İnceleme Maxtor CTG8 4 gr Termal Macun

Merhaba. Hakkında hiçbir incelemeye rastlamadığım ve merak ettiğim bir termal macun incelemesiyle karşınızdayım. Bir süredir forumda termal macun önerisi isteyen arkadaşlara rastlıyorum ve bildiğiniz üzere çoğunlukla Arctic MX-4 tavsiye ediyorlar. Ben de halihazırda bir MX-4 kullanıcısı olarak bu konuya bir açıklık getirmek istedim.

1.jpeg
2.jpeg

Kutunun üzerinde 12.8 W/m-k iletkenlik değerine sahip olduğu yazıyor. En çok tartışma konusu olan da buydu. Kimileri bu değer biraz şans işi üründen ürüne farklılık gösterebiliyor demiş.

Test yaparken kullandıklarım;
-Frisby FC-9320 Mesh Kasa
-Be Queit Pure Rock 4 ısıl borulu kule tipi soğutucu

Kasanın normalde 3 adet önde giriş ve 1 adet arkada egzoz fanı bulunmakta. Lâkin ben Zaus ZR-100 adlı kasa fanını egzoz kısmına, önceden egzoz fanı olan fanı da üst kısma ekledim yani toplamda 2 egzoz, 3 giriş fanı bulunmakta.

Kullandığım işlemci, Ryzen 5 3600X. Voltaj ve frekans ayarlarım ise şu şekilde; 1.2 V base, +0.15 V offset voltage, 4.3 GHz. Diğer sistem bileşenlerim;
ASUS B450M Dragon
Teamgroup 8x2 16 GB 3200 MHz RAM bellek
ASUS Dual Evo OC RTX 2060 6 GB
Sharkoon SHP650 v2 Güç Kaynağı
Adata Swordfish 512 GB M.2 SSD

Test için Cinebench R23'ün çoklu çekirdek testini kullandım ve HWINFO64 yazılımı üzerinden sıcaklıkları takip ettim. Sonuçlar şu şekilde;

Arctic MX-4
-Maksimum sıcaklık 77.6 derece.
-Boştaki sıcaklık 43 derece.
-Çoklu çekirdek puanı, 9892.

Maxtor CTG8
-Maksimum sıcaklık 73.8 derece.
-Boştaki sıcaklık 41 derece.
-Çoklu çekirdek puanı, 9989.

İlk incelemem olduğu için tecrübesizim bu konuda. Bir kusurum olduysa affola. Yorumlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum. Herkese iyi sosyaller!

Son düzenleme:
Maalesef satın aldıktan kısa bir süre sonra işlemcimi değiştirdim. Şu an en fazla 2-3 aylık bir kullanım sürem oldu. Ama bence bu süre zarfında herhangi bir performans düşüşü olmadığı için en az 2-3 yıl daha bir şey olmaz diye tahmin ediyorum. Macunun kıvamı ne katı ne cıvık bence tam olması gerektiği gibi.

Tekrardan merhaba. İncelemesini yaptığım bu macunu ekran kartıma uyguladım ve değişimi sizlerle paylaşmak istedim. Yazın full yükte 73-74 dereceleri gören ekran kartım kış ayında, odamda petek 40 derecede yanıyorken yaptığım testte 71 derecede sabit kaldı.

Kullandığım kasanın önü mesh, önde 3, üstte 1 ve arkada da 120 mm sıvı soğutmanın radyatörü bulunuyor. Radyatörde kullandığım fan Akasa'nın 12 cm Viper modeli.

Kartı ilk kez açtım ve fabrikasyon macun kurumuş gibiydi. Öyle taşlaşma olmamıştı ama kürdanla çipin üzerindeki macunu kazımak durumunda kaldım yani silinebilir bir durumda değildi. Termal macunu çipin üzerine homojen bir şekilde yaydım. Bu macun ile yapmış olduğum 10 dakikalık FurMark stres testi sonucunda 69 derecede ve %58 fan devrinde sabit kalabildi. Ayrıca önceden testi başlattığım anda 60 dereceye fırlayan kart şu an 40'lardan başlayarak yavaşça çıkıyor. Önceden fanların gürültüsü biraz rahatsız ediyorken artık etmiyor.

Daha önce işlemcime uyguladığım ve MX-4'ten daha iyi olduğunu gözlemlediğim bu macunun kalitesinden şimdi daha çok eminim.
Son durum nedir hocam?

Her şey babamın elinde hy 510 ile eve gelmesiyle başladı sonra işlemcim asla eskisi gibi olmadı, bir daha tövbe etmiştim bilgisayarcılardan macun falan almaya aldırtmaya ürünü 5600 aldığımda bende deneyeceğim. Umarım iyidir çünkü OC düşünüyorum.

Her şey babamın elinde hy 510 ile eve gelmesiyle başladı sonra işlemcim asla eskisi gibi olmadı, bir daha tövbe etmiştim bilgisayarcılardan macun falan almaya aldırtmaya ürünü 5600 aldığımda bende deneyeceğim. Umarım iyidir çünkü OC düşünüyorum.
Bir önceki mesajda göründüğü üzere ben 4650 MHz statik olarak hız aşırtılmış bir şekilde kullanıyorum. Soğutucum da ML120L. Sıcaklıklar da kabul edilebilir düzeyde. Yani mümkün.

Bir önceki mesajda göründüğü üzere ben 4650 MHz statik olarak hız aşırtılmış bir şekilde kullanıyorum. Soğutucum da ML120l. Sıcaklıklar da kabul edilebilir düzeyde. Yani mümkün.

Sıvı soğutucuları nedense bir türlü sevemiyorum, niye diye soruyorum kendimi de anlamıyorum genelde kule tipi kullanıyorum. Önerebileceğiniz kule tipi var mı? SE 225XT alacaktım yine fakat aşırı pahalanmış aynı kalitede daha uygun bir versiyon var mı?

Sıvı soğutucuları nedense bir türlü sevemiyorum, niye diye soruyorum kendimi de anlamıyorum genelde kule tipi kullanıyorum. Önerebileceğiniz kule tipi var mı? SE 225XT alacaktım yine fakat aşırı pahalanmış aynı kalitede daha uygun bir versiyon var mı?
Sıvı soğutma, kule tipine göre avantajlıdır her zaman. Çünkü işlemciyi soğutma açısından aynı performansta gibi görünseler de sıvı soğutmada ısı sıvıyla taşınır ve doğrudan tahliye edilir. Fakat kule tipinde rezistans diyebileceğimiz ızgara biçimindeki yapıda ısı muhafaza edilir ve bir yanından fan ile havalandırmak suretiyle soğutulur. Bu esnada ortaya çıkan kuru, sıcak hava kasanın iç sıcaklığını arttırır. Bu da ekran kartının ve diğer bileşenlerin daha sıcak çalışmasına sebep olur. Ben aynı performansta kule tipinden sıvı soğutmaya geçmiş biri olarak bu durumu deneyimleyerek öğrendim. Tabii fiyat olarak da fark var arada ben 2.el almıştım sıvı soğutmayı ve arada 50-60 Lira gibi bir fark olmuştu. Önereceğim Perfan bile 790 Lira olmuş. En fiyat performans olan bu bence; Snowman T6 CPU Soğutucu Fan Rainbow - PttAVM.com

Sıvı soğutma, kule tipine göre avantajlıdır her zaman. Çünkü işlemciyi soğutma açısından aynı performansta gibi görünseler de sıvı soğutmada ısı sıvıyla taşınır ve doğrudan tahliye edilir. Fakat kule tipinde rezistans diyebileceğimiz ızgara biçimindeki yapıda ısı muhafaza edilir ve bir yanından fan ile havalandırmak suretiyle soğutulur. Bu esnada ortaya çıkan kuru, sıcak hava kasanın iç sıcaklığını arttırır. Bu da ekran kartının ve diğer bileşenlerin daha sıcak çalışmasına sebep olur. Ben aynı performansta kule tipinden sıvı soğutmaya geçmiş biri olarak bu durumu deneyimleyerek öğrendim. Tabii fiyat olarak da fark var arada ben 2.el almıştım sıvı soğutmayı ve arada 50-60 lira gibi bir fark olmuştu. Önereceğim perfan bile 790 lira olmuş. En fiyat performans olan bu bence; Snowman T6 CPU Soğutucu Fan Rainbow - PttAVM.com

Perfan alabilirim sanırım bütçe yetebilir ona sıvı soğutmalar hakkında arkadaşım şunu söylemişti 3K'nın altına aldığın hiçbir şey iyi bir kule tipinden iyi değildir, demişti ondan mütevellit sanırım bilinçaltıma kazınmış. Kasam genelde soğuk sanırım ekran kartım FurMark'ta OC hali ile 66 derece gördü 12 dk sonunda.

Merhaba. Hakkında hiçbir incelemeye rastlamadığım ve merak ettiğim bir termal macun incelemesiyle karşınızdayım. Bir süredir forumda termal macun önerisi isteyen arkadaşlara rastlıyorum ve bildiğiniz üzere çoğunlukla Arctic MX-4 tavsiye ediyorlar. Ben de halihazırda bir MX-4 kullanıcısı olarak bu konuya bir açıklık getirmek istedim.

Eki Görüntüle 1492034Eki Görüntüle 1492036

Kutunun üzerinde 12.8 w/m-k iletkenlik değerine sahip olduğu yazıyor. En çok tartışma konusu olan da buydu. Kimileri bu değer biraz şans işi üründen ürüne farklılık gösterebiliyor demiş.

Test yaparken kullandıklarım;
-Frisby FC-9320 mesh kasa.
-Be queit Pure rock 4 ısıl borulu kule tipi soğutucu.

Kasanın normalde 3 adet önde giriş ve 1 adet arkada egzoz fanı bulunmakta. Lâkin ben zaus ZR-100 adlı kasa fanını egzoz kısmına, önceden egzoz fanı olan fanı da üst kısma ekledim yani toplamda 2 egzoz, 3 giriş fanı bulunmakta.

Kullandığım işlemci, Ryzen 5 3600X. Voltaj ve frekans ayarlarım ise şu şekilde; 1.2 v base, +0.15 v offset voltage, 4.3 GHz. Diğer sistem bileşenlerim;
ASUS B450M Dragon.
Teamgroup 8x2 16 GB 3200 MHz RAM bellek.
ASUS Dual EVO OC RTX 2060 6 GB.
Sharkoon SHP650 V2 güç kaynağı.
Adata Swordfish 512 GB M.2 SSD.

Test için Cinebench R23'ün çoklu çekirdek testini kullandım ve HWiNFO64 yazılımı üzerinden sıcaklıkları takip ettim. Sonuçlar şu şekilde;

Arctic MX-4
-Maksimum sıcaklık 77.6 derece.
-Boştaki sıcaklık 43 derece.
-Çoklu çekirdek puanı, 9892.

maxtor ctg8
-Maksimum sıcaklık 73.8 derece.
-Boştaki sıcaklık 41 derece.
-Çoklu çekirdek puanı, 9989.

İlk incelemem olduğu için tecrübesizim bu konuda. Bir kusurum olduysa affola. Yorumlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum. Herkese iyi sosyaller!

Öneriyor musunuz?

Öneriyor musunuz?
Elbette. Ben de daha yeni 10 gr'lık versiyonunu 87 TL'ye aldım. Hala kullanmaktayım. Ekran kartına da uyguladım ve olumlu sonuç aldım. Değerler fiyatına göre harika durumda.

Geri
Yukarı