Matematiğe nasıl çalışılmalı?

Hiç bir şey bilmiyorsan matematik ile alakalı; Antremanlarla Matematik 1-2 kitaplarını çöz.
Ardından 345 TY Matematik kitabı ile devam edersin.

Merhaba arkadaşlar. YKS 2021’e hazırlanıyorum. Matematiğim pek iyi değildi. 4 ay önce matematik çalışmaya başlamıştım YouTube’dan konu anlatım videosu izleyip soru çözmeye çalışıyordum. Ama 4 aydır hiç bir gelişme olmadı. Çok verimsiz çalışıyormuşum gibi sanki. Tavsiyeleriniz nelerdir? Nasıl matematik çalışılır?
Şimdi eğer şu an çalışmaya başladıysan bişey olmaz zaten senden onu söyleyeyim. Değilse şöyle diyeyim derse odaklanamama gibi bi durum var. Yani sana bağlı sen ben böyle tam odaklanarak çalıştım diyosan ortada kocaman bir soru işareti var ama çalışamadım diyosan kendini zorla ve testleri videoları boşa kullanma onları tam olarak anlayarak yap

Gülme atmışsıniz ama matematiği seviyorum ve çalışıyorum lisede çok işime yarıyor 9. sınıfa yeni geçtim bana abim öğretmişti o 12 onda ise yarıyor arkadaş yardım istemiş bende söyledim.
Hmm peki uğraşıcam çözemediğim sorunun konu anlatımını dinleyip o soruyu çözmeye çalışacağım yani sorunun çözüm videosunu izlemeyeceğim değil mi?
Aynen öyle bilerek çözmek ve bilmeyerek çözmek var böylece motivasyonda kazanacaksın. 😀

Şimdi eğer şu an çalışmaya başladıysan bişey olmaz zaten senden onu söyleyeyim. Değilse şöyle diyeyim derse odaklanamama gibi bi durum var. Yani sana bağlı sen ben böyle tam odaklanarak çalıştım diyosan ortada kocaman bir soru işareti var ama çalışamadım diyosan kendini zorla ve testleri videoları boşa kullanma onları tam olarak anlayarak yap
Hocam neden bir şey olmayacakmış ben onu anlamadım. Sanki tıp, hukuk mu istiyorum diyorum. Alt tarafı 15 net çıkarayım ayt de yeter diyorum. Odaklanmada biraz sıkıntı yaşıyorum sadece.

Hocam neden bir şey olmayacakmış ben onu anlamadım. Sanki tıp, hukuk mu istiyorum diyorum. Alt tarafı 15 net çıkarayım ayt de yeter diyorum. Odaklanmada biraz sıkıntı yaşıyorum sadece.
Şimdi elinden geleni yapman lazım iş sende. Zaten ana şey çalışmak burda sana başkası veya biz istedigimizi deriz. Ama sen yapmalısın. Kendini zorla. Boşlama sürekli çalış. Bir şekilde odaklan yani sende iş

AYT matı fullemiş biri olarak söylüyorum, eline herhangi bir giriş matematik soru kitabı alıyorsun özellikle 345 TYT AYT her ikisini de öneririm başlangıç için. Ardından Youtube'den sırayla konuları dinleyip, kitabı çözüyorsun. Atıyorum AYT'den parabol konusunu iyice videolardan öğrendin, kitaptaki her testi yapmaya çalışman lazım. Sorularla uğraşmanı öneririm, analitik düşünce yeteneğini arttırır. Artık pes ettiğin çözemediğin sorularında çözümüne bakarsın.

Özellikle YKS sınavında başarılı olmak istiyorsan, programlı ve düzenli çalışman lazım. Kendine günlük belirli bir soru hedefi koymanı öneririm. Bu her insandan insana değişir, buna artık kendi seviyene göre karar verirsin.

0 alt yapın varsa, işin epey zor. Antrenmanlarla matematik kitabını falan önerebilirim. Yöntem değişmiyor zaten konuları öğrenip soru çözüceksin. Bu işin temel noktası bunu her gün belli ölçüde yapman. Devamlılık olmazsa sonuçlar hüsran olur.

Konuyu bilmeden soruyu çözmeye çalış önce çözemeyince cevap anahtarı yerine konu anlatımından bakarak çözmeye çalış yaşım senden küçük ama işe yarar gibime geliyor bilmemek değil öğrenmemek ayıptır sonuçta denemeye değer.
@tarikk78 neden gülme emojisi attınız?

Konuyu öğrenmeden soru çözüp yanlışını görünce motivasyon yerle bir olur da ondan attım:=)
(Ayrıca bir şeyi bilmeden yapmak saçmalık bence) ~bence~

Geri
Yukarı