Manjaro mu, Debian Tabanlı Bir Dağıtım mı?

Şu an Kubuntu kullanıyorum. 2 tane eksiğini gördüm sadece. İçinde kamera uygulaması yok ve screenshot uygulaması kalitesiz. Bunlar da kolayca halledilebilecek şeyler.
Bende Parrot kullanıyorum asıl sistemi bu yapmak yerine VirtualBox üzerinden Kali kurdum kasmadan çalışıyor IT işlerini VirtualBox'a taşıyacağım. PC'ye Hackintosh kurmayı düşünüyorum kurduktan sonra sanırım Kubuntu'ya geçeceğim. Ya da Debian. Sanırım Kubuntu geçerim. Debian uğraştırır.

Bende Parrot kullanıyorum asıl sistemi bu yapmak yerine VirtualBox üzerinden Kali kurdum kasmadan çalışıyor IT işlerini VirtualBox'a taşıyacağım. PC'ye Hackintosh kurmayı düşünüyorum kurduktan sonra sanırım Kubuntu'ya geçeceğim. Ya da Debian. Sanırım Kubuntu geçerim. Debian uğraştırır.
GNU/Linux üzerinde VirtualBox yerine QEMU/KVM kullanabilirsin. Bir tık daha performanslı olur.

Sayın kardeşim, ikisinin de kendine göre artıları-eksileri var.
Bu daha ziyade tercih meselesi.
Örneğin benim tercihim Debian'dan yana, Arch yapımı ve sorunlarıyla uğraşacak kadar sağlıklı değilim.

Arch'ın artıları
- İstemediğin ek paketleri kurmaz.
- Sıfırdan kendine göre inşa etme şansın var.
- Paket yöneticisi Pacman çok hızlıdır.

Arch'ın eksileri
- Kendi ana deposu zayıftır.
- AUR gibi riskli depoya muhtaçtır.
- Kurulum ve kurulum sonrasında yapılması gereken sayısız işlemi bilmen ve uygulaman gerekir.
- Her güncellemeyi anında yapmak zorundasın.
- Her güncelleme yeni sorun kaygısı demektir.

Debian Artıları
- Dünyada en çok paketi olan depoya sahiptir.
- Çoğu durumda harici depo paketlerine ihtiyaç duymaz.
- Yeniler için hazır ve deneyimliler için ISO kalıpları geliştirir.
- Kararlı bir dağıtım olduğu için kurulumu-kullanımı kolaydır.
- Daha fazla desteğe sahip olduğu için sorunlar daha kolay çözülür.
- Klasik ve canlı çift kurucuya sahiptir.

Debian eksileri
- Kararlılık adına her şeye izin vermez.
- Harici pakete ihtiyaç olduğunda nispeten kurması zordur.
- Kapalı kaynak kodlu sürücü kurmak için özel bir çalışması yoktur, kullanıcının çabası gerekir.

Ubuntu net adamdır ya. Özellikle 20.04 sonra Performans'da inanılmaz geliştirmeler olmuş ve şekil şemal olarak Ubuntu çok hoşuma gidiyor. Klasik falan ama özelleştirme hala üstüne tanımam.
Ubuntu ile Kubuntu arasında tam olarak ne fark var? Taban olarak aynı ama biri Unity biri KDE Plasma kullanıyor tek fark bu mu?

Ubuntu ile Kubuntu arasında tam olarak ne fark var? Taban olarak aynı ama biri Unity biri KDE Plasma kullanıyor tek fark bu mu?

Sizin de belirlediğiniz gibi tek fark masa üstüdür, biri KDE diğeri Gnome.
Bu arada Ubuntu Unity kullanmıyor, onu bırakalı yıllar oldu, Ubuntu Gnome'ye geçti.

Herkese merhaba. Linux kullanmaya yeni başladım sayılır. Şu ana kadar 5 ya da 6 dağıtım denedim. En çok hoşuma giden Manjaro oldu. KDE olması stabil olması hoşuma gitti. Daha öncesinde Ubuntu kullanıyordum. Ubuntu'da bir kaç sorun yaşadım ve GNOME arayüzü gerçekten çok kasıntı geldi bana. Ubuntu'nun içerisinden Kubuntu kurdum. Yani sıfırdan Kubuntu kurmadım. Kubuntu bilgisayarım ile uyumsuz çıktı sanırım. Ekranı ne zaman kilitleyip yeniden açsam masaüstündeki yazılar ve bir çok yerdeki yazılar kayboluyor yerine beyaz bir şerit geliyor. Bilgisayarı yeniden başlatınca düzeliyor. Belkide sıfırdan kurmadığım için olabilir bilemiyorum. Şimdi sorunuma gelelim. Günümüzdeki bir çok program Debian tabanlı dağıtımlar için çıkıyor. Tabii ki diğer dağıtımlar içinde kullanılabiliyor ama tarayıcı üzerinden Linux için indirdiğiniz içeriği yükleyemiyorsunuz örneğin Discord Steam gibi. Manjaro ise Arch tabanlı bir dağıtım. Araştırmalarıma göre bir kaç istisna dışında Debian da çalışan programların tümünün çalıştığını söylüyorlar. Manjaroda pacaur diye bir depo buldum. Bu depo anladığım kadarı ile önce pacman depolarına bakıp daha sonra pacaur depolarına bakıyor ve aradığınız çoğu şeyi bulabiliyorsunuz. Ama ne kadar güvenli bilemiyorum. Debian da ise böyle bir şey göremedim. Bütün yüklemek istediğiniz şeyler için apt install yazmanız yeterli oluyor. Şimdi sorularımıza gelelim. Sizce pacaur güvenli mi? Manjaro kullanmaya devam etmeli miyim? Yoksa Debian tabanlı bir dağıtımamı geçmeliyim? Debiana geç derseniz KDE masaüstü ortamı olan bir dağıtım önerebilir misiniz? Biliyorum dağıtım seçme meselesi tamamen kişisel bir durumdur. Hoşunuza hangi dağıtım giderse onu kullanırsınız ama görüşleriniz benim için önemli :) Şimdiden teşekkürler.

Debian kararlıdır, çökmeyen bir işletim sistemidir ve güvenilirdir.

Geri
Yukarı