Manuel ve otomatik vites arasındaki fark

Araba konusunda farklı yönelimleri olanlar manuel kullanır. Motorun gücünü hissetmek, vites kolu fetişi olmak gibi durumlar mesela. Ama ben araba ile büyümedim. O tarz geçmiş bağlantılarım veya yönelimlerim yok. Debriyaj pedalının kavrama noktasıyla uğraşmak ve sürekli bir elinin vites kolunda olması hoş değil. Ehliyet alırken manuel aldım fakat kesinlikle çekilecek dert değil. Kullanmak istesem direkt olarak otomatik vites kullanırım.

Araba konusunda farklı yönelimleri olanlar manuel kullanır. Motorun gücünü hissetmek, vites kolu fetişi olmak gibi durumlar mesela. Ama ben araba ile büyümedim. O tarz geçmiş bağlantılarım veya yönelimlerim yok. Debriyaj pedalının kavrama noktasıyla uğraşmak ve sürekli bir elinin vites kolunda olması hoş değil. Ehliyet alırken manuel aldım fakat kesinlikle çekilecek dert değil. Kullanmak istesem direkt olarak otomatik vites kullanırım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

:D

Mercedes S serisi varken konforda BMW'nin üstüne tanımam demek biraz tuhaf geldi.
Ya illaki alinabilecek cok daha konforlu arabalar var (paradan haber ver derler ya) ama konfor bile maalesef göreceli bir kavram. Kimine göre yumusak koltuklar konforken, kimisine göre viraj alirken saga sola arabanin seni yaslatmamasi konfor falan. Bence BMW bu konuda cok güzel bir ortalama tutturmus. BMW 5, 7 ve üzeri serisini kullandiniz mi bilmiyorum ama bildigin salon gibi rahat :)
İşte bu kısım objektif yaklaşımda bir şüphe oluşturur. :D
Evet bu konuda hak veriyorum uzun senelerdir calistigim icin biraz bagimlilik yapti bende, toz kondurmuyorum :)
Tek bir markaya bağlı kalmak iyi bir şey değil. Bence diğer markalara da biraz bakın. Çoğu markanın kendine göre bir hissiyatı var.
BMW harici Audi ve Mercedes kullanmisligim var. Ama ister inanin ya da inanmayin bana BMW hissini bana yasatan tek marka Skoda oldu hatta Skoda Karoq modeli. Tatli sert bir direksiyonu var ve sürüs hissiyati X3 ile hemen hemen ayni. :)

Sevgiler :)

Manuel hamallık debriyaj olmasa neyse diycem. Çift kavramalı otomatik vites tek geçilir. Bende EDC 120 HP turbo Clio var 0-100 9.4 SN. Örnek yeni Passat alıcaksan DSG alınır 150 turbo benzinli. Dizel alınmaz.
Ailem GLA düşünüyordu vazgeçirdim küçük çünkü. Audi A4 S-tronic falan bakılabilir onun yerine ama çok pahalı tabi. Bence verilmez o paralar. Manuel ve dizel öldü artık veya ölmeye başladı.

Manuel amele işidir. Otomatik alırsın keyfine bakarsın. Gelişmiş ülkelerin hiç birinde doğru düzgün manuel araba göremezsin. Bizim Türk milleti 90 beygir arabası var neymiş motorun gücünü daha iyi hissediyormuş manuel olunca vs vs saçma sapan bahaneler. Hele İstanbul trafiğinde manuel tam eziyet. Bunun dışında yakıt konusu eskide kaldı artık.
Burda manuel kullananlara amele diyemessin. Herkesin kendi zevkidir. Kia Pro Ceed 1.6 GT 300HP olmasına rağmen manuel olarak üretiliyor. Yeni M3 450 HP ve hala manuel üretiliyor. Profesyonel Ralli vb. sporların araçlarıda manueldir. Bunun bir sürü örneği var. Manuel aracı tamamen kendi kontrolunde hissedebilirsin ancak otomatik için işler öyle değildir.
Manuel hamallık debriyaj olmasa neyse diycem. Çift kavramalı otomatik vites tek geçilir. Bende EDC 120 HP turbo Clio var 0-100 9.4 SN. Örnek yeni Passat alıcaksan DSG alınır 150 turbo benzinli. Dizel alınmaz.
Ailem GLA düşünüyordu vazgeçirdim küçük çünkü. Audi A4 S-tronic falan bakılabilir onun yerine ama çok pahalı tabi. Bence verilmez o paralar. Manuel ve dizel öldü artık veya ölmeye başladı.
İlerde Clio aracın düşük hacime takılan turbo yüzünden kol çıkarınca çok dert çekersin. Düşük hacimli araçlara turbo takılmaz. Düşük hacimli motorlar turbo sisteminin geri dönütünü kaldırmaz. Sanayide bir sürü turbo benzinli kol çıkarmış Clio var. Dizel motorlar düşük hacim olsa bile turbo sisteminin geri dönütünü çok rahatça kaldırırlar. Düşük hacim benzinli motora turbo sistemi eklenirse "Renault" diye bir markada iç açıcı sonuçlar oluşmaz.

Manuel aracı tamamen kendi kontrolunde hissedebilirsin ancak otomatik için işler öyle değildir.
Otomatik aracı da kendi kontrolünde hissedebilirsin, yapacağın tek şey aracı sürüş modunda değil manuel vites değiştirme modunda kullanmak. Sadece debriyaj yok ama vitesleri ve devirleri sen belirliyorsun. Bu arada debriyajsız manuel mi olur deme, var. Manuel viteslerde de debriyajsız teknoloji mevcuttu hatta şimdi üretime geçirildi sanırım Kore grubunda.

Profesyonel Ralli vb. sporların araçları da manueldir.
Onlar için direkt manuel demek pek doğru değil, onlar sıralı vitestir. Manuellerdeki gibi vites dişlililerini vites kolu yardımıyla vites yolundan geçirerek değiştiremezsin. Onlarda olan sistem de aslında otomatik sistemlerin manuel kullanımlarına benzer şekilde vites kolunu/kulakçığı üst/alt vites seçeneğine göre sırayla yükseltip alçaltır. O şanzımanlarda 2. vitesten bir anda 5. vitese geçemezsin, birbirini takip etmek zorundadır.

Kia Pro Ceed 1.6 GT 300HP olmasına rağmen manuel olarak üretiliyor. Yeni M3 450 HP ve hala manuel üretiliyor.
İşte bu arabalar ile manuel keyifli olabilir ancak 80-90 beygirlik fındık kadar motorlarla manuelden keyif alıyorum denmesi komik. :D Yalnız unutmamanız gereken bir şey var, herkes profesyonel sürücü değil ve beygir gücü arttığı zaman manuel kullanım giderek zorlaşır. Bundan dolayı artık çoğu süper spor otomobil manuel ile gelmiyor, artık güçler çoğu kişinin kontrol edebileceği düzeyin çok üzerinde.

Burda manuel kullananlara amele diyemezsin. Herkesin kendi zevkidir.
Bu konuda haklısın ancak dediğim gibi şimdiki otomatik vitesleri 15-20 yıl öncekiler gibi görmemek lazım. Artık kontrolü sürücüye verebilen, daha az yakan ve çift kavramalılar hariç daha az sorun çıkaran bir yapıya geldiler son 5-10 yılda.

Son düzenleme:
İşte bu arabalar ile manuel keyifli olabilir ancak 80-90 beygirlik fındık kadar motorlarla manuelden keyif alıyorum denmesi komik.
80-90 beygirlik fındık kadar motorlarda otomatik daha iyidir. Manuel kullanırsan bayılma vb dertlerle uğraşırsın. Ancak güçlü araçlarda manuel kullanmak daha hoş olur "Kişiye Göre".
Bu konuda haklısın ancak dediğim gibi şimdiki otomatik vitesleri 15-20 yıl öncekiler gibi görmemek lazım. Artık kontrolü sürücüye verebilen, daha az yakan ve çift kavramalılar hariç daha az sorun çıkaran bir yapıya geldiler son 5-10 yılda.
DCT şanzımana sahip Kia Ceed vardı 2015 136hp güce sahipti. O zevki alabiliyordun sağlayabiliyordu. Ancak CVT gibi scooter şanzımanından performans beklemek yanlış olur. CVT ekonomik olabilir, sorunsuz ve hafif olabilir ancak performans yönünde eksileri fazladır.

Otomatik daha çabuk arıza veriyor diye bir genelleme mevcut. Bu doğru mu?

Çift kavramalar sıkışık trafikte ısınma sorunu nedeni ile beyin arızaları verebilir. Bu arıza aracın yokuştayken yokuşu algılamaması, 1'den 2'ye geç geçmesi olarak ortaya çıkar. Genel olarak sorunlu olduğu söylenemez

Ancak güçlü araçlarda manuel kullanmak daha hoş olur.
Ne kadar güçlü? 700-800 beygirlik bir arabayı manuel kullanmak pek olacak iş değil, 300-400 beygir olsa ben de zevk alabilirim belki. :D Güçlü araba da alsam ben ZF gibi hızlı vites geçişi yapan otomatik tork konvertörlü şanzıman tercih ederim açıkçası. Manuel kullanmak istediğimde de sol ayağımı ağrıtmam, kulakçıklarla vites/devir seçimini yapmayı tercih ederim. (Biraz rahatına düşkün biriyim de.) :D

CVT ekonomik olabilir, sorunsuz ve hafif olabilir ancak performans yönünde eksileri fazladır.
CVT'nin sorunsuzlukla pek alakası yok. Kasnak hataları az değil, tamir yerine çoğu zaman şanzıman değişimi tercih ediliyor servislerde. CVT'nin asıl sorunu aslında performanssızlık değil, belli bir tork düzeyinin altındaysa kasnak sistemi arabayı gayet yürütüyor ama diğer tip şanzımanlardaki gibi her viteste yüksek devirle ivmelendirmek yerine bunu doğrusal yaptığı için ölü bir his veriyor. Açıkçası tercih etmem CVT şanzımanı fakat konfor bakımından iyidir gene de.

Yeni konular

Geri
Yukarı