Manuel mi otomatik araba mı?

Artıları neler? Bilmediğimden soruyorum.
Sürüş kolaylığı bence en büyük artısı. Bunu dallandırıp 10 maddede bile sayabilirsin.
Yakıt ekonomisi olarak da günümüzde manuelden daha iyi durumdalar.

Daha karmaşık yapı olduğu için sorun çıktığında daha maliyetli oluyor. Eksisi olarak aklıma geldi.

Eğer klasik bir otomobil kullanıyorsan (yani altındaki araban her gün sokakta gördüğün sıradan insanların A/B/C/D segment arabaları değilse ve zevk almak için altındaysa) ben manuel tercih ederim.

Yüksek hacimli, yüksek beygirli ve yüksek torklu araçları manuel kullanmak da her ehliyete sahip olan yiğidin harcı değildir. 1.6 dizel kullanmaya hiç benzemezler. (V8 manuel kullandım)

Onun dışında şehir içinde tabii ki otomatik. Mümkünse tork konvertörlü. Günlük yaşamda konfor ve rahatlık > zevkli sürüş. Çünkü şehir içinde zevkli sürüş olanağı gece dışında ''yok gibi bir şey.'''

2013 ve öncesi ise manuel değil ise kesinlikle otomatik. Hem daha kolay hem bana göre daha güvenilir, hele ki fazla tecrübeniz yoksa ne kavrama derdiniz kalıyor ne vites küçültme oyun oynar gibi sürüyorsunuz.

Sürüş ekonomisi, rahatlık ve kullanım kolaylığı için otomatik. Ancak eski model ise kondisyonu incelenmeli, kronik sorunlu ise (eski DSG'ler gibi) tekrar düşünülmelidir.

Geri
Yukarı