Mekanik Klavye İzolasyon ve Yağlama

GamaKay MK61 yellow V2 Switch klavyem var. 2 gün önce falan geldi herhâlde. Başta yoktu, sol Shift tuşunun takılması gibi his vardı, sonra söktüm. Evde yağ yoktu. Holee mod ayak kesme ve yağ olmadığı için vazelin kullandım. Terse takmışım herhâlde plastikleri geçirmeyi. O takılma vardı, çıkardım, demire bir daha baktım, olabildiğince düzelttim elle. Mürekkep, kalem uçları taktiğini bilmiyordum. Taktım, oldu, ses toklaştı ama Vazelin'den biraz ağırlaştı fakat şu an sorun yok.

O takılma sorunu neden olur? Sökmeden ya da yağ gitmeden yapılabilir miydi? Hangi yağları önerirsiniz? Dielektrik gres nereden bulurum? Stab plastiği arasına ne, demirlere hangi yağı önerirsiniz? Ses eskiye istesem orijinale çevirebilir miyim? Stab ayakları kestiğim amacı ne? Aslında o en çok neye etki ediyor?

PCB zarar vermesi engelliyorsa bazıları bant koymadan yapıyor holee mod yaparken bir videodaki adam. Bir açık olan delik ve kapalı deliğe doğru yuvarlayıp yapıyordu, ben de öyle yaptım. Duvara sürtme hissi yok ama sürtüyor mudur? Switch'lere de yapmak istiyorum. Hangi yağ iyi olur? Sprey kolay ama Türkiye'de çok pahalı. Neler yapmamı önerirsiniz? Bu modlama işine sonra girerim diyordum, klavyeden mecbur kaldım. Lube işlemi sonrası ses biraz azalıyor sanki. Güzel sesi olsun ama orta olsun istiyorum. Kesinlikle hoşuma gider mi, yoksa orijinal yapmak istesem ayak kessem bile yapabilir miyim? Bu GamaKay hangi yağ kullanıyor? Beyaz renk yağdı. Ben Banggood'a sordum, yine de belki bilen vardır diye sordum.

Yardımcı olursanız sevinirim. Zaten stab yağlıydı ama en çok sesi hangisi azaltmış olabilir? Holee mod mu, yoksa ayak kesme mi en çok etki eder? Hole çıkarsam orijinal ses mi olur, ayak kesik olduğundan farklı mi olur? Yağ ses farkı mı yapar, en çok hissiyat mı, kafam bayağı karıştı. Genel videolar G0 Switch içine metallere gres yapıyor ama bir arkadaş G00 alırsın, hem Switch hem stab duvarlarına sürersin, metali de gres yaparsın dedi. Dielektrik gres nereden bulurum? İnternete yazdım. Türkiye'de pek bulamadım. Sizce hangisini yapsam iyi olur? Yellow Switch'ler, yumuşak Switch'ler.

Hole inanılmaz kesiyor sesi bana kalırsa ayak kesmekten çok daha fazla ama tabii söyle bir şey oluyor Holee'de: Stab Housing'i çok daha az yaglamak gerekiyor holee yapilirsa cunku yarabandi yagi emerse icerde bayağı blokaj takilma yapabilecek bir hale gelebiliyor.

Spreyle yaglama keyboardu kurban etmeye hazir degilseniz yapmayin derim :)

Iyi gunler.

Son düzenleyen: Moderatör:
A

Hole inanılmaz kesiyor sesi bana kalırsa ayak kesmekten çok daha fazla ama tabii söyle bir şey oluyor Holee'de: Stab Housing'i çok daha az yaglamak gerekiyor holee yapilirsa cunku yarabandi yagi emerse icerde bayağı blokaj takilma yapabilecek bir hale gelebiliyor.

Spreyle yaglama keyboardu kurban etmeye hazir degilseniz yapmayin derim :)

Iyi gunler.

Anladim sağ ol.

Tüm yorumları okuyamadım ancak brown Switch'ler için ve stabilizers için lube önerebilir misiniz? Eğer Türkiye'de satılan alternatifler varsa onlar da olur.

Hem stabilizerler hem de Switch'ler için aşağıdaki silikon Grease'i kullandım. Klavyemi mahvedip etmediğimi zaman gösterecek fakat şu an için hissiyat mükemmel.
Klavyenin içine de iki kat 1mm eva süngeri yapıştırdım.

Klavye: HyperX alloy FPS Pro Cherry MX Red.

Techflex kablo toplama çorabı olarak bulunabiliyor. Ben aşağıdaki linkteki ile bir coiled cable yaptım. En önemli adımı atladığım için çok da güzel olmadı. Tavsiyem kabloyu ısıtıp şekil verdikten sonra tersine dolama işlemini atlamamak.

Merhaba uzun kullanimda bir sorun yasadiniz mi? Brown Switch'ler için tavsiye eder misiniz?

@Shuriken aşağıdaki linkten Krytox 105 + 205g0 karışımı alsam, hem switchler hem de stablar için kullanabilir miyim? Zaten genelde switchler ve stablar için krytox mix kullanıyorlar ama yaylar için sadece 105 kullanıyorlar. 105 ve 205g0'ı ayrı ayrı alınca çok pahalıya geliyor. Stab çubukları için ilk sayfada attığınız gres yağlarından birini kullanacağım sanırım. Cevabınız için teşekkür ederim şimdiden.

@Shuriken aşağıdaki linkten Krytox 105 + 205g0 karışımı alsam, hem switchler hem de stablar için kullanabilir miyim? Zaten genelde switchler ve stablar için krytox mix kullanıyorlar ama yaylar için sadece 105 kullanıyorlar. 105 ve 205g0'ı ayrı ayrı alınca çok pahalıya geliyor. Stab çubukları için ilk sayfada attığınız gres yağlarından birini kullanacağım sanırım. Cevabınız için teşekkür ederim şimdiden.

Karismis olarak yollamasalar ve geldikten sonra kendin karistiriyor olsan cok iyi olurdu aslinda. Ben springler icin hep yag kullandim hic karisim kullanmadim o yuzden yaniltmak istemem.

Reddit /mk gunluk soru konusu var oraya yazarsan cok daha faydali bilgi alabilirsin.

ideal degil ama karisimda 205 daha fazla kullanmadilarsa (ki daha pahali genelde daha az oluyor) holy pandalarda iyi sonuc aldim YTD :)

Karismis olarak yollamasalar ve geldikten sonra kendin karistiriyor olsan cok iyi olurdu aslinda. Ben springler icin hep yag kullandim hic karisim kullanmadim o yuzden yaniltmak istemem.

Reddit /mk gunluk soru konusu var oraya yazarsan cok daha faydali bilgi alabilirsin.
gayet monoton ses tonlu frankestein switch yapma vidyosu atiyorum bakin isterseniz:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Chellow (gateron yellow + cherry housing icersinde) yapiyorum. Lube Krytox 205g hem spring hem housing + stem icin. Hotswap artiyor denemek isteyen olur diye dusundum. Yaptigim keyboardlarin testleri de kisa kisa var, hangisini nasil lube ettigimi bilgi kismina yazdim.
105 ve 205'i 1/1 oranında karıştırıyorlar sanırım.
ustunde karisim bilgisi hatirlayamadim atmisim viali bitince :)

Yeni konular

Geri
Yukarı