Manjaro XFCE vs. KDE vs. GNOME

Manjaro bence zor değil. Daha zor olduğunu düşünmüyorum.
Manjaro zor olmasa bile AUR gibi harici repolar yüzünden çoğu insanın hoşuna gitmiyor. Yeni başlayan birisi Chrome indirmek için sitesinden DEB uzantılı dosyayı indirecek, daha sonra Manjaro'ya kurulmadığını(Çünkü DEB dosyaları Debian/Ubuntu tabanlı dağıtımlar için.) ve PacMan'den Arch User Repository ayarını açarak indirmesi gerektiğini öğrenecek.

Manjaro zor olmasa bile AUR gibi harici repolar yüzünden çoğu insanın hoşuna gitmiyor. Yeni başlayan birisi Chrome indirmek için sitesinden DEB uzantılı dosyayı indirecek, daha sonra Manjaro'ya kurulmadığını ve PacMan'den Arch User Repository ayarını açarak indirmesi gerektiğini öğrenecek.
Sonra abartısız aradığı tüm uygulamaları AUR'dan indirebileceğini öğrenip "ulan ben niye her uygulama için ayrı ayrı Google'a Ubuntu <xxxxx> install diye aratıyorum ki?" deyip aydınlanacak. Ondan sonra AUR'un mükemmelliğinin farkına varacak :) Maalesef Linux'ta AUR'dan daha iyi repo görmedim ben, göreceğimi de sanmıyorum.

Sonra abartısız aradığı tüm uygulamaları AUR'dan indirebileceğini öğrenip "ulan ben niye her uygulama için ayrı ayrı Google'a Ubuntu <xxxxx> install diye aratıyorum ki?" deyip aydınlanacak. Ondan sonra AUR'un mükemmelliğinin farkına varacak :) Maalesef Linux'ta AUR'dan daha iyi repo görmedim ben, göreceğimi de sanmıyorum.
Debian'ın reposu da güçlüdür Arch'ın da. Zaten ikisini sevmemin sebebi bu.

Maalesef Linux'ta AUR'dan daha iyi repo görmedim ben, göreceğimi de sanmıyorum.
Bazı şeyler insanların felsefesine göre değişir. AUR resmi bir repo değilken o DEB dosyasını kurduğunuzda resmi bir indirme yapmış oluyorsunuz. AUR'daki paketler ne kadar sık güncelleme alıyor bilmiyorum fakat kaynağından kurduğunuzda geliştirici ne zaman güncelleme yayınlarsa anında alıyorsunuz.

Hocam, Vanilla GNOME ile sıkıntısız deneyim yaşadım, Manjaro KDE ile yemediğim crash kalmadı. Bence bu pek de doğru değil, hele ki 3.36.4 ile.
Valla bana soracak olursan bence de GNOME, KDE'den daha sorunsuz çalışıyor, en sonki KDE deneyimim rezaletti. 2 saat ya kullandım ya kullanmadım yaşamadığım sorun kalmadı masaüstü ortamıyla ilgili (efektlerin çalışmamasından tut pencere kısayollarının çalışmamasına kadar). Ama gel gelelim diğer kullanıcılar böyle söylemiyor, herkes KDE'nin sorunsuz olduğunu düşünüyor ben de o yüzden böyle bir yorumda bulundum.

Yeni başlayan bence Manjaro kullanmamalı. Evet görünümü güzel, renk uyumu çok hoş. İlla Manjaro kuracağım diyorsan sıkıntı yaşayabilirsin. Soruya gelirsek xfce hafiftir. Ağız tadını bilen kde kullanır. :D Gnome xfce ve kde'ye göre daha hantal çalışır. Tabii bazı dağıtımlarda gnomda hafif olabiliyor.

Yıllardır Ubuntu kullanıyordum. Benim laptopta da NVIDIA ekran kartı ve Intel tümleşik ekran kartı var. Ne zaman temiz yükleme yapsam ekran kartı driver'ını sorunsuz şekilde kurmam için uğraşmam gerekti. Ubuntu'da (ve Ubuntu temelli dağıtımların çağunda) ekran kartı driver'ı kurmak için basit grafik arayüzlü programlar var. Bunların yardımıyla NVIDIA Driver'ını kuruyordum sorunsuz bir şekilde. Fakat Intel ve NVIDIA ekran kartlarının beraber düzgün bir şekilde çalışması için (ısınma sorunu vs. olmaması için) ek olarak bumblebee ve optimus gibi aracılar kurup bunları ayarlamam gerekti. Ki ısınma sorununu düzelteyim. Yapılmayacak şey değil fakat uğraştırıyordu. Geçenlerde tekrar format atmam icap etti ve Manjaro deneyeyim dedim. Sistemi kurdum, hiçbir ek işlem yapmama gerek kalmadan Manjaro bütün gerekli driver'ları ve bbswitch vs. gibi yardımcıları Manjaro kendisi kurdu ve ayarladı. Isınma sorunu falan da olmadı. Yıllardır Ubuntu'da uğraşmam gereken şeyi Manjaro kendisi otomatik olarak halletti. O yüzden Manjaro'yu öneririm.

Kde, gnome vs tamamen sizin zevkinize kalmış. Görsellik, kullanışlılık falan hangisi hoşunuza gidiyorsa onu kurun. Ben manjaro gnome kurdum ve üzerine awesome wm yükledim. Genelde awesome wm kullanıyorum. Bir problem olursa da gnome'a geçip işimi hallediyorum.

Ayrıca konuyla ilgili şöyle bir video var tavsiye ederim:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu seçim biraz sizde bitiyor. Hangi masaüstü ortamını daha güzel buldunuz?

Bence GNOME iğrenç ve verimsiz.

KDE ve XFCE candır.

XFCE daha hafiftir ama pek göz alıcı değil.

KDE orta hafifliktedir ve göz alıcıdır.

Linux'a ilk defa başlıyorsanız, Arch tabanlı dağıtımlar yerine Debian tabanlı dağıtımları öneriyorum.

Geri
Yukarı