Maxwell'in insanların gözünü kör etmesi

@FurkanBektaş hayatım boyunca uzun vadeli hesap yapmanın saçma olduğunu düşündüm. Şimdi sen elektriğe ödediğin o farkı cebinde tutabilecek misin? İlla ki saçma sapan bir şeye harcayacaksın.
Burası göreceli oluyor. Sen biriktiremezsin ama o biriktirir, o biriktiremez ama bu biriktirir. Ayrıca ben biriktirsin de hiç o parayı harcamasın demiyorum ki, sonuçta 4 yıl içinde faturalara 200 lira eksik ödemiş olacak. Yani buraya hiç girmeyelim.

Maxwell öncesi kartlar kağıt üzerinde çok elektrik harcıyor gibi görünüyor ama onların yazdığı miktarın çok daha altında elektrik tüketiyorlar normal şartlarda.
Nvidia tarafında Maxwell öncesi mimari Kepler. Şu an GTX 970'in Kepler'deki rakibi GTX 780 Ti. Aralarında ortalama 100W bir TDP değeri farkı var. GTX 970'in AMD tarafında rakibi R9 290x, o kartla da aralarında 145W civarı fark var.

Senin dediğine göre yorum yapalım. GTX 970 150W tüketsin, 780 Ti 200W tüketsin. Yine 970 150W tüketsin, R9 290X 240W tüketsin. Birinci durumda, daha güncel ve de hemen hemen aynı performanslı kartı tercih edersen sen her şekilde karlı çıkıyorsun. İkinci durumda yine daha performanslı ve de bu sefer senin dediğine göre 100W fark ortaya çıkıyor. GTX 780 Ti'ın fiyatı GTX 970'e göre biraz daha tuzlu. GTX 970 ile R9 290X'in fiyatı da hemen hemen aynı civarda. Şimdi bunlara rağmen hala GTX 970 vs R9 290X arasından R9 290X'i seçebilir misin?

GTX 970 alıp, güncellikten, performanstan, daha az güç tüketiminden yararlanmak mı? Yoksa, R9 290X alıp, daha sıcak çalışma koşullarından, daha yüksek TDP değerinden, daha eski bir mimariden yana mı olmak?

DirectX 12'den tam olarak faydalanmak için ve direk DX12 üzerne kurulmuş oyunları oybayabilmek için yeni seri almak daha mantıklı. Sırf bu bile maxwell seçmeye yeter şuan ekran kartı almayı düşünen bir insan için. O zaman 680 alın 960 yerine ne alaka şimdi. Maxwell ve DX12'nin farkı dx12 üzerine yazılmış bir oyunda belli olacak. Onun da esprisi şurda ; Keplerin 100 watt elektrikle verdiği 50 fpsyi mesela maxwell 50 watt ile verecek. Maxwell'e 100 watt verirsen sana keplerin 2 katı fps verir.
Oranları tam doğru vermedim ama arada baya fark var. Watt başına düşen performans sürekli katlanıyor, pascal mimarisinde daha da artacak bu verimlilik.
Yani verimliliği siz yanlış anlamışsınız. Ya da tam anlayamamışsınız.

@Holymong GTX 970 ya da R9 290X alan bir oyuncunun 5-6 yıl önceki oyunları oynayacağını mı düşünüyorsun? Bu kartları alanlar "en güncel" oyunları en üst düzeyde oynamak için alıyorlar. O yaptığım hesabın ise fazlası var, azı yok. Küsuratları göz önünde bulundurmadım ki onlar da 25-30 TL kadar ekliyor, üstelik o hesaba 3 yılın elektrik zamları dahil değil ki onlar da %30 civarında hesabı artırır. Özellikle benim lise döneminde yaptığım gibi günün 10-12 saati oyun oynayan birisini düşünürsen, o fatura farkının ne kadar korkunç bir düzeye geleceğini de görürsün. Hem dediğinde gene doğru olmayan bir nokta daha var; Tüketimi yarı yarıya daha düşük olup neredeyse aynı performansı veren (hatta bazı oyunlarda daha iyi) bir GTX 970 varken, bir kişinin R9 290X almasının mantıklı tarafı yok. Günde 1 TL kenara koymaktansa neden o parayı da cebimde tutup aynı performansı veren diğer kartı almayım? O kenara koysan dediğin günlük 1 TL ile de gider sonraki yükseltmede onun da üstü olan ekran kartını alırım.

Günde 5-6 saat üst düzey oyun oynayacak birisinin Maxwell seçmesi mantıklı değil "çok mantıklı" bir şeydir.

Tekrar söylüyorum, orta segment için GTX 960 yerine R9 285 almak mantıklıdır, ama üst segment için durum şu anda bunun tam tersi. Bu kıyaslamayı GTX 960 vs R9 285 ya da GTX 960 vs GTX 770 olarak yaparsanız haklı olursunuz. Fakat işin içine GTX 970 ve 980 gibi 2 kart girdiğinde hiç savunmaya çalışmayın, o zaman siz "kör" oluyorsunuz.

Bu görüşe bende katılıyorum zaten daha önceki mesajlarımda da bahsettim 970 ve sonrası için Nvidia bütçe daha düşük ise AMD. Ama yinede 3 yıllık bir zaman diliminden bahsediyoruz yani tekrar söylüyorum eğer çok tasarruf yapmayı seven biriyseniz günde 1 lira daha az harcayın 3 yıl sonra bin liranız olsun yani hesap bu kadar mantıksız anlatabiliyor muyum? günde 1 çay daha az içerek 3 yıl sonra üst segment bir ekran kartı parası çıkarabiliyoruz yani bu şekilde düşünmek çok yanlış. Ayrıca kimse burada R9 290X gibi saçma bir kartın lafını etmedi zaten.

R9 285 yerine GTX 960 almanın daha doğru olduğunu düşünüyorum çünkü DSR desteği var. CS:GO oynarken veya ekran kartını fazla yormayan oyunlar oynarken kullanılabilecek güzel bir teknoloji.

Sonuç olarak R9 285 ile GTX 960 ikisi arasında çok fark yok alan kişi hiçbir şekilde pişman olmaz seçim kişinin isteğine tercihine kalmış.

Bu kart saçma değil. Sadece, GTX 970 daha başarılı bir ürün.
"Saçma" derken bunu kastetmiştim zaten. Fiyatına göre sunduğu performans az ve güç tüketimi fazla.

Sonuç olarak R9 285 ile GTX 960 ikisi arasında çok fark yok alan kişi hiçbir şekilde pişman olmaz seçim kişinin isteğine tercihine kalmış.
Performans olarak R9 285 Dx11'de 5-6 FPS daha fazla veriyor Mantle'da fark iyice uçuyor. Aynı zamanda 2 kart arasında 80 lira gibi bir fark söz konusu... (R9 285 daha ucuz)

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı