Matematiğe kafam basmıyor

yigidyum

Kilopat
Makaleler
1
Dostlar selam. Bu sene mezuna kaldım ne yazık ki. Dijital oyun tasarımı bölümü istiyorum, zaten oyun vs. yapıyorum. Bazılarınız biliyor beni :) Bu sene bir üniversitede bu bölümü kazandım, fakat üniversiteyi beğenmediğim içi bir sene daha çalışma kararı aldım.

Sorun şu ki, matematiğe cidden kafam basmıyor. Hani oyun yaparken yazdığım kodlar soyuttan somuta geçiş yaptığı için, az çok anlıyordum yazılım matematiğinden. Fakat okul matematiği tamamen soyut. Fizik ve biyoloji gibi somut derslerim gayet iyiyken, matematik ve kimya derslerim yerlerde. Soyut zekam çok iyi çalışmıyor. Cidden azap gibi matematik yapmaya çalışmak benim için. Bir soru anlatılıyor anlıyorum, sonraki soruya geçince kafam yine duruyor.

Dershaneye gidiyorum, ve ailemin parasını, geleceğimi, hayallerimi çöpe atmak istemiyorum. Benim gibi matematikte zorlanıp sonradan bu işi çözmüş arkadaşlar varsa yardımcı olabilir mi? Nasıl bir yol izlemem lazım, kitap öneriniz, YouTube kana öneriniz vs. var mı? Her türlü yardıma açığım. Teşekkürler :)

Hocam eğer soru çözme pratiğiniz yoksa iş zor. Fizik ve biyoloji derslerine ayırdıgınız zamanı azaltıp matematik ve kimya için olan zamanınızı arttırmanız gerek. Ve size zamanında kendi kullandığım bir yöntem vereyim. Herhangi bir işlemi yaparken bile yazarak yapın. Ezberden gitmeyin. İnanın çok işinize yarar. Ama tabii ki size zaman kaybettirme ihtimali yüksektir. Size önerebileceğim YouTube kanalı ise; Hocalara Geldik olabilir. Onların anlatımı cidden hoşuma gidiyor. Kitap olarak da karekök yayınlarını önerebilirim. Diğer yayınlara göre daha zor sorular olduğu için kendinizi daha hızlı ve daha iyi bir şekilde geliştirebilirsiniz. Okul hayatınızda başarılar, umarım istediğiniz yere gelebilirsiniz.

Ben de böyleydim, matematiğe gram kafam basmıyordu. antrenmanlarla matematik serisi ve bayağı azim ile bu işin üstünden geldim. Sorulara kendi çözme yöntemlerini geliştir evde alıştırmalar yap anlamadığın konuyu kendi başına çözmeye çalış baktın çözemiyorsun hocaya sor. Sürekli çalış işin ucunu bırakırsan kaybedersin. Başarılar dilerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Emir Furkan Sinan Zaten sanırım çalışma süremin %60'ını falan matematiğe vermem gerekecek. Ezberden gitmemek bence de daha mantıklı fakat şu aşamada bir soru 5 dakikamı alıyor. Hız arttırmak gerek sanırım. Teşekkürler yanıtın için :)

@403329 O kitap serisini çok met ediyorlar. Hangi siteden almamı önerirsin dostum? Bir bakayım gidip.

@yigidyum, mezun olduğunuzu biliyorum. Ancak demek istediğimi şöyle açıklayayım:

O kitap matematiği hiç bilmeyenler için, haklısınız. Ancak kitap da aşırı derecede çok kolay soruları var. Sınav adına o sorular sizi geliştirmez ayrıca Ekim ayındayız. Kaldı ki rakipleriniz ciddi anlamda çalışıyor hocam, o kitap size zaman kaybettirir sadece. Aktif Matematik'de başlangıç kitabıdır, içiniz rahat olsun. Beni bilen bilir, hiçbir zaman boş kitap önermem. Ben de öğretmenim. Sınava çok öğrenci hazırladım, onlardan deneyimlediğim kitaplar falan olsun bu konu üzerinde biraz bilgiliyim diyebilirim.

Eğer ara sınıf olsaydınız antrenmanlarla matematik çözmenizi önerirdim. Kaldı ki mezunsunuz, bir de Ekim ayı içerisindeyiz. ÖSYM eskisi kadar kolay sormuyor soruları, soruları çok zorluyor. Bu seneki vazolu yaş sorusu mesela, yaş soruları bile artık kolay sorulmuyor. ÖSYM onlarda bile ciddi zorluyor.

Sizin bu süreçte biraz konuyu dinleyip çok soru çözmeniz gerekmekte. Onun için o kitabı gereksiz görüyorum. Aktif matematiği kısa süre içerisinde bitirirseniz size gerekli temeli atacaktır.

@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE Peki benim gibi matematiği sıfır olan biri gerekli çalışmayla AYT matematikten 10-15 net yapacak hale gelebilir mi? Ciddi tereddütlerim var, ders bile çalışmıyorum günlerdir sinirden orayı burayı teklememek için...

@yigidyum, hocam AYT Matematik konularını pek bilemiyorum. Ancak şöyle basit bir hesaplama yapabiliriz:

TYT Matematiğe ciddi emek verseniz 2-3 ay içerisinde 15-20 net yapacak dereceye gelirsiniz. Ocak ayı gibi AYT Matematiğe başlasanız, o arada da TYT Matematiği denemelerle götürseniz bence yapılabilir. Sınavın zorluğuna göre de değişir tabii ki.

Bu sene millet beklediğinin çok çok altında net yaptı ancak sıralaması çoğunun iyi geldi. Dediğim gibi zorsa herkese zor, kolaysa da herkese kolay.

@Emir Furkan Sinan Zaten sanırım çalışma süremin %60'ını falan matematiğe vermem gerekecek. Ezberden gitmemek bence de daha mantıklı fakat şu aşamada bir soru 5 dakikamı alıyor. Hız arttırmak gerek sanırım. Teşekkürler yanıtın için :)

@403329 O kitap serisini çok met ediyorlar. Hangi siteden almamı önerirsin dostum? Bir bakayım gidip.

Amazondan alabilirsin hocam, ben oradan almıştım diğer sitelere göre çok daha ucuzdu.

Yeni konular

Geri
Yukarı