Türk Telekom Altyapı Olmaması Sebebiyle Taahhüdün İptali

2014 yılından bu yana Taahhütlü TTNET abonesiydim. Geçtiğimiz ay İstanbul'un merkezinden uzak bir noktaya taşındım. Taşındığım gün ilk iş olarak Türk Telekom Müşteri hizmetlerini aradım ve nakil yaptırmak istediğimi ilettim.

Telefonda görüştüğüm müşteri hizmetleri temsilcisi adresimi kontrol etti ve bana bulunduğum adreste altyapı olmadığını bu sebepten nakil yapacayacağımı dilersem aboneliğimi 3 ay veya 9 ay süreyle dondurabileceğimi bu süreçte fatura gelmeyeceğini veya ABONELİĞİMİ HERHANGİ BİR ÜCRET ÖDEMEDEN İPTAL ETTİRECEĞİMİ SÖYLEDİ. Zaten Telekom'dan bıkmış biri olarak bu teklifi hemen kabul ettim bana bir şikayet kaydı oluşturduğunu ve geri döneceklerini söyledi. Telefonu kapatınca şikayet kaydı mesaj olarak geldi.

Ancak 1 hafta boyunca mesaj gelmesine rağmen ne arayan oldu ne soran. Ben de Telekom bölge müdürünün telefonunu buldum site yönetiminden ve adamı aradım. Bana müşteri hizmetlerinden cevap beklememin çok gereksiz olduğunu boşuna beklemek yerine Türk Telekom Müdürlüğüne gitmemi ve aboneliğimi iptal ettirmem gerektiğini söyledi.

Ertesi sabah derhal TT Müdürlüğüne gittim. Aboneliğimi iptal ettirmek istediğimi söyledim. Alt yapımı kontrol ettiler hatta orada bulunan şefi çağırarak siteye internet bağlanıp bağlanmadığını sordular. Adam diğer bloklara bağlandığını ancak benim bloğa henüz altyapı gelmediğini iletti. Aboneliği iptal istediğimde ise DİREK İPTAL EDEMEDİKLERİNİ 1 AY BOYUNCA DONDURACAKLARINI BU SÜRE İÇİNDE ALTYAPI GELMEZ İSE İPTAL EDECEKLERİNİ SÖYLEDİLER. Bende bir çok vatandaş gibi kabul ettim hattımı 1 ay boyunca dondurdum ancak bu iş hiç içime sinmedi. Hem altyapı yok hem 1 ay beklieyeceğim. Üstelik dairemde Superonline altyapısı varken. Bunun üzerine Avukat olmanın verdiği ilham ile Abonelik Sözleşmeleri Yönetmeliğini okudum. Ve ne göreyim madde çok açık ve net yazılmış;

Madde 16,2.Fıkra:
(2) Taahhütlü aboneliklerde tüketicinin yerleşim yerinin değişmesi ve taahhüt konusu hizmetin tüketiciye yeni yerleşim yerinde aynı nitelikte sunulmasının fiilen imkansız olması durumunda, tüketici birinci fıkrada belirtilen tutarları veya herhangi bir bedeli ödemeksizin taahhütlü aboneliğini feshedebilir.

Yani eğer taşındığınız yere Hizmet Sağlayıcı firma altyapıyı aynı nitelikte sunamıyorsa cayma bedeli ödemeden aboneliği iptal edebilirsiniz.

Bu maddeyi görür görmez ertesi gün hemen tekrar Telekom Müdürlüğüne gittim. Dondurduğum aboneliği İPTAL edeceğimi söyledim. 600 TL Cayma Bedeli çıkacağını ilettiler. İstediğiniz bedeli çıkarın ödemeyeceğim dilerseniz İcraya Koyun İcraya İtiraz edeceğim ve dilerseniz İtirazıma karşı İptal Davası açın mahkemede hesaplaşırız dedim. Bütün EVRAKLARIN İMZALI ve KAŞELİ BİRER ÖRNEĞİNİ ALDIM. İPTAL FORMUNA İPTAL SEBEBİ OLARAK ALTYAPI OLMADIĞINI YAZDIM. KAĞITTA YAZAN CAYMA BEDELİNİ KABUL EDİYORUM İFADESİNİN ÜZERİNİ ÇİZDİM VE YANINA PARAF ATTIM.

Aboneliğimi 10 gün içinde iptal edildi ve E-Devletten tarafıma 595 TL'lik fatura kesildiğini öğrendim. İlk gün nakil için aradığım kayıtları Online Müşteri Hizmetleri ekranından aldım. Şikayet kaydına ilişkin mesajların ekran görüntülerini aldım. Telekom Müdürlüğünden hattımı dondurduğuma ilişkin evrakı, Altyapı Olmaması sebebiyle iptal ettiğim formun fotokopilerini aldım. Ve E-Devlet üzerinden Tüketici Hakem Heyetine başvuru yaptım.

Bu sırada Türk Telekom CEO'su Paul Doany'e durumu Tweet attım. Ben Tüketici Hakem Heyetinin kararını beklerken dün akşam TTNET'ten aradılar. Ve 595 TL'lik cayma bedelinde bir hata olduğunu bedeli iptal ettiklerini herhangi bir borcum kalmadığını bildirdiler. E-devletten kontrol ettim gerçekten kapattığım aboneliğe ilişkin borcu sıfırlamışlar.

Benim gibi Taahhütlü Aboneliğini Alt Yapı yetersizliği veya yokluğu sebebiyle iptal ettirmek isteyen ancak Cayma Bedeli endişesi ile buna çekinen tüm halkımıza bu konuda Yönetmeliğin çok kesin ve açık olduğunu bildirmek istedim. Dileyenler için ekte dilekçemin örneklerini paylaşacağım.

Konuyla ilgili hukuki sorusu süreçle ilgili endişesi olanlar bana ulaşsınlar. Bu parayı ödemek zorunda değiliz.

ÖNERİLER:
1-Aboneliği İptal Ettirmek İstiyorsanız Müşteri Hizmetlerinden Çözüm Beklemeyin Müdürlüğe Gidin
2-İmzaladığınız Her Evrağın TT Personelince kaşelenip imzalanmasını talep edin
3-Gelen mesajları, arama kayıtlarını, Online İşlem Menüsünden yapılan işlemlerin çıktısını tutun
4-Sosyal medyayı başvuru merkezi olarak kullanın
5-Haklarını bilin kanunlardan uzun metinlerden korkmayın
6-Ödeyim başımdan gitsin demeyin hakkınızı arayın.

Hocam benim de biraz farklı bir durum var bi bakar mısınız nasıl olur sonuç?

Hocam yazınızı ve çözüm süreciniz dikkatlice okudum. emeğinize sağlık. öncelikle ben Murat Gündüz, konu Türk Telekom Bornova Telekom Müdürlüğü'ne yapılan iptal talebi. Evimde kullanmış olduğum 35mbps TTNET aboneliğim vardı. Evimi satıp başka bir yere taşındım taşındığım adreste kayın babamların evi. Fiber altyapı burda yok. Önce kendi adıma ya da birinci derece akrabam adına sabit fatura istediler kayın babamı kabul etmediler. Sonra dediler ki eşinize devir yapın. Başvuruyu o yapabilir. Tamam dedik eşime 45 TL devir ücreti ödeyerek devrettim. Eşim başvuru yaptı iptal için. Sabit fatura istediler. Bu evde de TÜRKSAT Kablo TV var onun faturası olur mu dedim. Olur dediler. Modem ve evrakları teslim ettik. Ekip geldi inceleme yaptı gerçekten altyapı olmadığı onaylandı. 2 ay oldu hala bize fatura geliyor. Tekrar gittim. Evrak eksik dediler elektrik su doğalgaz olacak dediler, yine götürdüm teslim ettim. Bugün eşimi aramışlar 15 gün içinde teslim edilmesi gerekiyor işlem kabul edilmemiş. Bizi ne arayan oldu ne de eksik evrak var diyen oldu. Üstüne üstük hiçbir şekilde hız düşürüp telefon hattındaki internetlerini de kabul etmedik. Bizimle ilgilenen Fatma hanım da yeri değişmiş. nasıl bi yol izlesem danışayım size dedim.
Hocam yazınızı ve çözüm süreciniz dikkatlice okudum. emeğinize sağlık. öncelikle ben Murat Gündüz, konu Türk Telekom Bornova Telekom Müdürlüğü'ne yapılan iptal talebi. Evimde kullanmış olduğum 35mbps TTNET aboneliğim vardı. Evimi satıp başka bir yere taşındım taşındığım adreste kayın babamların evi. Fiber altyapı burda yok. Önce kendi adıma ya da birinci derece akrabam adına sabit fatura istediler kayın babamı kabul etmediler. Sonra dediler ki eşinize devir yapın. Başvuruyu o yapabilir. Tamam dedik eşime 45 TL devir ücreti ödeyerek devrettim. Eşim başvuru yaptı iptal için. Sabit fatura istediler. Bu evde de TÜRKSAT Kablo TV var onun faturası olur mu dedim. Olur dediler. Modem ve evrakları teslim ettik. Ekip geldi inceleme yaptı gerçekten altyapı olmadığı onaylandı. 2 ay oldu hala bize fatura geliyor. Tekrar gittim. Evrak eksik dediler elektrik su doğalgaz olacak dediler, yine götürdüm teslim ettim. Bugün eşimi aramışlar 15 gün içinde teslim edilmesi gerekiyor işlem kabul edilmemiş. Bizi ne arayan oldu ne de eksik evrak var diyen oldu. Üstüne üstük hiçbir şekilde hız düşürüp telefon hattındaki internetlerini de kabul etmedik. Bizimle ilgilenen Fatma hanım da yeri değişmiş. nasıl bi yol izlesem danışayım size dedim.

Hocam yazınızı ve çözüm süreciniz dikkatlice okudum. Emeğinize sağlık. Öncelikle ben Murat gündüz, konu Türk Telekom bornova Telekom müdürlüğü'ne yapılan iptal talebi. Evimde kullanmış olduğum 35Mbps TTNET aboneliğim vardı. Evimi satıp başka bir yere taşındım taşındığım adreste kayın babamların evi. Fiber altyapı burada yok. Önce kendi adıma ya da birinci derece akrabam adına sabit fatura istediler kayın babamı kabul etmediler. Sonra dediler ki eşinize devir yapın. Başvuruyu o yapabilir. Tamam dedik eşime 45 TL devir ücreti ödeyerek devrettim. Eşim başvuru yaptı iptal için. Sabit fatura istediler. Bu evde de Türksat kablo TV var onun faturası olur mu dedim. Olur dediler. Modem ve evrakları teslim ettik. Ekip geldi inceleme yaptı gerçekten altyapı olmadığı onaylandı. 2 ay oldu hala bize fatura geliyor. Tekrar gittim. Evrak eksik dediler elektrik su doğalgaz olacak dediler, yine götürdüm teslim ettim. Bugün eşimi aramışlar 15 gün içinde teslim edilmesi gerekiyor işlem kabul edilmemiş. Bizi ne arayan oldu ne de eksik evrak var diyen oldu. Üstüne üstük hiçbir şekilde hız düşürüp telefon hattındaki internetlerini de kabul etmedik. Bizimle ilgilenen Fatma hanım da yeri değişmiş. Nasıl bir yol izlesem danışayım size dedim.
Hocam yazınızı ve çözüm süreciniz dikkatlice okudum. Emeğinize sağlık. Öncelikle ben Murat gündüz, konu Türk Telekom bornova Telekom müdürlüğü'ne yapılan iptal talebi. Evimde kullanmış olduğum 35Mbps TTNET aboneliğim vardı. Evimi satıp başka bir yere taşındım taşındığım adreste kayın babamların evi. Fiber altyapı burada yok. Önce kendi adıma ya da birinci derece akrabam adına sabit fatura istediler kayın babamı kabul etmediler. Sonra dediler ki eşinize devir yapın. Başvuruyu o yapabilir. Tamam dedik eşime 45 TL devir ücreti ödeyerek devrettim. Eşim başvuru yaptı iptal için. Sabit fatura istediler. Bu evde de Türksat kablo TV var onun faturası olur mu dedim. Olur dediler. Modem ve evrakları teslim ettik. Ekip geldi inceleme yaptı gerçekten altyapı olmadığı onaylandı. 2 ay oldu hala bize fatura geliyor. Tekrar gittim. Evrak eksik dediler elektrik su doğalgaz olacak dediler, yine götürdüm teslim ettim. Bugün eşimi aramışlar 15 gün içinde teslim edilmesi gerekiyor işlem kabul edilmemiş. Bizi ne arayan oldu ne de eksik evrak var diyen oldu. Üstüne üstük hiçbir şekilde hız düşürüp telefon hattındaki internetlerini de kabul etmedik. Bizimle ilgilenen Fatma hanım da yeri değişmiş. Nasıl bir yol izlesem danışayım size dedim.

Murat bey öncelikle kolay gelsin, ancak iyi niyetiniz ve tüketici olmanız sebebiyle bunca süreç boşuna uğraşmışsınız. Bakın bunlara hiç gerek yok. Yeni ikametinizde altyapı yetersizliği sebebiyle aboneliğinizi iptal ettirin. İptal başvurunuza bu hususu kesinlikle yazın. Adresi, önceden kullandığınız hizmetin fiber olduğunu, yeni adreste fiber hizmet verilemediğini vs detaylıca yazın. İptal başvurunuzdan 2 adet çıktı alın birini Telekom'a verin diğerine de Türk Telekom kaşesi vurmalarını isteyin. Buna alındı derler. Yani o evrağı Telekom'a verdiğinize dair kaşe imza atıyorlar. Akabinde bırakın yüzlerce liralık fatura vs göndersinler. Fatura gelince tüketici hakem heyetine yukarıda eklediğim dilekçe ile başvurun. Tüketici hakem heyeti lehinize karar verecek o kesilen cezai bedelleri faturaları vs böylece iptal etmiş olacaktır. Aylardır uğraşıp didinip almadığınız hizmetin faturasını ödemeyin.

cevap için teşekkürler, bu bahsettiğinz evraklar 2 ay önce verildi karşılıklı imzalandı. sadece birinci derece akraba istedikleri için eşime devir yapmanız gerekiğini söylediler adamlara yok öyle değildir sizin kurallarınız diyemedim tabiki =) işte o evrakların fotosunu falan çekemedim işte hatam orda. istesem verirler mi bilmem! şimdi ben bu bahsettiğiniz işlemi yapsam. elimde sadece ordaki personele mail olarak gönderdiğim ikametgah nüfus kayıt örneği falan var işe yarar mı ?

2021'den selamlar. Hala aynı kanun geçerli mi değişiklik yapıldı müşteri temsilcisi 6ay beklememi yoksa taahhüt bedeli ödenmeden iptal edilemeyeceğini belirtiyor. 1300TL artı ek masraflar modem vs ödenecekmiş.

Evet edebilirsiniz madde çok açık şekilde aynı nitelikte hizmet verilmeli diyor. Daha düşük kaliteli bir internete sizi mecbur bırakamazlar;

Madde 16,2.fıkra:
(2) taahhütlü aboneliklerde tüketicinin yerleşim yerinin değişmesi ve taahhüt konusu hizmetin tüketiciye yeni yerleşim yerinde aynı nitelikte sunulmasının fiilen imkansız olması durumunda, tüketici birinci fıkrada belirtilen tutarları veya herhangi bir bedeli ödemeksizin taahhütlü aboneliğini feshedebilir.

Aradan çok uzun zaman geçmiş bunu görür müsünüz bilmiyorum ama benzer şeyi yaşıyorum. Yeni taşındık ve yaklaşık 3 aydır Türk Telekom altyapı yok diyerek bizi oyalıyor. Ne zaman arasak saha ekibi ile iletişimimiz yok, bir şey yapamıyoruz diyorlar. Binamızda TurkNet GigaFiber 1000MBPS download ve upload var. Ama sırf Türk Telekom'da 6 ay tahhüt var diye evde internetimiz yok. Babamı zar zor ikna ettim ama bu sefer de tahhüt çıktı. Sizin yaptıklarınızı anlattım ama çok uğraştırır adam avukatmış biz nasıl yapacağız falan dedi. Babam da çıkmak istiyor Türk Telekom'dan ama bir şey yapamıyoruz. İnternet üzerinden şikayet ederek veya babamın da kafasına yatacak başka bir yolu var mı?

Aradan çok uzun zaman geçmiş bunu görür müsünüz bilmiyorum ama benzer şeyi yaşıyorum. Yeni taşındık ve yaklaşık 3 aydır Türk Telekom altyapı yok diyerek bizi oyalıyor. Ne zaman arasak saha ekibi ile iletişimimiz yok, bir şey yapamıyoruz diyorlar. Binamızda TurkNet GigaFiber 1000MBPS download ve upload var. Ama sırf Türk Telekom'da 6 ay tahhüt var diye evde internetimiz yok. Babamı zar zor ikna ettim ama bu sefer de tahhüt çıktı. Sizin yaptıklarınızı anlattım ama çok uğraştırır adam avukatmış biz nasıl yapacağız falan dedi. Babam da çıkmak istiyor Türk Telekom'dan ama bir şey yapamıyoruz. İnternet üzerinden şikayet ederek veya babamın da kafasına yatacak başka bir yolu var mı?
Ben de bir zamanlar türk telekom fiber kullanıyordum. Taşındım ama taşındığım yerde fiber yoktu. Adsl veya vdsl vermek zorundayız diyorlardı. İptal ederseniz cayma bedeli ödemek zorundasınız diyorlardı. Ben yine de iptal ettim. İptal ettikten sonra çıkan cayma bedelini ödemeden tüketici hakem heyetine başvurdum. Hakem heyeti lehime karar verip cayma bedelini iptal etti. 3-4 ay içinde sonuçlandı ama bir sıkıntım olmadı. Sadece "Fiber internet hizmeti kullanıyordum. Şu tarihte *** adresine taşındım. evde bu hizmet verilemeyeceğini söyledi. aboneliğimi iptal ettim. Çıkan cayma bedeline madde 16'daki belirtilene göre yanlış buldum. Cayma bedelini iptal etmek istiyorum" diye kısa üstün körü bir şey yazdım. Onun dışında hiçbir şey yapmadım. Avukatlıkla alakam yok. Senin de çekinmene gerek yok. Rahatça başvurabilirsin. Türk Telekom'dan bu 3-4 ay içinde sık sık arayıp gözünüzü korkutmaya çalışacaktır. Onlara da aldırış etmeyin. İlahî içim rahat etmez diyorsan, önce parasını öder sonra da dava sonucu sonrası paranı geri alırsın.

Merhaba, öncelikle telekom alt yapısı olmadığına eminsen 1 gün dahi vakit kaybetmeden Türknet aboneliğini başlat. Türk telekom'un taahhütünü de korkutmalarını da dikkate alma. Aboneliğini iptal ettir, bir kuruşta para ödeme. Fatura kesip gönderirlerse baban e-devletten girip tüketici hakem heyeti şikayeti oluştursun. "Biz aboneliğimizi alt yapı olmadığı için iptal ettirdik bu faturaya itiraz ediyoruz yazsın". Bu bir dava değil, basit bir şikayet başvurusu ve başvuru ücreti vs. yok. Alt yapı yoksa hakem heyeti zaten başvurunu kabul edip faturayı iptal edecektir. Burdan iletişim bilgisi paylaşmak yasak. Yoksa bizzat yardımcı olmak isterdim. Türknet varken telekom işkencesi çekme. Sorun olursa yazabilirsin.

Merhaba 2022 yılı Türk Telekom hala aynı şekilde vatandaşı kandırmaya devam ediyor. Ben taşınma sebebiyle fiber kullanıyor iken yeni evde altyapı VDSL olacağından yeni modem almamı ve 800TL buna ödememi ve 100nakil bedeli ödememi talep ettiler bu şekilde olunca nakil başvurusu yapmadım. Fesih için başvurduğumda 1900TL cayma bedeli çıkardılar. Şu an altyapı var ama daha kötü bir altyapı modem ücreti ödeyip devam etmek de istemiyorum Türk Telekom ile sözleşmeyi feshetmeden tüketici hakem heyetine başvurabilir miyim? Sizin durumda hiç mi altyapı yoktu yoksa fiberden VDSL'e mi düşürüyorlardı.

Merhaba 2022 yılı Türk Telekom hala aynı şekilde vatandaşı kandırmaya devam ediyor. Ben taşınma sebebiyle fiber kullanıyor iken yeni evde altyapı VDSL olacağından yeni modem almamı ve 800TL buna ödememi ve 100nakil bedeli ödememi talep ettiler bu şekilde olunca nakil başvurusu yapmadım. Fesih için başvurduğumda 1900TL cayma bedeli çıkardılar. Şu an altyapı var ama daha kötü bir altyapı modem ücreti ödeyip devam etmek de istemiyorum Türk Telekom ile sözleşmeyi feshetmeden tüketici hakem heyetine başvurabilir miyim? Sizin durumda hiç mi altyapı yoktu yoksa fiberden VDSL'e mi düşürüyorlardı.
Aynı durumda beni de fiberden VDSL'e geçirmeye çalışıyorlardı. Aksi taktirde iptal edersem cayma bedeli olacağını söylüyorlardı. Direk iptal et. Cayma bedelini ödeme. Son faturayla beraber Hakem heyetine başvur. Seni arayıp borcunuz 2 kat artacak, icraya verileceksiniz vb. şey söylerlerse dinleme. İcraya verirlerse de itiraz dilekçisi yollarsın, bir sıkıntı olmaz.

Geri
Yukarı