Matematik hocası çok agresif

Rikaf Adam

Hectopat
Matematik hocamız çok agresif. Dün yaşanmış bir olayı örnek vereyim. Bize birkaç kaynak aldırmıştı. Çoğu kişinin ekstradan kaynağı vardı, oradan çözüyordu. Hoca aldırdığı kaynaklardan ödev vermeyince çoğu kişi yapmıyordu. Geçen hafta pazartesi haftaya denememiz olmasına rağmen bu kitaplardan belli bir üniteye kadar bitireceksiniz dedi. Bu da yaklaşık 500-600 sayfa yapıyordu. O hocadan özel ders alan kişi hariç çoğu kişi ya bitiremedi ya da eksiği vardı, ödevi kontrol ederken sıra bana geldi baktı ödevime ve eksiğimin olduğunu gördü. Sonrasında benimle alakalı olmayan bir olayın suçunu bana atmaya başladı. Sınıftan bazı kişiler sınıftaki diğer kişilerin eşyalarını başkalarının çantasına koyuyordu bu bana da yapılmıştı beden dersinde çantamı pencereye koymuşlardı işte bunu ben yapıyormuşum öyle bir şeyler dedi benimle beraber 2 kişiyi saydı, ikisinden biri özel ders verdiği çocuk, ikisi de yakın arkadaşım. Bunu ikisi yapıyordu fakat ben yapmıyordum açıklamaya fırsat vermedi o gün bitti öyle bugün yine dersimiz vardı. Dün ödev kontrolü olduğu zaman gelmeyenleri azarlamak için tahtaya çıkarttı hepsini azarladı arasından biri çok iyi yüzüyordu zaten sporcuydu ona "senin yüzmene de başlarım adamakıllı dersini çalış." dedi. Daha sonra müdürü çağırdı müdür geldiğinde bana baktı "hocam bunlar da başkalarının eşyasını alıp başka yerlere saklıyor." dedi sonra beni ve dün saydığı bir ismi müdüre söyledi fakat dün ismini saydığı ondan özel ders alan çocuğu müdüre demedi onun yerine rastgele başka bir isim söyledi, açıklamaya çalıştım ben yapmıyorum vs. dinlemedi kes sesini çöp tenekesi dedi sonra sıraya tekme attı. Böyle yarım saat azarladı en sonunda beni istediğiniz yere şikayet edin isterseniz valiliğe şikayet edin dedi ve gitti, sizce ne yapmalıyım burada hocamız suçlu mu? Sizin görüşlerinizi almak istiyorum.

Bu tarz durumda hocalar genellikle beni istediğiniz yere şikayet edin diyerek üste çıkar ancak şikayet ettikten sonra da suspus olurlar. Ek olarak tahtaya çıkıp öyle azarlama hakkı da yok. Velinizi durumu anlatın, yarın okul idaresini bir görsün. Ondan sonra da okul idaresine böyle bir olaya göz yumduğu için hem okul idaresini hem de okulu şikayet edeceğim desin. İdare gerekeni yapar.

Ben öğrenciyken çok yaramazdım. Şimdi öğretmenim. Bu tür şaka ve muzurlukların kimin yaptığını sezsem bile öğrenciyi suçlamam. Senin yaşadığın gibi yanlış suçlamaları yaşadık. O yüzden gözümle görmeden suçlamam, ne sınıfın ne kendimin huzurunu kaçırırım. Benim gibi çocukluğu böyle geçmemiş öğretmen bilmez, empati kuramaz. Bir de bizim zamanımızda öğretmenler böyle kaynak aldırmaz, özel dersle dersi birbirine karıştırmazdı, işin içinde para yoktu. Özel yayın yerine fotokopisini çektirirdi bizim için. İstese alırdık istediği kitabı. Eskilerdeki ilkokul 5'ten sonra gidilen Anadolu Lisesi'nde okuyorduk çünkü. Öğretmenler özel ders verirdi ama anılmak istemezlerdi böyle öğrenci vs. ayırt ediyor denmesin diye.
Bunları gördük, böyle yetiştik. Ama çoğu inek öğrenci de öğretmen oldu ve bunlar yaptığının öğrencilere ne hissettirdiğini bilmiyor. Ya algısı yok ya da umursamıyor. Umursamayan soruşturma vs. ile bu tavırları bırakıyor.
Kanunen okulda özel kaynak, ordan ödev vermek vs. yasaktır. Ha öğretmen, öğrenci ve veli biliyor ki bu kuralı esneterek devlet okulu özel okul gibi özel kurumlarla rekabet edebilir.
Siz öğrenciler için bu çiğneniyor.
En temizi bireysel veli olarak değil, okul aile birliği başkanını da aileniz yanına alsın. O şekilde idareyi sıkıştırsın o öğretmeni. Öğretmen idarenin gözünde başarılı ise pek sıkıştırmazlar. Gazınızı alırlar. Çünkü okul idaresi ve öğrermenler yüz yüzeler günün sonunda. Amacınız, size veya sizin gibi öğrencilere tavrının düzelmesi. Yok adamı sürün, fırçalayın gibi beklentiniz olmasın. Bu beklenti gerçekçi olmaz.
Bu arada iki farklı okulda vekaleten müdürlük yaptım. Tezgahın arkasında da çalıştım.

Son düzenleme:
Kendini ezdirirsen daha fazlasını da hak ediyorsun. Öğretmen diye rencide etmeye de hakkı yok ayrıca. "O gün öyle geçti, sesimi çıkaramadım." eğer kendini savunmazsan ve insanların seni ezmesine izin verirsen ezik bir insan olursun, insanlar senin ezilebileceğini görünce seni daha fazla ezmek isterler. Belki notunu düşük girer kendini ezdirmedin diye fakat en azından gururundan olmamış olursun. Yapmadığın bir şey için biri seni suçluyorsa ve sende sessiz kalıyorsan bu kendini sevmediğin anlamına gelir. Kendini seven insan kendini ne olursa olsun ezdirmez, iftira attırmaz. Aileni de işin içine dahil etsen o hoca kuzu gibi olacak emin ol. Buna şahit oldum çünkü. En sert hocalar çocukların velisi gelince kuzu gibi oluyorlar haklı veya haksız olsalarda. Bunun sebebi ise şu: kimse 1-2 çocuk için memurluğunu riske atmak istemiyor. Mantıklı olan bu yani.

Elinde kanıt yokken kafasına göre ortaya bir şeyler atmak suçtur. Şahit olarak arkadaşınız varsa şikayet etmelisin.

25 kişi var şahit hocam.

Kendini ezdirirsen daha fazlasını da hak ediyorsun. Öğretmen diye rencide etmeye de hakkı yok ayrıca. "o gün öyle geçti, sesimi çıkaramadım." eğer kendini savunmazsan ve insanların seni ezmesine izin verirsen ezik bir insan olursun, insanlar senin ezilebileceğini görünce seni daha fazla ezmek isterler. Belki notunu düşük girer kendini ezdirmedin diye fakat en azından gururundan olmamış olursun. Yapmadığın bir şey için biri seni suçluyorsa ve sende sessiz kalıyorsan bu kendini sevmediğin anlamına gelir. Kendini seven insan kendini ne olursa olsun ezdirmez, iftira attırmaz. Aileni de işin içine dahil etsen o hoca kuzu gibi olacak emin ol. Buna şahit oldum çünkü. En sert hocalar çocukların velisi gelince kuzu gibi oluyorlar haklı veya haksız olsalarda. Bunun sebebi ise şu: Kimse 1-2 çocuk için memurluğunu riske atmak istemiyor. Mantıklı olan bu yani.

Hocam fazla ses çıkarmıyorum çünkü 1 kişi vardı okuldan attırdılar çocuğu dayanamadı artık yani utanmasa küfredecek yani o derece kötü davranıyorlardı.

Acımadan derhal şikayet etmelisiniz. Böyle öğretmen çakmalarına sessiz kalmamak lazım. Ayrıca öğretmene karşı sessiz kalmayıp karşı gelmeniz lazım böyle durumlarda. Yoksa daha da ezerler.

Ben öğrenciyken çok yaramazdım. Şimdi öğretmenim. Bu tür şaka ve muzurlukların kimin yaptığını sezsem bile öğrenciyi suçlamam. Senin yaşadığın gibi yanlış suçlamaları yaşadık. O yüzden gözümle görmeden suçlamam, ne sınıfın ne kendimin huzurunu kaçırırım. Benim gibi çocukluğu böyle geçmemiş öğretmen bilmez, empati kuramaz. Bir de bizim zamanımızda öğretmenler böyle kaynak aldırmaz, özel dersle dersi birbirine karıştırmazdı, işin içinde para yoktu. Özel yayın yerine fotokopisini çektirirdi bizim için. İstese alırdık istediği kitabı. Eskilerdeki ilkokul 5'ten sonra gidilen Anadolu Lisesi'nde okuyorduk çünkü. Öğretmenler özel ders verirdi ama anılmak istemezlerdi böyle öğrenci vs. ayırt ediyor denmesin diye.
Bunları gördük, böyle yetiştik. Ama çoğu inek öğrenci de öğretmen oldu ve bunlar yaptığının öğrencilere ne hissettirdiğini bilmiyor. Ya algısı yok ya da umursamıyor. Umursamayan soruşturma vs. ile bu tavırları bırakıyor.
Kanunen okulda özel kaynak, ordan ödev vermek vs. yasaktır. Ha öğretmen, öğrenci ve veli biliyor ki bu kuralı esneterek devlet okulu özel okul gibi özel kurumlarla rekabet edebilir.
Siz öğrenciler için bu çiğneniyor.
En temizi bireysel veli olarak değil, okul aile birliği başkanını da aileniz yanına alsın. O şekilde idareyi sıkıştırsın o öğretmeni. Öğretmen idarenin gözünde başarılı ise pek sıkıştırmazlar. Gazınızı alırlar. Çünkü okul idaresi ve öğrermenler yüz yüzeler günün sonunda. Amacınız, size veya sizin gibi öğrencilere tavrının düzelmesi. Yok adamı sürün, fırçalayın gibi beklentiniz olmasın. Bu beklenti gerçekçi olmaz.
Bu arada iki farklı okulda vekaleten müdürlük yaptım. Tezgahın arkasında da çalıştım.
Okuldaki bir çok öğretmen de matematik öğretmenimize karşı pozitif değil bazıları nefret bile ediyor olabilir fakat Mozaik Yayınları'nda yazar o yüzden idare öğretmeni başarılı görüyor çoğu öğrenciyle sıkıntı yaşamış biri o yüzden biraz tedirginim şikayet etsek bile sonuç çıkmaz gibi geldi.

Geri
Yukarı