MediaMarkt stok olmaması sebebiyle sipariş iptali

BARIŞIM

Yoctopat
Daha fazla  
Media Markt'ın internet sitesinden 22.10.2021 tarihinde iPhone 11 128GB Akıllı Telefon Siyah modelini sepete ekleyip, kredi kartından 8449 TL lirası ödeyerek telefonumu sipariş ederken Media Markt'ın müşteri hizmetlerini arayarak müşteri temsilcisi ile de sipariş verirken konuştum. O da ellerinde olduğunu, istersem telefondan da siparişimi alabileceğini söyledi. Ben gerek kalmadığını siteden sipariş verdiğimi söyledim. Sorduğumda bana hafta içi ürün elinizde olur dedi. Faturası mail adresime geldi.

Pazar günü öğlene kadar ürün siparişe hazırlanıyor yazıyordu. Öğlen bankadan gelen mesaj ile paranın karta iade edildiğini öğrendim. Beni Media Markt'tan kimse arayarak bilgilendirmedi. Müşteri hizmetlerini aradım, ellerinde olmadığından iptal edildiğini söyledi. Sitenizde stoklarda gözükmese ben nasıl sipariş verip karttan para çekilebilir dedim. Ayrıca müşteri hizmetlerini de sipariş verirken aradığımı, oradan da sipariş verme şansımın olduğunu, görüşme kayıtlarının bulunduğunu söyledim. Müşteri hizmetleri bana yapabilecekleri bir şey olmadığını, şikayet kaydı oluşturun dediğimde oluştursalar da bir şey değişmeyeceğini söyledi. Israrımla şikayet kaydı oluşturttum. Bunda müşteri olarak benim suçum olmadığı gibi hem netten hem de müşteri hizmetlerinden kontrol ettirerek siparişi verdim. Ben ürünün aynı fiyattan verilmesini talep ediyorum.

Haklarım nelerdir, bilgisi olan yardımcı olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
MediaMarkt'ın internet sitesinden 22.10.2021 tarihinde iPhone 11 128 GB Akıllı Telefon Siyah modelini sepete ekleyip, kredi kartından 8449 TL lirası ödeyerek telefonumu sipariş ederken MediaMarkt'ın müşteri hizmetlerini arayarak müşteri temsilcisi ile de sipariş verirken konuştum. O da ellerinde olduğunu, istersem telefondan da siparişimi alabileceğini söyledi. Ben gerek kalmadığını siteden sipariş verdiğimi söyledim. Sorduğumda bana hafta içi ürün elinizde olur dedi. Faturası mail adresime geldi.

Pazar günü öğlene kadar ürün siparişe hazırlanıyor yazıyordu. Öğlen bankadan gelen mesaj ile paranın karta iade edildiğini öğrendim. Beni MediaMarkt'tan kimse arayarak bilgilendirmedi. Müşteri hizmetlerini aradım, ellerinde olmadığından iptal edildiğini söyledi. Sitenizde stoklarda gözükmese ben nasıl sipariş verip karttan para çekilebilir dedim. Ayrıca müşteri hizmetlerini de sipariş verirken aradığımı, oradan da sipariş verme şansımın olduğunu, görüşme kayıtlarının bulunduğunu söyledim. Müşteri hizmetleri bana yapabilecekleri bir şey olmadığını, şikayet kaydı oluşturun dediğimde oluştursalar da bir şey değişmeyeceğini söyledi. Israrımla şikayet kaydı oluşturttum. Bunda müşteri olarak benim suçum olmadığı gibi hem netten hem de müşteri hizmetlerinden kontrol ettirerek siparişi verdim. Ben ürünün aynı fiyattan verilmesini talep ediyorum.

Cihaz kalmamıştır ama stoktan düşmemişlerdir. Sitede var gözükmüştür ondan yani. Bence bir hakkın yok gibi.

paranın üstüne yatmamış, 2 gün sonra iade etmiş. stok bilgisi sisteme yanlış girilmiş, telefondaki kişi de muhtemelen sitenin bilgi çektiği altyapıdan sorguluyor. bir hakkın olduğunu düşünmüyorum. "aynı fiyat" mağduriyetini anlıyorum ancak bunun resmi bir karşılığı yok, keşke normal bir yerde yaşasak ve 3 gün sonra aynı fiyattan başka bir satıcıdan alabilsen.

Yasal olarak tabiki hakkınız var. Bunun geçerli olabilmesi için MediaMarkt'ın sizin siparişinizi iptal ettikten sonra o ürünü daha yüksek fiyattan satmaya devam etmesi gerekiyor. Örneğin sen 8449 liradan aldın ve pazartesi günü elimizde yok diyerek iptal ettiler. Salı veya çarşamba günü 9000'den tekrar satışa açıyorlarsa şikayet edebilirsin kanıtlarınla.

Ancak adamların elinde gerçekten kalmadıysa ve şu an ürünü satmıyorlarsa yapacak bir şey yok ne yazık ki.
paranın üstüne yatmamış, 2 gün sonra iade etmiş. stok bilgisi sisteme yanlış girilmiş, telefondaki kişi de muhtemelen sitenin bilgi çektiği altyapıdan sorguluyor. bir hakkın olduğunu düşünmüyorum. "aynı fiyat" mağduriyetini anlıyorum ancak bunun resmi bir karşılığı yok, keşke normal bir yerde yaşasak ve 3 gün sonra aynı fiyattan başka bir satıcıdan alabilsen.
Aslında haklısın aynı fiyat olayı için bizi koruyan bir kanun vb. yok. Yukarıda yazdığım da rekabet kurulunun emsal kararlarıyla çıktı ortaya. Satıcıların süper indirim adı altında fiyat düşürüp sipariş toplaması, sonra topladığı 100 siparişin 95'ini stok yok diyerek iptal etmemesi için yapıldı. Kampanya bittikten 2 gün sonra stokta yok diyerek iptal ettiği 95 siparişteki ürünü tekrar fiyatı revize ederek satmaya başlıyor çoğu satıcı. İşte tam olarak bu durum için hakkımız var ve ürünü o fiyattan almamız konusunda yardımcı oluyor heyet.

Yasal olarak tabiki hakkınız var. Bunun geçerli olabilmesi için MediaMarkt'ın sizin siparişinizi iptal ettikten sonra o ürünü daha yüksek fiyattan satmaya devam etmesi gerekiyor. Örneğin sen 8449 liradan aldın ve pazartesi günü elimizde yok diyerek iptal ettiler. Salı veya çarşamba günü 9000'den tekrar satışa açıyorlarsa şikayet edebilirsin kanıtlarınla.

Ancak adamların elinde gerçekten kalmadıysa ve şu an ürünü satmıyorlarsa yapacak bir şey yok ne yazık ki.

Aslında haklısın aynı fiyat olayı için bizi koruyan bir kanun vb. yok. Yukarıda yazdığım da rekabet kurulunun emsal kararlarıyla çıktı ortaya. Satıcıların süper indirim adı altında fiyat düşürüp sipariş toplaması, sonra topladığı 100 siparişin 95'ini stok yok diyerek iptal etmemesi için yapıldı. Kampanya bittikten 2 gün sonra stokta yok diyerek iptal ettiği 95 siparişteki ürünü tekrar fiyatı revize ederek satmaya başlıyor çoğu satıcı. İşte tam olarak bu durum için hakkımız var ve ürünü o fiyattan almamız konusunda yardımcı oluyor heyet
Diyelim ki 15 -20 gün sonra zamlı satışa çıktı. O zaman bir hakkımız yok mu burda bir zaman aralığı var mı.Ürünü ben alınca tükendi yazdı sitede

Son düzenleme:
Media Markt'ın internet sitesinden 22.10.2021 tarihinde iPhone 11 128GB Akıllı Telefon Siyah modelini sepete ekleyip, kredi kartından 8449 TL lirası ödeyerek telefonumu sipariş ederken Media Markt'ın müşteri hizmetlerini arayarak müşteri temsilcisi ile de sipariş verirken konuştum. O da ellerinde olduğunu, istersem telefondan da siparişimi alabileceğini söyledi. Ben gerek kalmadığını siteden sipariş verdiğimi söyledim. Sorduğumda bana hafta içi ürün elinizde olur dedi. Faturası mail adresime geldi.

Pazar günü öğlene kadar ürün siparişe hazırlanıyor yazıyordu. Öğlen bankadan gelen mesaj ile paranın karta iade edildiğini öğrendim. Beni Media Markt'tan kimse arayarak bilgilendirmedi. Müşteri hizmetlerini aradım, ellerinde olmadığından iptal edildiğini söyledi. Sitenizde stoklarda gözükmese ben nasıl sipariş verip karttan para çekilebilir dedim. Ayrıca müşteri hizmetlerini de sipariş verirken aradığımı, oradan da sipariş verme şansımın olduğunu, görüşme kayıtlarının bulunduğunu söyledim. Müşteri hizmetleri bana yapabilecekleri bir şey olmadığını, şikayet kaydı oluşturun dediğimde oluştursalar da bir şey değişmeyeceğini söyledi. Israrımla şikayet kaydı oluşturttum. Bunda müşteri olarak benim suçum olmadığı gibi hem netten hem de müşteri hizmetlerinden kontrol ettirerek siparişi verdim. Ben ürünün aynı fiyattan verilmesini talep ediyorum.

Bana göre sisteme stok yanlış geçirmekte onların bir hatası veya sistemsel bir hata. Şuan o telefonu dolar kurundan dolayı aynı fiyata alamayacaksın gibi. Bana göre sen haklısın. Ne olursa olsun site hata olmuş diye iade edip aradan çekilemez.

Diyelimki 15 -20 gün sonra zamlı satışa çıktı.O zaman bir hakkımız yomu burda ir zaman aralığı var mı
Net bilgi verebilmek için kararnameyi aradım ama bulamadım.

Buradaki süreçte aslında firmanın size sormadan iptal hakkı yok. Size bilgi vererek 30 gün içerisinde malı tekrar stoğuna getirebilmesi gerekiyor satışı yapabilmek için.

Siz beklemek istiyorum dediğiniz takdirde 30 gün boyunca paranız firmada kalıyor ve ürünün gelmesini bekliyorsunuz. Bu sürede ürün gelmezse para iadesi oluyor.

Sana para iadesini yaptıktan 1 gün sonra ürünü tekrar stoğa getirdim diyerek açabilir, yani bu 31. günde gerçekleşir. O zaman yapacak bir şey yok ancak firma burada sırf sana uygun fiyattan cihazı satmamak adına o ürünü 30 gün satışa kapalı tutmalı. Bu riski alır mı emin değilim.

Kararnameyi aramaya devam edeceğim, bulursam paylaşırım.

Net bilgi verebilmek için kararnameyi aradım ama bulamadım.

Buradaki süreçte aslında firmanın size sormadan iptal hakkı yok. Size bilgi vererek 30 gün içerisinde malı tekrar stoğuna getirebilmesi gerekiyor satışı yapabilmek için.

Siz beklemek istiyorum dediğiniz takdirde 30 gün boyunca paranız firmada kalıyor ve ürünün gelmesini bekliyorsunuz. Bu sürede ürün gelmezse para iadesi oluyor.

Sana para iadesini yaptıktan 1 gün sonra ürünü tekrar stoğa getirdim diyerek açabilir, yani bu 31. günde gerçekleşir. O zaman yapacak bir şey yok ancak firma burada sırf sana uygun fiyattan cihazı satmamak adına o ürünü 30 gün satışa kapalı tutmalı. Bu riski alır mı emin değilim.

Kararnameyi aramaya devam edeceğim, bulursam paylaşırım.
Teşekkür ederim.Anladığım kadar ile 30 gün içinde tekrar satmaya başlarsa aynı fiyattan ürünü isteme hakkım var öyleyse

Yeni konular

Geri
Yukarı