok önemli bir şirketti hatta onların sayesinde kuruldu. Günümüzde varlığını koruyarak hala alanında iyi işler yapmaya devam ediyorlar.

Havacılık konusunda tecrübesi olan ülkelere yapışmamız ve açıklarımızı kapatmamız çok önemli. Havacılık çok büyük bir sektör ve istediği birikim de çok fazla olduğundan çok fazla açığı tek başımıza (ülke bu haldeyken bir de) kapatmamız hem çok para hem de yıllar demek.

Ve maalesef, ne yıllarımız ne de büyük bütçelerimiz var.

Onların da havacılık altyapısı Sovyetlere dayanıyor. Bildiğin gibi Antonov dönemin SSCB'si için çok önemli bir şirketti hatta onların sayesinde kuruldu. Günümüzde varlığını koruyarak hala alanında iyi işler yapmaya devam ediyorlar.

Havacılık konusunda tecrübesi olan ülkelere yapışmamız ve açıklarımızı kapatmamız çok önemli. Havacılık çok büyük bir sektör ve istediği birikim de çok fazla olduğundan çok fazla açığı tek başımıza (ülke bu haldeyken bir de) kapatmamız hem çok para hem de yıllar demek.

Ve maalesef, ne yıllarımız ne de büyük bütçelerimiz var.
Keşke sadece parayla kapatabilsek, parayla bile alınamayan bilgi birikim var. Antonov’un ortak bir uçak teklifi var diye haberler dolaşıyordu olursa çok faydalı olur. Bizim için en elzem şeyler Hava Kuvvetleri için yeni uçaklar ve Deniz Kuvvetleri için hava savunma harbini çok uzun mesafelerde yapmak için yeni gemiler. Kara Kuvvetleri kendi yağında kavruluyor diyebiliriz onların en önemli ihtiyacı modern tank o da olursa çok büyük eksiklikleri kalmıyor gibi.

Bu arkadaşlardan birine fazla yük koyunca o manevra kabiliyeti puf oluyordu sanki.
Doğru. O gördüğün manevraları neredeyse yüksüz şekilde yapıyorlar. Sadece gösteriye yetecek kadar yakıt var uçakta. O uçağa iki füze ekle de bak bakalım nasıl katıra dönüyor. :)

Geri
Yukarı