İnceleme Maxtor CTG8 4 gr Termal Macun

Merhaba. Hakkında hiçbir incelemeye rastlamadığım ve merak ettiğim bir termal macun incelemesiyle karşınızdayım. Bir süredir forumda termal macun önerisi isteyen arkadaşlara rastlıyorum ve bildiğiniz üzere çoğunlukla Arctic MX-4 tavsiye ediyorlar. Ben de halihazırda bir MX-4 kullanıcısı olarak bu konuya bir açıklık getirmek istedim.

1.jpeg
2.jpeg

Kutunun üzerinde 12.8 W/m-k iletkenlik değerine sahip olduğu yazıyor. En çok tartışma konusu olan da buydu. Kimileri bu değer biraz şans işi üründen ürüne farklılık gösterebiliyor demiş.

Test yaparken kullandıklarım;
-Frisby FC-9320 Mesh Kasa
-Be Queit Pure Rock 4 ısıl borulu kule tipi soğutucu

Kasanın normalde 3 adet önde giriş ve 1 adet arkada egzoz fanı bulunmakta. Lâkin ben Zaus ZR-100 adlı kasa fanını egzoz kısmına, önceden egzoz fanı olan fanı da üst kısma ekledim yani toplamda 2 egzoz, 3 giriş fanı bulunmakta.

Kullandığım işlemci, Ryzen 5 3600X. Voltaj ve frekans ayarlarım ise şu şekilde; 1.2 V base, +0.15 V offset voltage, 4.3 GHz. Diğer sistem bileşenlerim;
ASUS B450M Dragon
Teamgroup 8x2 16 GB 3200 MHz RAM bellek
ASUS Dual Evo OC RTX 2060 6 GB
Sharkoon SHP650 v2 Güç Kaynağı
Adata Swordfish 512 GB M.2 SSD

Test için Cinebench R23'ün çoklu çekirdek testini kullandım ve HWINFO64 yazılımı üzerinden sıcaklıkları takip ettim. Sonuçlar şu şekilde;

Arctic MX-4
-Maksimum sıcaklık 77.6 derece.
-Boştaki sıcaklık 43 derece.
-Çoklu çekirdek puanı, 9892.

Maxtor CTG8
-Maksimum sıcaklık 73.8 derece.
-Boştaki sıcaklık 41 derece.
-Çoklu çekirdek puanı, 9989.

İlk incelemem olduğu için tecrübesizim bu konuda. Bir kusurum olduysa affola. Yorumlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum. Herkese iyi sosyaller!

Son düzenleme:
İncelemenin altına neden bu macun iyi mi diye yazıyorsunuz anlamadım. Zaten incelememde bu macun ile farkını gösterdim. MX-4'e kötü demiyorum ama CTG8'in f/p performans oranının yanında bir hiç kalıyor. Şu an kontrol ettiğimde amazon üzerinde CTG8 10 gr modeli 68 Liraya düşmüş. Muazzam bir fiyat.

Sıvı soğutucuları nedense bir türlü sevemiyorum, niye diye soruyorum kendimi de anlamıyorum genelde kule tipi kullanıyorum. Önerebileceğiniz kule tipi var mı? SE 225XT alacaktım yine fakat aşırı pahalanmış aynı kalitede daha uygun bir versiyon var mı?

SE224XT ile bire bir aynı ürün. Üzerinde yazan marka farklı sadece.

İncelemenin altına neden bu macun iyi mi diye yazıyorsunuz anlamadım. Zaten incelememde bu macun ile farkını gösterdim. MX-4'e kötü demiyorum ama CTG8'in f/p performans oranının yanında bir hiç kalıyor. Şu an kontrol ettiğimde amazon üzerinde CTG8 10 gr modeli 68 Liraya düşmüş. Muazzam bir fiyat.
Hocam birkaç gün önce ben de gördüm 4 gramı 48 lira mı neydi. 10 gramı 68 görünce çok şaşırmıştım. Mx-4'ten iyi bir macun nasıl bu kadar ucuz olabiliyor ki? Güvenemiyorum nedense.

Hocam birkaç gün önce ben de gördüm 4 gramı 48 lira mı neydi. 10 gramı 68 görünce çok şaşırmıştım. Mx-4'ten iyi bir macun nasıl bu kadar ucuz olabiliyor ki? Güvenemiyorum nedense.
Güvenemeyecek bir şey yok. Ben bizzat kullanıyorum. Bu forumda bu güne kadar yanıltıcı bir bilgi paylaşımında bulunmadım. Bana referans olacak kişiler de vardır. Evet inanması pek güç ben de inanamıyorum bazen ama gerçekten de kaliteli olan bu macun inanılmaz ucuz şu an. Ben de 87 Liraya almıştım 10 gr olanını çok ucuz diye neyse ki hiç kullanmadım. Şimdi iade edip 68 Liraya alıcam.

İncelemenin altına neden bu macun iyi mi diye yazıyorsunuz anlamadım. Zaten incelememde bu macun ile farkını gösterdim. MX-4'e kötü demiyorum ama ctg8'in F/P performans oranının yanında bir hiç kalıyor. Şu an kontrol ettiğimde Amazon üzerinde ctg8 10 gr modeli 68 liraya düşmüş. Muazzam bir fiyat.

Çok özür dilerim sipariş ettiğim için sordum.

Öncelikle iyi günler CTG8 mi yoksa CTG9 mu önerirsiniz?
Çok sonradan cevap veriyorum, kusuruma bakmayın. An itibariyle Maxtor macunlar zannediyorum Türkiye'deki tedarikçinin elinde kalmadığından ötürü piyasada zor bulunuyor. Ve bulunsa da fiyatı artık avantajlı değil.

Güncel durum nedir performans kaybı var mı?
En son 10 dakikayı aşkın CPU-Z stres testi yapmıştım. Kendisini 4.65 GHz 69 derecede sabitledi. 4950 puanda sabit kaldı test sonunda. Bu değerler performans kaybı olmadığını gösteriyor.

En son 10 dakikayı aşkın CPU-Z stres testi yapmıştım. Kendisini 4.65 GHz 69 derecede sabitledi. 4950 puanda sabit kaldı test sonunda. Bu değerler performans kaybı olmadığını gösteriyor.

Hocam yakın zamanda 5600 için kullanmaya düşünüyorum macun elimde var sizce memnun musunuz şu ana kadar.

Geri
Yukarı