Sayısal Matematik limit sorusu cevabı nedir?

RSK06

Hectopat
Daha fazla  
1703021875936.png

Soru bu şekilde.

Direkt cevaptan ziyade şu videoyu izlersen direkt olarak mantığını güzelce kavrarsın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Direkt cevaptan ziyade şu videoyu izlersen direkt olarak mantığını güzelce kavrarsın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Limit bilmiyorum demedim ki soruda takıldım attım buraya :D

Bu soruyu çözmek için L’Hopital Kuralı’nı kullanabiliriz, çünkü bu ifade belirsiz bir biçimdedir (0/0). Pay ve paydanın türevlerini alarak belirli bir biçime ulaşana kadar devam ederiz, sonra x=0 değerini bu ifadeye yerine koyarak limiti buluruz.

Sorunun çözümü şöyle:

( \lim_{{x \to 0}} \left( \frac{1}{x} - \frac{1}{\sin(x)} \right) \times \frac{1}{x} )

( = \lim_{{x \to 0}} \frac{1}{x} \times \frac{x - \sin(x)}{x \sin(x)} )

( = \lim_{{x \to 0}} \frac{x - \sin(x)}{x^2 \sin(x)} )

L’Hopital Kuralı’nı uygulayalım:

( = \lim_{{x \to 0}} \frac{1 - \cos(x)}{2x \sin(x) + x^2 \cos(x)} )

L’Hopital Kuralı’nı tekrar uygulayalım:

( = \lim_{{x \to 0}} \frac{\sin(x)}{2 \sin(x) + 4x \cos(x) - x^2 \sin(x)} )

x=0 değerini yerine koyalım:

( = \frac{\sin(0)}{2 \sin(0) + 4(0) \cos(0) - (0)^2 \sin(0)} )

( = \frac{0}{2(0) + 4(1) - 0} )

( = \frac{0}{4} )

( = 0 )

Cevap: 0

Bu soruyu çözmek için l'hopital kuralı'nı kullanabiliriz, çünkü bu ifade belirsiz bir biçimdedir (0/0). pay ve paydanın türevlerini alarak belirli bir biçime ulaşana kadar devam ederiz, sonra X = 0 değerini bu ifadeye yerine koyarak limiti buluruz.

Sorunun çözümü şöyle:

( \Lim_{{X \to 0}} \left( \frac{1}{X} - \frac{1}{\sin(x)} \right) \times \frac{1}{X} )

( = \Lim_{{X \to 0}} \frac{1}{X} \times \frac{X - \sin(x)}{X \sin(x)} )

( = \Lim_{{X \to 0}} \frac{X - \sin(x)}{x^2 \sin(x)} )

L'hopital kuralı'nı uygulayalım:

( = \Lim_{{X \to 0}} \frac{1 - \cos(x)}{2X \sin(x) + x^2 \cos(x)} )

L'hopital kuralı'nı tekrar uygulayalım:

( = \Lim_{{X \to 0}} \frac{\sin(x)}{2 \sin(x) + 4X \cos(x) - x^2 \sin(x)} )

X = 0 değerini yerine koyalım:

( = \Frac{\sin(0)}{2 \sin(0) + 4(0) \cos(0) - (0)^2 \sin(0)} )

( = \Frac{0}{2(0) + 4(1) - 0} )

( = \Frac{0}{4} )

( = 0 )

Cevap: 0

Bune hocam?

Selam Dostum,
Calculus unutmuş olabilirim (4 yıl geçti sonuçta ve soruyu 5 dakika yaptım. İşlem hatası olabilir.) Sonucun doğruluğunu lütfen kontrol ettir. Yanlış ise beni lütfen bilgilendir. Kimseye hatalı bilgi vermek istemiyorum.
IMG_20231220_153415.jpg

Konuya hakim bir kişiye kontrol ettir. Sorunun yapılışını merak ettim. Takip etmeye çalışacam.

Son düzenleme:
Selam dostum,
Calculus unutmuş olabilirim (4 yıl geçti sonuçta ve soruyu 5 dakika yaptım. İşlem hatası olabilir.) sonucun doğruluğunu lütfen kontrol ettir. Yanlış ise beni lütfen bilgilendir. kimseye hatalı bilgi vermek istemiyorum.
Eki Görüntüle 2059028
Konuya hakim bir kişiye kontrol ettir. Sorunun yapılışını merak ettim. Takip etmeye çalışacağım.

Ya açıkçası bu cevaba ulaşanlarda var, ln alıp cevabı 1 bulanda var. Iki islemde de hata yok ne oldugunu anlamadim cevabjn açıkçası.

Geri
Yukarı