Manjaro zor mu?

Fueren

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci: Intel© Core™ i7-4510U CPU @ 2.00GHz × 2
Ekran kartı: NVIDIA Geforce 840M
İşletim Sistemi: Arch Linux
Masaüstü Ortamı: Gnome 46.1
Laptop modeli: ASUS X555LN
Meslek
Öğrenci
Fedora yükleyecektim ama sıkıntı çıkardığından dolayı Manjaro kurayım dedim. Arch tabanlı olması ve kurulumunun arayüzlü olması beni cezbetti açıkçası. Bir de güncellemeler daha iyi diyorlar. 1 aydan biraz fazla süredir linuxtayım. Hep Ubuntu tabanlı dağıtımlar kullandım. Manjaro zor gelir mi benim için? Veya direkt Arch kurmam için geçerli bir sebebiniz var mı?

Fedora yükleyecektim ama sıkıntı çıkardığından dolayı Manjaro kurayım dedim. Arch tabanlı olması ve kurulumunun arayüzlü olması beni cezbetti açıkçası. Bir de güncellemeler daha iyi diyorlar. 1 aydan biraz fazla süredir linuxtayım. Hep Ubuntu tabanlı dağıtımlar kullandım. Manjaro zor gelir mi benim için? Veya direkt Arch kurmam için geçerli bir sebebiniz var mı?

Manjaro iyi bir dağıtım değil. Onun yerine EndeavourOS kurman daha iyi olur.

Peki o zor gelir mi? Ayrıca hangi ülkeninkini yüklemeliyim?

Size en yakın sunucu olan ülkeyi seçebilirsiniz. Ben Almanya sağlayıcılarından indirdim genelde. Hepsi aynı ISO'yu indiriyor, sadece sunucunun uzaklığına ve kapasitesine bağlı olarak indirme hızınız değişkenlik gösterir.

Arch tabanı yapı olarak belirli bir Linux bilgisine sahip kullanıcıları hedefliyor ve birçok noktada kullanıcıyı özgür bırakıyor. Tabii bu özgürlük deneyimsiz kullanıcı için biraz kafa karıştırıcı olabiliyor. Başta biraz zorlansanızda hızlıca alışacağınızı düşünüyorum, çünkü EndeavourOS Arch deneyimini kolaylaştırıcı EOS-welcome gibi bazı güzel araçlarla geliyor ve her ne kadar benim biraz işlerimi zorlaştırsa da Boot Manager noktasında yaptıkları düzenlemelerle özellikle systemdboot noktasında yeni kullanıcı için bayağı kolaylık sağlıyor. Ek olarak dualboot noktasında da sağladığı kolaylık çok güzel. Kendim de dualboot kurulum yapacağım zaman EndeavourOS dağıtımını tercih ediyorum hep.

Eğer paketleri grafik arayüzünden indirmeye alıştıysanız pamac-nosnap ile grafik arayüzü üzerinden uygulamalarınızı kurabilirsiniz ama ben dağıtımla birlikte yüklü gelen yay aracını kullanmanızı tavsiye ederim. Hem daha hızlı hem de daha rahat bir kullanımı var ve terminale alışmak için iyi bir başlangıç olabilir.

Eğer pamac kullanacaksanız yükledikten sonra ayarlardan flatpak ve AUR repolarını etkinleştirmenizde fayda var.

Size en yakın sunucu olan ülkeyi seçebilirsiniz. Ben Almanya sağlayıcılarından indirdim genelde. Hepsi aynı ISO'yu indiriyor, sadece sunucunun uzaklığına ve kapasitesine bağlı olarak indirme hızınız değişkenlik gösterir.

Arch tabanı yapı olarak belirli bir Linux bilgisine sahip kullanıcıları hedefliyor ve birçok noktada kullanıcıyı özgür bırakıyor. Tabii bu özgürlük deneyimsiz kullanıcı için biraz kafa karıştırıcı olabiliyor. Başta biraz zorlansanızda hızlıca alışacağınızı düşünüyorum, çünkü EndeavourOS Arch deneyimini kolaylaştırıcı EOS-welcome gibi bazı güzel araçlarla geliyor ve her ne kadar benim biraz işlerimi zorlaştırsa da Boot Manager noktasında yaptıkları düzenlemelerle özellikle systemdboot noktasında yeni kullanıcı için bayağı kolaylık sağlıyor. Ek olarak dualboot noktasında da sağladığı kolaylık çok güzel. Kendim de dualboot kurulum yapacağım zaman EndeavourOS dağıtımını tercih ediyorum hep.

Eğer paketleri grafik arayüzünden indirmeye alıştıysanız pamac-nosnap ile grafik arayüzü üzerinden uygulamalarınızı kurabilirsiniz ama ben dağıtımla birlikte yüklü gelen yay aracını kullanmanızı tavsiye ederim. Hem daha hızlı hem de daha rahat bir kullanımı var ve terminale alışmak için iyi bir başlangıç olabilir.

Eğer pamac kullanacaksanız yükledikten sonra ayarlardan flatpak ve AUR repolarını etkinleştirmenizde fayda var.

Sağ olun hocam bilgileriniz için. Aklıma yattı. Ya sahura kadar ya da yarın okuldan sonra kuracağım. Fakat bir sorum var. Arch Linux'ta bazı sıkıntılar çıktığı söyleniyor. Büyük ihtimalle paketlerin anında gelmesinden kaynaklı. Bütün Arch dağıtımlarında böyle mi yoksa bazılarında mı öyle? Mesela EndeavourOS öyle mi? Siz kritik bir sorun yaşadınız mı mesela?

Sağ olun hocam bilgileriniz için. Aklıma yattı. Ya sahura kadar ya da yarın okuldan sonra kuracağım. Fakat bir sorum var. Arch Linux'ta bazı sıkıntılar çıktığı söyleniyor. Büyük ihtimalle paketlerin anında gelmesinden kaynaklı. Bütün Arch dağıtımlarında böyle mi yoksa bazılarında mı öyle? Mesela EndeavourOS öyle mi? Siz kritik bir sorun yaşadınız mı mesela?

Ben bir kere EndeavourOS'un kendi Boot Manager düzenlemesinden kaynaklı bir sorun yaşadım. Kernel güncellenmesine rağmen gerekli script çalışmadı ve yeni kernel için gerekli entry oluşmadığından sistem hata veriyordu. Chroot atarak kernel sürümünü düşürüp yeniden güncelleyerek çözdüm.

Paketlerin direkt gelmesi bazı noktalarda sorun olabiliyor ama bu her zaman veya her pakette olan bir durum değil. Kendim hiç karşılaşmadım desem yeridir. Mesela az önce GNOME45'ten GNOME46'ya geçtim. Eklentilerimin 46 için henüz destek sunmaması dışında hiçbir sorunum yok. O da muhtemelen Ubuntu 24.04 release'ine kadar çözülür.

Eğer dağıtımının ve paketlerinin kararlılığı sizin için çok önemli ise Debian gibi stable release yapan tabanlara yönelmeniz daha iyi olabilir. Ama Arch kullanmak size aşırı bir dengesizlik sağlamayacaktır. Kararlılığınızı arttırmak için Btrfs ile snapshot alarak kullanabilirsiniz. Bu sayede sistem yeni güncelleme ile bozulsa bile hızlıca eski Snapshot'a dönüp yolunuza devam edebilirsiniz. EndeavourOS'un Btrfs için bir desteği var mı bilmiyorum tabii. Eğer varsa GRUB ile kurun. Systemdboot Btrfs snapshotlarını görüntülemenize imkan tanımıyor. Eğer EOS'ta Btrfs desteği yoksa arcolinux dağıtımına bakabilirsiniz.

Eğer EOS'ta Btrfs desteği yoksa arcolinux dağıtımına bakabilirsiniz.

Arcolinux sanki Linux from Scratch'in kolaylaştırılmış versiyonu gibi. Biraz araştırdım sanırım Endeavour OS te Btrfs desteği var.

@Rona hocam takas alanı olarak hangisini seçmeliyim?
Takas alanı yok
Takas alanı(uyku modu yok)
Takas alanı(uyku moduyla)
Takas alanı dosyası

Son düzenleme:
Manjaro linux KDE masaüstü 2 yıldır kullanıyorum rolling distro olması güncellemeleri sıkı bir takipten sonra yayınlaması ile son kullanıcı ile Arch i bir araya getiren bir dağıtım. Gayet memnunum. Denemenizde bir sakınca yok ayrıca endavourOS taki kadar saçma boot manager ya da dosya sistemi hataları almıyorsunuz.

Manjaro Linux KDE masaüstü 2 yıldır kullanıyorum rolling distro olması güncellemeleri sıkı bir takipten sonra yayınlaması ile son kullanıcı ile Arch'i bir araya getiren bir dağıtım. Gayet memnunum. Denemenizde bir sakınca yok ayrıca endavourOS taki kadar saçma Boot Manager'ya da dosya sistemi hataları almıyorsunuz.

Yorumunuz için teşekkürler hocam. Peki AUR paketlerini açtınız mı hiç? Bir sıkıntısı var mı?

AUR paketleri güncellemeleri ile birlikte açık. Zaten bir çok uygulamayi AUR dan kuruyorum. AUR depoları kaynak kodlarindan dosyayı sunduğu için kurulumu felsefi açıdan da bilişim açısından da en doğru yöntemdir. Ayrıca flatpak Snap gibi Windows varı yazılım kurma sistemlerini tercih etmiyorum. Çok muhtaç olmadıkça flatpak Snap kullanmayın.

Arch linux biraz hardcore kullanıcı işi sağlam ingilizce ve internete girebilen ekstra 1 cihaz daha lazım kurulumda takılınca yardımlara göz atmak için faydalı olur ayrıca yamalar direk arch dev sürümüne sonra da iyice olgunlaşınca normal sürümlere geliyor. Manjaro ise biraz daha bekleyip yama yapıp yayınlıyor.
Donanım, paket yöneticisi konusunda, Ubuntu ve debiandan da daha güçlü.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı