Markaların Ürün Fiyatına Etkisi Var mı?

Ozsanha

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, yakın zamanda almayı düşündüğüm dizüstü oyun bilgisayarını ararken, aynı parçalara sahip olmalarına karşın bilgisayarların fiyatları arasında oldukça fazla fark olduğunu düşündüm (Bunlar gibi, Asus ROG GL553VE-DM107 Gaming Notebook - incehesap.com ile MSI GE62 7RD(Apache)-840XTR i7-7700HQ GTX1050 - incehesap.com.)
İlk bakışta bunu bunun sadece markadan kaynaklandığını düşündüm ama sonra bilmediğim bazı durumların olabileceğini varsaydım ve merakımı sizinle paylaşmak istedim, umarım ikinci bakışımda yeni bilgiler edinmeme yardım edersiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tabii ki var. Casper neden ucuzken diğer markalar pahalı sanıyorsunuz?
PC'ler sadece ekran kartı, işlemci ve RAM'den ibaret değil. Bunun içerisinde dizayn, kullanılan bileşen kalitesi, soğutma performansı, yazılım desteği, ses kalitesi ve daha birçok şey farkı vardır.

Benim tercihim MSI'dan yanadır. Tecrübeme göre en kaliteli ve en iyi laptoplar MSI'a ait.
MSI her zaman tuzludur, fiyatı muadil özelliklere göre 1000-2000 TL'yi bulan fark içerebilir.
Bütçeniz yok ise MSI almanız gereksiz olur. MSI laptop alacaksanız en az 6000-7000 TL vermelisiniz.

Casper ilk aldığım bilgisayardır kendisi ve o yılları hatırladıkça lanet ediyorum :) Düşün bendeki ve başka insanlarda bıraktığı izlenimleri. Arkadaş Casper kelimesini kullandığı için aklıma bu geldi, başka markalar da vardır. İmaj etkisi Casperın üstümde %100 olumsuz. Ha bir de malzemesi, içerdiği bileşenleri zamanı gelince bir çok markaya kafa tutarsa, çok iyi olursa alınır. Marka kötü ise kendini iyileştirip karşınıza çıkarsa geçmiş şüphelerinizi kenara atmakta fayda var, ne var ki ben Casper'a karşı yapmam ama başka markalara yaparım. Örn. HP markası :) Bunun gibi şeyler. Marka gerçekten önemli ve çok ince eleyip sık dokuma ile alınmalı her ürün.

Bunun en iyi örneği Apple diyebilirim. Teknik donanım ve fiyata bakarsanız donanımın çok üstünde fiyatlara satılıyor. Xiaomi gibi markalar tercih etmek bu anlamda mantıklı oluyor. Mesela MSI yerine Asus veya Dell daha F/P ürünleri satıyor.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı