Matematikte paydayı 0 alma

Hocam yani payda 0 olunca hiçbir şey değişmiyor. 10 kişi var diyelim. Bu 10 kişiye pastadan pay vereceğiz ama kimse pastadan pay istemedi. Pasta olduğu gibi kalır. Yani cevap 0. :D

Hocam yani payda 0 olunca hiçbir şey değişmiyor. 10 kişi var diyelim. Bu 10 kişiye pastadan pay vereceğiz ama kimse pastadan pay istemedi. Pasta olduğu gibi kalır. Yani hiçbir şey oldu yani cevap 0. :D

Hayır hocam mantık şu fakat herkes aynı şeyi yazmış siz dahil. Mesela elimde 100₺ var. Ve karşımda insanlar var. Ben bu yüz liranın içinden sıfır lirayı versem bile sayı eksilmeyeceği için bu işlemi sonsuza kadar yapabilirim. Zaten bölme çıkartmanın bir çatallaması. Umarım anlatabilmişimdir.

Hayır hocam mantık şu fakat herkes aynı şeyi yazmış siz dahil. Mesela elimde 100₺ var. Ve karşımda insanlar var. Ben bu yüz liranın içinden sıfır lirayı versem bile sayı eksilmeyeceği için bu işlemi sonsuza kadar yapabilirim. Zaten bölme çıkartmanın bir çatallaması. Umarım anlatabilmişimdir.
Ama siz olmayan bir şeyi veriyorsunuz. Yani verdiğin hiçbir şey yok. 100 TL hiçbir şekilde bölünmüyor. 100 TL olduğu gibi kalıyor. ''Yok'' kelimesi bile bu durumu açıklıyor aslında. :D

(Lütfen dalga geçmeyin.) Arkadaşlar benim kafama takılan bir soru. Yıllardır düşünüyorum. Mesela diyelim X kişisinin 13 Türk lirası var. Ben ondan 0₺ istedim. Hayali olarak bana bu parayı sürekli verebilir, değil mi? Bu da sonsuza dek gider. Yani bir sayıyı 0'a bölünce bana göre sonsuz olur. Gelin beyin fırtınası yapalım.

Hayır. Bana bunu yapma. hiçbir zaman matematiği böyle derinlemesine düşünmedim.

Sayı/0=Sonsuzdur. Bir sayıyı ne kadar küçük bir sayıya bölersek sayı o kadar büyür. bu değer 0.0000000....1 gibi bir sayı olursa sayı o kadar büyür yani ''sonsuza doğru'' gider. Sonsuz burada limittir.

Yeni konular

Geri
Yukarı