Mavi ekran verdiren Windows 10 hatası çözüldü!

Merhaba arkadaşlar. Hatırlarsanız 17 Ocak 2021'de Windows 10'da sistemin mavi ekran vermesine neden olan bir hata bulunmuştu. Hatta bu hata hakkında bir konu da açıldı;

Daha detaylı bilgi isteyenler yukarıda linkini attığım konuya bakabilirler. Fakat özeti şuydu; \\.\GLOBALROOT\Device\ConDrv\KernelConnect yolunu açmaya çalıştığınız zaman bilgisayar mavi ekran veriyordu. Yani daha önceden Windows 95 ve 98'de yer alan C:\con\con bug'ına çok benziyordu.

Dün akşam Microsoft tarafından yayınlanan yeni Şubat 2021 Windows 10 güvenlik güncellemeleri ile bu sorun nihayet çözüldü.

İlk olarak bu bug'ın çözüldüğünü Microsoft'un Security Update Guide portalında gördüm. Açığın sayfası bu;

Sonra ise BleepingComputer da bu haberi yaptı;

Bu durumu görünce ben de deneyeyim dedim ve bu bug'ın çözüldüğünü doğruladım.

Güncellemenin kodu Windows 10 2004 veya 20H2'de KB4601319, 1909'da KB4601315, 1809 (sadece Enterprise ve Education sürümleri için geçerli) ve Windows Server 2019'da KB4601345, 1803'te ise KB4601354 (aynı 1809 gibi sadece Enterprise ve Education sürümleri için geçerli) olarak geçiyor. Kullandığınız sürüme göre uygun olan güncellemeyi bir an önce yüklemenizi tavsiye ederim.

Eğer Windows 10 20H2 kullanıyorsanız bu güncellemeyi yüklediğinizde işletim sistemi derleme numarası 19042.804 olacaktır;
windows 10 20h2 19042.804 winver.png

Eskiden dediğim gibi bu yola erişmeye çalışınca bilgisayar mavi ekran veriyordu. Artık bahsi geçen yola erişmeye çalıştığınızda sistem mavi ekran vermiyor. Sadece "Element not found" diye bir hata mesajı çıkıyor;
condrv mavi ekran bug'ı çözüldü.png

Microsoft'un bu bug'ı düzelttiğine sevindim. Eğer Windows 10 kullanıyorsanız sürekli yeni çıkan güncellemeleri yüklemenizi tavsiye ederim.

Şu duvar kağıdını netliği bozulmadan alma şansım var mıdır? :)
Teşekkürler bu arada.
Duvar kağıdını kendim yaptım. Link ise şurada;
Denedim o kodu. Şimdi yeniden başladı. Ne yapayım? :DEki Görüntüle 873526
KB4601319 güncellemesini yükledin mi? Eğer yüklemediysen bu hatayı alman normal. Dediğim gibi ben KB4601319 güncellemesini yükledikten sonra denedim ve sadece "Element not found" hatası verdi.

Duvar kağıdını kendim yaptım. Link ise şurada;

KB4601319 güncellemesini yükledin mi? Eğer yüklemediysen bu hatayı alman normal. Dediğim gibi ben KB4601319 güncellemesini yükledikten sonra denedim ve sadece "Element not found" hatası verdi.

Bunu yeni sistemimde deneyerek kumar oynamış gibi hissediyorum :)
PC açıldı, ne yapayım şimdi?

Peki NTFS hatası? Onu da deneyebilir misiniz, çözülmüş mü diye :D :)?
Microsoft Security Update Guide portalında NTFS hatasının çözüldüğüne dair bir bilgi göremedim maalesef. Onu şimdilik deneyemem.

Minidump dosyasını atarım bir arkadaşıma. Neden vermiş merak ettim doğrusu :)
condrv.sys Tasarlandığında sorgulandığında ne yapacağı tanımlanmamış. NT çekirdeğinde olan bir işlem olduğu için (konsol sürücüsü) bu durumda Windows ne yapacağını bilemiyor. Bu yüzden çözümü sistemi kapatmakta buluyor.

Mavi ekran verdi. Şimdi bir daha deniyorum.
Şu rehberi uygulayın. Mavi ekran aldığınız için. Sistem dosyalarını doğrulayan bir CMD kodu.
Microsoft Security Update Guide portalında NTFS hatasının çözüldüğüne dair bir bilgi göremedim maalesef. Onu şimdilik deneyemem.
Diski riske atmaya değmez. 😉

Yeni konular

Geri
Yukarı