Masaüstü neden dizüstünden daha iyidir?

Batu38yl

Zeptopat
Daha fazla  
Herkese selam, bugün soracağım soru neden masaüstü bilgisayar daha iyi? Mesela; benim PC laptop, ekran kartı RTX 3050 ama masaüstü olup ekran kartı daha kötü olan PC'ler daha iyi performans veriyor. Bu neden oluyor?

Dizüstü bilgisayarlardaki ekran kartlarında belirli ve bayağı düşük bir watt sınırlandırması var bu yüzden atıyorum 45 v sınırlı 3050 laptop az güç aldığı için tam performans alamazsınız ama masaüstünde olursa watt bayağı yüksek değerlere çıkabiliyor.

Laptoplardaki kronik sorunlardan birisi wattdır. Mesela 3060 ekran kartın varsa laptoplarda asla tam verimi alamazsın. Masaüstünde ise bu olayın tam tersi 650 wattlık bir masaüstü bilgisayar 3060'ı kolayca çalıştırabilir. Ancak aynı şeyi dizüstü laptoplarda söyleyemeyiz

Herkese selam, bugün soracağım soru neden masaüstü bilgisayar daha iyi? Mesela; benim PC laptop, ekran kartı RTX 3050 ama masaüstü olup ekran kartı daha kötü olan PC'ler daha iyi performans veriyor. Bu neden oluyor?

Birisi büyük bir kart diğeri 5 6 cm yere sığdırılmaya çalışılıyor.

Laptop küçücük birşey olduğu için içerisine büyük donanımlar konulamıyor ama aynısı masaüstü için geçerli değil artısı ne diye sorarsan öğrenci yada iş dünyasında kasayı sırtlayıp götürmek pek mümkün değil onun yerine laptop var işte.

Ayrıca gereksiz laptop vs masaüstü saçmalığına gerek yok yerine göre güzel.

Masaüstü i3 laptopda i7'ye denk gelebilir. Neden çünkü soğutma derdi yok. Dilediği kadar elektrik yani güç verilir.
Gene masaüstü 4070 ile laptop 4070 arasında da dünya kadar fark var. gene konu ısınma, soğutma

1-masaüstü kasalı olduğu için daha geniş bir alana sahip. Hem daha performanslı parçalar kullanılıyor hem de hava akışı daha çok sağlanıyor ve daha hızlı soğuyor.

2-laptoplarda belirli bir watt değerinin üstüne çıkamazsınız ama masaüstünde durum böyle değildir.

Geri
Yukarı