Manuel ve otomatik vites arasındaki fark

Otomatik vites arabanın yakıtını yükseltir.

Belki 20 sene önce cikan arabalar öyledir ama artik efficient dynamics (yanlis anlamayin sansimanla alakasi olmayan bir teknoloji bu) diye bir tabir girdi hayatimiza. Yani otomatik vites fazla yakar diye bir sey yok, hatta cogu teknolojilerle daha az yakar. Tek dezavantaji manuel sanzimalara oranla bir tik daha pahali olmasidir ki sanziman öyle kolay kolay bozulmaz yani degismesine gerek yok. 10 seneyi geckindir manuel vites kullanmiyorum ben, aldigim tüm arabalar otomatik vitesli :)

BMW pek sevmediğim hatta son araba alma maceramda 3 farklı aracını da denedikten sonra fikrimin daha da aynı olduğu bir marka
Hangi modellerini denediniz ve neyini begenmediniz acaba?

Sevgiler :)

Son düzenleme:
Hangi modellerini denediniz ve neyini begenmediniz acaba?
Yeni BMW 1 artık bir BMW değil, önden çekişe geçmesiyle herhangi bir araba olmuş. Yol tutuş karakteristiği çok daha farklı hale gelmiş, uzun ve hızlı virajlardaki yol tutuş çok iyi ancak kısa ve ani manevralarda arka taraftaki kopma ani oluyor. Bir de aracın yuvarlanma (yatma) hissiyatı olması gerekenden biraz fazla ani manevralarda. Arka taraf yaşam alanı eski nesline göre daha iyi ama gene de rakiplerinin gerisinde. Mercedes A serisi bu nesilde bence daha iyi durumda.

BMW X1 ve X2 kullandım. Öncelikle X2'yi hemen bir kenara atıyorum çünkü o rezil, güçsüz dizel motorla deneyebildim. Arkadaş bana hızlan diyor ama bilmiyor ki o sırada gaz pedalına basmaktan neredeyse tabanı deleceğim. :D Yol tutuş karakteristiği SUV/Crossover için iyiydi ama sportif tasarım için arka yaşam alanından biraz fedakarlık yapılmış.

BMW X1'i beğenmediğimi söylemem aslında, gayet olması gerektiği gibi C sınıfı bir SUV ancak BMW alırken 140 beygirlik motorla almak tuhaf değil mi? Dış görünüm olarak bence gayet güzel ancak kokpit için kesinlikle aynısını söyleyemem, 2020 yılında o kadranlar ila BMW'yi Allah affetsin diyorum. Tasarım anlamında kokpit hayal kırıklığı bence. Koltuklar biraz sert, süspansiyonlar da biraz sert bu yüzden ilk hedefi konfor olan birinin tercih listesinde öncelikli olmaz. Ayrıca arka kısımdaki konfor benim istediğim gibi değil, koltuk ergonomisi biraz sportif tarafta ancak bazı insanlar için uzun yolda rahatsızlık verecek bir koltuk seçilmiş.

Bir de Türkiye'de sadece motor konusunda değil donanım anlamında da çok kötü bir durumdayız. Standart olması gereken şeylerin çoğu opsiyonel ve o opsiyonları pakete eklettiğinde fiyatı %20-25 civarı artıyor ki kimse kusura bakmasın BMW 1 ve BMW X1 opsiyonlu fiyatlarla gayet iyi olan diğer araçlara karşı %35 civarı daha pahalıyken o farka değecek tarafı yok.

Ben de isterdim araba için ayıracağım bütçe ile BMW 3 ya da X3 alayım ama giriş düzeyi modellerle yetinmek durumundayken Türkiye'de BMW bu motorlar ve gelen paket donanımlarla BMW mantıklı olmuyor. Burada 62 bin € paraya sizin oradaki donanımların bazılarına sahip olmayan BMW 3 satılıyor hem de 170 beygirlik motorla... Maalesef Almanya'daki tecrübeyi burada yaşayamıyoruz.

BMW X1 ve X2 kullandım. Öncelikle X2'yi hemen bir kenara atıyorum çünkü o rezil, güçsüz dizel motorla deneyebildim.

Demek ki tamamen zevk meselesiymis :)
X1 (F48) kasa arac kullaniyorum 1 senedir bahsettigin sikintilarin hicbirini yasamadim, X1 Xdrive18D tam olarak belki siz Sdrive kullandiginiz icin tatsiz bir deneyim olmus olabilir. Dört cekislinin tadi baska malum. X2 yani F39 kasa olanlar benim de hosuma gitmedi bence X1'den tek artisi ic yalitiminin daha iyi dolayisiyla sessiz olmasi.

10-12 senedir isim dolayisiyla her 6 ayda bir sifir araba (Leasing) cekiyorum ben ve sürekli BMW marka. Yani kullanmadigim modeli kalmadi diyebilirim (5'lik, 7'lik, Z4 hatta yakinda yeni 1'lik F40 deniyecegim) BMW'nin. Öyle motordan, sanjimandan pek anlamam, ama kaporta, spor araba hissiyati ve konfor diyince BMW'nin üzerine tanimam ha bir de AUDI :)

Not: BMW Regensburg'da calisiyorum, o yüzden yani.

Bahsettiğim bir sorun yok ortada, markaların kendi doktrinlerinden dolayı oluşan farklılıklar var. Bu yüzden bu kadar fazla sayıda marka var, insanların farklı tercihleri olmasa tek bir marka ile devam ederdi otomotiv sektörü. Bu arada biraz standart dışı omuzlara, göğüs kafesi genişliğine ve baldırlara sahip biri olarak BMW koltukları benim için rahat değildi. Benden sonra arkadaşım test sürüşü yaptı, arkada oturdum ve o sırada pek rahat değildim. Mesela herkesin konforunu övdüğü C5 Aircross'un arka koltuklarında yolculuk da pek iyi değil 2 kişi iken. Çünkü 40-20-40 değil, 33-33-33 koltuk alanı olduğundan dolayı biraz standart dışı bir kişi daha düşük konforla seyahat ediyor.

Burada dizel olan versiyon 116 beygir! BMW alıyorsun ve dizelde 116 beygir, benzinli alıyorsun 140 beygire muhtaç kalıyorsun. Bu sınıftaki arabalarda premium hissi zaten pek yok, belki birkaç materyal seçimi farkından dolayı biraz daha iyi hissettiriyor o kadar.

Konfor diyince BMW'nin üzerine tanimam.
BMW işin sportif tarafında yalnız daha iyi konfor sunan premium ve premium olmayan markalar var. Özellikle İngiliz otomotiv gazeteci/dergicilerine yorumlarında güveniyorum çünkü onların sistemindeki gelirler bunları satın alan bir kitle tarafından sağlanıyor çok büyük oranda. Mercedes S serisi varken konforda BMW'nin üstüne tanımam demek biraz tuhaf geldi.

BMW 3 konusuna gelelim, Almanya'da üst donanımla ve 374 beygir motorla aldığın araba burada bir sürü donanım eksik olarak ve 170 beygirlik motorla satılıyor. İkisi de 62 bin € civarında bir fiyatta zaten bu bile Türkiye'de almamak için bir neden oluyor.

Not: BMW Regensburg'da calisiyorum, o yüzden yani.
İşte bu kısım objektif yaklaşımda bir şüphe oluşturur. :D
Sürekli BMW marka.
Tek bir markaya bağlı kalmak iyi bir şey değil. Bence diğer markalara da biraz bakın. Çoğu markanın kendine göre bir hissiyatı var.

Son düzenleme:
Arkadaşlar konu hort olacak ama yeni sistemde ehliyet alır iken otomatik için mi yoksa manuel için mi diye soruyorlarmış doğru mu?

Manuel amele işidir. Otomatik alırsın keyfine bakarsın. Gelişmiş ülkelerin hiç birinde doğru düzgün manuel araba göremezsin. Bizim Türk milleti 90 beygir arabası var neymiş motorun gücünü daha iyi hissediyormuş manuel olunca vs vs saçma sapan bahaneler. Hele İstanbul trafiğinde manuel tam eziyet. Bunun dışında yakıt konusu eskide kaldı artık.

Teşekkür ederim ben otomatik tercih ederim bas gitsin düz yolda 🤣 bu arada ehliyet yaşı kaç idi hocam?

18

Manuel amele işidir. Otomatik alırsın keyfine bakarsın. Gelişmiş ülkelerin hiçbirinde doğru düzgün manuel araba göremezsin. Bizim Türk milleti 90 beygir arabası var neymiş motorun gücünü daha iyi hissediyormuş manuel olunca vs. Saçma sapan bahaneler. Hele İstanbul trafiğinde manuel tam eziyet. Bunun dışında yakıt konusu eskide kaldı artık.

Biraz saçma bir bakış açısı otomatik ehliyeti alırsan manuel kullanamıyorsun para var diyorsan orası ayrı.

Geri
Yukarı