Manjaro mu, Debian Tabanlı Bir Dağıtım mı?

İlginçtir bir müddet Arch tabanlı kullananlar daha sonra bırakmamak üzere Debian tabanına geçiyorlar.

Bunu bazı yerlerde ben de gördüm. Çoğu kullanıcı fazla hızlı Update geldiğinden ve yüksek dosya boyutlarından sıkıntı çekmiş. Açıkçası 2 gündür hiç güncelleme almadım ama o kadar da sık gelmiyor herhalde ya da gelince dedikleri gibi 1 GB civarı geliyor. Gerçi ben Manjaro kullanıyorum ve doğru mu bilmiyorum ama aynı Update'leri alıyordur diye varsaydım.

Öyle bozuyor deniyor fakat ben Arco kullanıyorum, sorun yok.

Arco ne kadar süredir kullanıyorsunuz? Hiç çökme vb. yaşadığınız oldu mu? Ben Mint'ten Manjaro'ya geçtim ama daha tam yerleşmedim. Eğer bu konuda ki arkadaşların özetlediği gibi güncelleme yaparken sorunlar çıkartıyorsa bende değiştirebilirim. Aslında kullanımıma etki edecek hiçbir sorunla karşılaşmadım ama tüm programlarımı ve ayarlarımı kurduktan sonra tekrar sorunlarla uğraşacak vaktim olmayacak. Açıkçası donanımım için hiç sorun çıkarmayacak stabil bir distro arıyordum ama böyle bir şey bulamayacağımı düşünüyorum. Olmadı arco Linux da yüklerim ama sürekli distro değiştirmekten de sıkılmaya başladım... Tabii ki manjaronun sorunlarını çözersem ondan kalmak istiyorum çünkü gerçekten hızlı ve iyi durumda.

@277726 açıkçası çökme yaşadım(1 yıldan sonra) ama bu benim hatam zira MX'i 1 ayda çökertmiştim. Arco'yu çökerttim ama gene Arco kullanıyorum ama bu sefer LTS kerneliyle. Çökme konusu kullanıcı ile alakalı daha çok dağıtımla değil ama Arch tabanlı dağıtım diğerlerine nispeten çökme ihtimalini arttırır. Benim hatam masaüstüne giremeyince TTY ile Timeshift attım. Hata verdi ve çöktü.

Herkese merhaba. Linux kullanmaya yeni başladım sayılır. Şu ana kadar 5 ya da 6 dağıtım denedim. En çok hoşuma giden Manjaro oldu. KDE olması stabil olması hoşuma gitti. Daha öncesinde Ubuntu kullanıyordum. Ubuntu'da birkaç sorun yaşadım ve GNOME arayüzü gerçekten çok kasıntı geldi bana. Ubuntu'nun içerisinden Kubuntu kurdum. Yani sıfırdan Kubuntu kurmadım. Kubuntu bilgisayarım ile uyumsuz çıktı sanırım. Ekranı ne zaman kilitleyip yeniden açsam masaüstündeki yazılar ve birçok yerdeki yazılar kayboluyor yerine beyaz bir şerit geliyor. Bilgisayarı yeniden başlatınca düzeliyor. Belkide sıfırdan kurmadığım için olabilir bilemiyorum. Şimdi sorunuma gelelim. Günümüzdeki birçok program Debian tabanlı dağıtımlar için çıkıyor. Tabii ki diğer dağıtımlar içinde kullanılabiliyor ama tarayıcı üzerinden Linux için indirdiğiniz içeriği yükleyemiyorsunuz örneğin Discord Steam gibi. Manjaro ise Arch tabanlı bir dağıtım. Araştırmalarıma göre birkaç istisna dışında Debian da çalışan programların tümünün çalıştığını söylüyorlar. Manjaro'da pacaur diye bir depo buldum. Bu depo anladığım kadarı ile önce pacman depolarına bakıp daha sonra pacaur depolarına bakıyor ve aradığınız çoğu şeyi bulabiliyorsunuz. Ama ne kadar güvenli bilemiyorum. Debian da ise böyle bir şey göremedim. Bütün yüklemek istediğiniz şeyler için apt install yazmanız yeterli oluyor. Şimdi sorularımıza gelelim. Sizce pacaur güvenli mi? Manjaro kullanmaya devam etmeli miyim? Yoksa Debian tabanlı bir dağıtımamı geçmeliyim? Debiana geç derseniz KDE masaüstü ortamı olan bir dağıtım önerebilir misiniz? Biliyorum dağıtım seçme meselesi tamamen kişisel bir durumdur. Hoşunuza hangi dağıtım giderse onu kullanırsınız ama görüşleriniz benim için önemli :) şimdiden teşekkürler.

Ne istediğine göre değişir ve unutma. Her distroya her de (desktop envoriemett)'yi ekleyebilirsin. O yüzden sırf bu nedenle distro geçişi yapmanın anlamı yok.

Geri
Yukarı