Mavi ekran verdiren Windows 10 hatası çözüldü!

Merhaba arkadaşlar. Hatırlarsanız 17 Ocak 2021'de Windows 10'da sistemin mavi ekran vermesine neden olan bir hata bulunmuştu. Hatta bu hata hakkında bir konu da açıldı;

Daha detaylı bilgi isteyenler yukarıda linkini attığım konuya bakabilirler. Fakat özeti şuydu; \\.\GLOBALROOT\Device\ConDrv\KernelConnect yolunu açmaya çalıştığınız zaman bilgisayar mavi ekran veriyordu. Yani daha önceden Windows 95 ve 98'de yer alan C:\con\con bug'ına çok benziyordu.

Dün akşam Microsoft tarafından yayınlanan yeni Şubat 2021 Windows 10 güvenlik güncellemeleri ile bu sorun nihayet çözüldü.

İlk olarak bu bug'ın çözüldüğünü Microsoft'un Security Update Guide portalında gördüm. Açığın sayfası bu;

Sonra ise BleepingComputer da bu haberi yaptı;

Bu durumu görünce ben de deneyeyim dedim ve bu bug'ın çözüldüğünü doğruladım.

Güncellemenin kodu Windows 10 2004 veya 20H2'de KB4601319, 1909'da KB4601315, 1809 (sadece Enterprise ve Education sürümleri için geçerli) ve Windows Server 2019'da KB4601345, 1803'te ise KB4601354 (aynı 1809 gibi sadece Enterprise ve Education sürümleri için geçerli) olarak geçiyor. Kullandığınız sürüme göre uygun olan güncellemeyi bir an önce yüklemenizi tavsiye ederim.

Eğer Windows 10 20H2 kullanıyorsanız bu güncellemeyi yüklediğinizde işletim sistemi derleme numarası 19042.804 olacaktır;
windows 10 20h2 19042.804 winver.png

Eskiden dediğim gibi bu yola erişmeye çalışınca bilgisayar mavi ekran veriyordu. Artık bahsi geçen yola erişmeye çalıştığınızda sistem mavi ekran vermiyor. Sadece "Element not found" diye bir hata mesajı çıkıyor;
condrv mavi ekran bug'ı çözüldü.png

Microsoft'un bu bug'ı düzelttiğine sevindim. Eğer Windows 10 kullanıyorsanız sürekli yeni çıkan güncellemeleri yüklemenizi tavsiye ederim.

Eki Görüntüle 873557
Emin misiniz hocam 17 dk geçti neredeyse.
Hayır. Olay sistem mavi ekrana düştüğünde oluyor. Mavi ekranı aldığınızda %'lik bir sayaç var. O sayaç %100 olmadan kapatırsanız dosya hiç bir zaman oluşmaz. Zaten %100 olduğunda sistem kendini otomatik olarak yeniden başlatıyor.

Hayır. Olay sistem mavi ekrana düştüğünde oluyor. Mavi ekranı aldığınızda %'lik bir sayaç var. O sayaç %100 olmadan kapatırsanız dosya hiç bir zaman oluşmaz. Zaten %100 olduğunda sistem kendini otomatik olarak yeniden başlatıyor.
Zaten kendi kendine yeniden başladı bu kod muhtemelen minidump dosyası oluşturmuyor genellikle.
Eminimde sizinkinde dosya böyle kalacak gibi. Memory Dump dosyası var mı?
Var hocam fakat atmama gerek olduğunu düşünmüyorum zaten o kodu yazınca mavi ekran vermesi normal idi bende denedim ve verdi.
Normalde sistem mavi ekran vermiyor zaten.

Zaten kendi kendine yeniden başladı. Bu kod muhtemelen minidump dosyası oluşturmuyor genellikle.
C:\Windows Bu konumda altlarda bir yerde MEMORY.DMP dosyası olması gerekiyor. Ama boyutu büyüktür. (Yaklaşık 1 GB) Eğer yükleyebilirseniz o dosyayı gönderin. (Ben bu kodu denediğimde bende minidump dosyası oluştu.)

Geri
Yukarı