Mars'a nasıl gidilir?

Her şeyi geçtim ona verecek parayı nereden bulacağız? Yanlış bilmiyorsam Amerika'nın yıllık geliri 11 trilyon Dolardı. Bizim 11-12 katımız. Ki bir de sıfırdan kuracağız yani.

Yapmak istesek yaparız aslında sadece bütçe ve bilim adamı gerekiyor, bunun için de beyin göçünü engellememiz ve beyin göçü almamız gerekiyor ki bu da istendiği anda yapılacak bir şey değil uzun yıllar gerektiriyor. ABD Nasa'ya yıllık 20 milyar dolar kadar bütçe ayırıyor, biz ne kadar ayırabiliriz kendi uzay ajansımız için hiç bilmiyorum.

Iste o en iyi mühendisleri topla Mars'a daha robot bile gönderemez. Aptal olduklari icin degil yanlis anlamayin burada düsünce tarzi önemli. Maalesef hala "Mars'a gidecegiz de bize ne kazandiracak" diye düsünen bir zihniyete sahibiz. (Genel olarak)

Önce kafa yapimizi ve cocuklarimizin kafa yapisini degistirmemiz gerekiyor ki bu asagi yukari 100 sene sürer. :)

Haklısınız ama bu işte o düşünceye sahip kişiler mühendislerden çok parayı sağlayan adamlar bence. Ülkemizde o yatırımı yapacak olan, o güce sahip olan kimse parasını buna harcamayı değerli görmüyor. Ne devlet kurumlarında ne de özel alanda bu sebeple proje başlamıyor. Artık 100 sene sonra Amerika Mars'a koloni kurduktan sonra mitinglerde uzaya çıkacak ülkemiz diyen birisi olur, o da lafta kalır.

Haklısınız ama bu işte o düşünceye sahip kişiler mühendislerden çok parayı sağlayan adamlar bence. Ülkemizde o yatırımı yapacak olan, o güce sahip olan kimse parasını buna harcamayı değerli görmüyor. Ne devlet kurumlarında ne de özel alanda bu sebeple proje başlamıyor. Artık 100 sene sonra Amerika Mars'a koloni kurduktan sonra mitinglerde uzaya çıkacak ülkemiz diyen birisi olur, o da lafta kalır.

Elbette para da cok büyük bir etken ama siz beni anladiniz neden gidemedigimizi ve en iyi ihtimalle bir 100 sene daha Mars'a degil Ay'a bile gidemiyecegimizi. Bazen anlasilmasi zor bir insan oluyorum da ondan söylüyorum :)

Son düzenleme:
Bu konuyu merak ediyorum çünkü bilmem ne ülkesi Mars'a araç yollamış veya ABD ve Çin Mars'a insanlı araç yollamış gibi şeyleri duyunca merak ediyorum. Türkiye neden yapmıyor veya kimse yapmıyorsa Türkiye'den biz yapalım.
Bir kaç hafta önce asosyalim arkadaş bulamıyorum diye konu açan sen değil miydin? Şimdi Mars'a araç yollayacaksın. Büyük gelişim. Ama şöyle bi' şey var. Burası Türkiye , hani şu ittifak güçlerinin karış karış paylaştığı, haçlıların 5 defa saldırdığı, çevresinde terör orgütlerinin dolaştığı, ABD'nin yaptırım uyguladığı, ekonomik krizin olduğu, e durum bu. Dünyan'nın derdi bize yetiyor uzay yerinde dursun.

Para diyenlere cevap, sosyalde ikinci paylaşımın bu mesajı sekizinci dakikadan itibaren izleyin yeter.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

giphy.gif

"Savaş uçaklarını sanayide yapalım yeter ki örneği olsun" internet paylaşımından sonra bu konuya söylenecek pek bir şey yok.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı