Otomatik Araba mı, Manuel Araba mı?

Otomatik bir araçta arıza olduğunda vurduramazsınız. En basitinden akü bitse şarj etmeden çalışmaz. Ben sırf o yüzden KPSS sınavını kaçırdım. O konuyu göz önünde bulundurunuz. Benim tercihim otomatik olurdu. Sonuçta büyük bir rahatlık sağlıyor.

2015 Jetta kullanıcısıyım. Dsg şanzıman. 2013'ten sonraki Dsg şanzımanlar çok nadir sorun çıkarıyor. 22.000'de şuan. Hiç bir sıkıntı yaşamadım.

Ne tür bir araba alırsan al, yeter ki galeriden uzak dur. Kesinlikle taviz vermeyeceğin kuralın bu olsun, ancak çok çok iyi tanıdığın biri varsa galerici git ondan araba al onun haricinde galeriden uzak dur. Genelde ucuza satarlar, fiyatına kanma yani.
DSG şanzımanın hangi yıldan itibaren sorunsuz olduğunu bilmiyorum, biri 2013'den sonraki DSG'ler sorunsuz demiş, doğru olabilir yani alınabilir. Hakeza powershift şanzımanda hala sorunlu diye biliyorum, focus 3 otomatikten uzak dur, focus 3.5'da düzeltmişler biraz diye okudum. Japon otomatik sanzumanlarda iyi deniliyor ama bilmiyorum.

Otomatik bir araçta arıza olduğunda vurduramazsınız. En basitinden akü bitse şarj etmeden çalışmaz. Ben sırf o yüzden KPSS sınavını kaçırdım. O konuyu göz önünde bulundurunuz. Benim tercihim otomatik olurdu. Sonuçta büyük bir rahatlık sağlıyor.
Aslında sorunsuzca vurdurabilirsin. Shift Lock Relaese denen bir durum mevcut. Bu kimi araçta göz önünde kolay erişilebilinir bir yerde.

Misal ilgili pakete sahip Hyundai araçlarda vites konsolunun sol üst köşesindedir.
Gallery_17_hyundai_santa_fe_xl_06100.jpg

Nasıl oluyor o peki? Sakın 90 beygirlik arabanın motoruna hakim olmak falan deme.
Araba ister 65 beygir olsun ister 300 beygir olsun. Manuel zevktir. Vitesler arasında geçiş yapmak keyiflidir.

Kişisel görüş tabi bu. Bana göre özellikle yoğun trafikli yerlerde tam bir amelelik. Dur kalk yapmaktan felç olan sol bacağı söylemiyorum bile.
Kişisel görüş. İsteyen manuel alır isteyen otomatik. Kesinlikle amelelik değil. Zamanla alıştıkça çok keyifli oluyor. Manuel vites ve mekanik el freni kombinasyonu çok iyi.

Yeni konular

Geri
Yukarı