Manjaro kullanımı

ye.tokaç

Centipat
Manjaro ile ilgili birkaç sorum var, zamanınızı ayırırsanız sevinirim.
  1. Ilk kurulduktan sonra 186 tane güncelleme buldu, bunları güncelle dediğimde birkaç uyarı verdi. Bunları önemsemeli miyim?
  2. Uygulamaları komut ile kurmak istiyorum, bu komutlar nelerdir? Bir de bana temel komutları yazar mısınız?
  3. Minimal sürümü kursam da bir sürü uygulama var, bunlardan hangilerini kaldırabilirim?
  4. İşe yarar kısayol tuşlarını atarsanız sevinirim.
  5. Sadece güncellemeleri yaptım yapacağım daha bir şey var mı?
  6. AUR riskli olabilir diyor, bu neye bağlı?
  7. Şarj sınırını 60-70 yapmak istiyorum yapabilir miyim?
Aklıma birkaç soru daha gelebilir, konuyu takip ederseniz sevinirim. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
sudo pacman -Sy yazılım adı yazılımı yükler
sudo pacman -Syu sistemi günceller
sudo pacman -Rs yazılım adı yazılımı kaldırır.
Aur risklidir.Aurda bilinmeyen ve kullanılmayan uygulamalar bilgisayarınızın sağlığı açısından menfidir derler.Ancak benim bilgisayarıma bir şey olmadı.Mümkün olduğunca dosyaları Aurdan yüklememeye çalışın.Ama mecbursanız yükleyin.
Siz neleri kaldırmak istiyorsunuz yazın .Biz kaldırması uygun mu değil mi söyleyelim.

Kısayoller
Ctrl+Alt +T = Terminal
Ctrl+Alt +X = Xkill tıkladığınız yazılımı kapatır.

Son düzenleme:
IMG_20200222_134300.jpg
IMG_20200222_134308.jpg

Bir sürü uygulama var bunlardan hangisini kaldırayım?

Kamera kullanmıyorsanız uçbirim'e(terminal) sudo pacman -Rs cheese yazın.Peyniri kaldırın.Hexchat sohbet uygulaması kullanmıyorsanız kaldırın.

-Rsc yazıp tüm bağımlılıkları kaldırmak zararlımı
Ben öyle bir komut duymadım.Ama sudo pacman -Scc(eski paketleri kaldırır) zararlı değildir muhtemelen.
Şimdi internetten baktım. -Rscye siz -Rs şeklinde silin.-Rsc başka uygulamalara etki edebilir.

Son düzenleme:
Selam yine ben geldim. Bir sorum olacak. Paketleri kaldırdıktan sonra artık dosya bıraktıklarını öğrendim bunları nasıl temizleyebilirim? Mesela itch denen oyun indirme programı var bu uygulama dosyalarını /Home'a kaydediyordu paketi pacman -rs yaparak sildim ama dosyaları duruyordu.

Güvenli bir yöntem değil. Ancak istediğiniz her şeyi sudo thunar yazarak çıkan dosya yöneticisi nerede neyi silmek istiyorsanız. Silebilirsiniz. Güvenli olmadığı konusunda uyarmalıyım. Onun haricinde güvenli olarak rm komutu var.

Güvenli bir yöntem değil. Ancak istediğiniz her şeyi sudo thunar yazarak çıkan dosya yöneticisi nerede neyi silmek istiyorsanız. Silebilirsiniz. Güvenli olmadığı konusunda uyarmalıyım. Onun haricinde güvenli olarak rm komutu var.
Bunları illa elle mi silmem lazım? Niye uygulama geride dosyalarını bırakıyor ki.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı